Vahukommikatse_Taavi

Vahukomm ennustab tulevikku

„Vahukommikatse” räägib, kuidas lihtne eksperiment võib ootamatult hästi ennustada sinu tulevikku. Lapsed, kes ei suutnud vahukommi söömist edasi lükata, ei suutnud ka täiskasvanueas eelistada pikaajalisi eesmärke lühiajalistele kiusatustele.

Sellist käitumist näeme sageli rahaga seoses. Finantstarkuse uuringute järgi säästab ja investeerib oma raha kõigest mõni protsent eestlastest. Milleks investeerida osa palgast tuleviku jaoks, kui seda saab tarvitada juba praegu? Miks tarvitada ainult seda raha, kui saab ka laenu võtta ja reisile minna?

Kahjuks kipub lühiajaliste eesmärkide järgi tegutsemine kätte maksma – laen tuleb tagasi maksta koos intressidega, nii et järgmised kaks aastat reisile minna ei saa, ning vanaduspõlves avastad, et saadav pension ei võimalda kuu lõpus normaalselt süüagi osta, rääkimata siis ravimitest või reisil käimisest. Kui meie heade otsuste tegemise võime sõltuks ainult tahtejõust, siis oleks eestlaste tulevik päris tume.

 

Nii hull asi õnneks ei ole. Kõige lihtsam on luua endale keskkond, kus soovitud tulemused juhtuvad automaatselt või nende saavutamine on lihtne. Kui räägime säästmisest ja investeerimisest, siis peaks igaüks suutma teha püsikorralduse, mis palgapäeval mingi summa investeerimiskontole või pangahoiusele liigutab. Vahet pole, kas 5 või 500 eurot. Hiljem võib seda vähehaaval suurendada. Oluline on see, et raha säästmine ei sõltu sinu hetketujust, sellest, kas kuu lõpuks jäi midagi alles, ega sellest, kas sul tuli meelde see summa kõrvale panna. Raha jõuab õigesse kohta sinu edasise sekkumiseta. Alati muidugi ei saa lühiajalisi kiusatusi vältida. Näiteks, kui oled impulsiivne kulutaja, siis ei loe, et kuu alguses raha kõrvale panid. Kui sa poodi satud, kulutad ikka raha ära ja kuu lõpus lähed säästude kallale.

 

Kiusatustest saab üle olla. Õnneks ei ole siiski kõik kadunud. Kui said lapsepõlvest kaasa käitumismustrid, mis impulsiivsust soosivad, ei tähenda see, et peaksid elu lõpuni nii käituma. Walter Mischel toob oma raamatus välja uurimused, kuidas sellises olukorras end nii-öelda ümber programmeerida ja kiusatusest üle olla. Mõni neist strateegiatest on lihtne ja mõne rakendamiseks on tarvis abi, aga sõnum on neil üks: õigete tööriistade abil saad oma käitumist muuta. Kõige olulisem on neid rakendada ja harjutada.

Kui kõik eestlased seda raamatut loeksid ja rakendaksid, saaksime järgmises finantstarkuse uuringus tõdeda, et eestlased on esirinnas oma finantsteadmiste poolest ja peagi ka käitumise poolest.

Hind klubis: Hind poes:

Vahukommikatse_Taavi

Vahukommikatse_Taavi

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).