Vahukommikatse_Eva-Maria Kangro

Kas üks komm kohe või kaks hiljem?

Pealtnäha lihtne valik ‒ väike hüve kohe või suurem hüve hiljem ‒ on universaalne dilemma, mille lahendamine määrab suuresti ära, kui hästi keegi elus hakkama saab.

Kui Walter Mischel noore teadlasena 1960ndatel Stanfordi ülikooli lasteaias vahukommikatsetega algust tegi, ei võinud keegi, isegi mitte Mischel ise, arvata, milliste avastusteni see teadustöö kokkuvõttes viib.  Mischel on läbi mitme aastakümne näidanud ja selgitanud, millised toimemehhanismid suunavad enesekontrollivõimet ning kuidas on võimalik tahtejõudu enda kasuks tööle rakendada. Miks meil on alatasa keeruline kiusatustele vastu seista ja milles seisneb enesekontrolli võti? Pole ime, et teema ei ole aastatega kraadigi jahtunud, vaid püsib nii teaduse kui ka igapäevaelu huviorbiidis üha kasvava pingega. Ei väsi ka Walter Mischel, psühholoogiateaduse grand old man ja suunanäitaja, Columbia ülikooli seniajani vitaalne professor, võttes oma elutöö kokku laiemale lugejaskonnale mõeldud raamatus „Vahukommikatse”. Ta toob keerulised teaduslikud seletused lugejani haaravalt ja elegantselt, vürtsitatuna näidetega kõrgete riigitegelaste libastumistest, finantskrahhidest, nikotiinisõltlase dilemmadest ja kaotusevalust toibumisest.

 

Otsustav on kuumade ja jahedate impulsside tasakaal. Mul on kirjeldamatult hea meel, et väärtuslik tükk moodsast psühholoogiateadusest on nüüd kättesaadav ka eesti keeles. Vahukommikatse, millest on saanud ikoon omaette, viib meid kokkuvõttes peene ajugümnastika mõistmiseni ja arusaamani, et inimese võime kohest rahuldust kaugemate tagajärgede nimel edasi lükata on omandatav ja kontekstitundlik oskus, mitte kallutamatu omadus, mida ühel on lihtsalt palju ja teisel vähe. Nii suudab ka kärsituim hing end vajaduse korral tagasi hoida, samas kui mainekas tahtejõu etalon armuafääri libiseb.

Mõned aastad tagasi, kui võtsin oma doktoritöös luubi alla inimeste impulsiivsed kalduvused, nagu ülemäärane kulutamine, alkoholitarbimine ja vihasööstud, leidsin ikka ja jälle toetavaid selgitusi Mischeli ja tema kolleegide töödest. Mischel selgitab ka „Vahukommikatses”, kuidas kuumad impulsid meid kannustavad ja jahedad impulsid tagasi hoiavad ning et enesejuhtimise osavus sõltub peaasjalikult sellest, kui hästi suudame nende vahel valida.

 

Vahukommikatse õpetab tugevusi ja nõrkusi targalt juhtima. „Vahukommikatse” aitab lahendada elus pidevalt ette tulevaid probleeme: kuidas käituda arukalt, laskmata end segada kuumadest ahvatlustest, kütvatest hirmudest ja teravatest ärritajatest, või kuidas üle saada muserdavast südamevalust. Mischel tuletab ka meelde, et hoolimata enesekontrollivõime olulisest rollist õnnelikus elus, on sellel oma äärmuses ka pahupool. Ülemäärane rahulduse edasilükkamine mõjub omakorda lämmatavana, muudab elu rõõmutuks ja röövib elevuse, mida võivad pakkuda väikesed kõrvalepõiked.

See on raamat juhtidele, lapsevanematele, õpetajatele, sportlastele, finantsistidele, meedikutele, psühholoogidele, politseinikele, disaineritele, juristidele … kõikidele, kes näevad kasu mõistmises, miks inimesed käituvad nii, nagu nad käituvad. See on raamat kõikidele, kes soovivad oma tugevusi ja nõrkusi targalt juhtida.

 

 

Hind klubis: Hind poes:

Vahukommikatse_Eva-Maria Kangro

Vahukommikatse_Eva-Maria Kangro

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).