Tee iseloomuni_Raivo Vare

Kui lugesin ingliskeelses maailmas tunnustatud kolumnisti ja mitme tuntust kogunud raamatu autori David Brooksi teost „Tee iseloomuni” ‒ alustasin originaaliga ja jätkasin pisut hiljem hea eestikeelse tõlkega ‒, siis ma rõõmustasin ja üllatusin korraga.

Rõõmustasin, sest paljud raamatus esitatud mõtted kõlasid minu elukogemuse tõttu veenvalt, ja üllatusin, sest ei oodanud, et seni minu silmis enamjaolt muudele teemadele pühendatud Äripäeva raamatute hulka oli nüüd sattunud pisut teistsugune, inimese sisemist mina analüüsiv teos. See raamat kutsub tänapäevases kuulsuse- ja saavutusekeskses maailmas omaenese rolli mõtestama ning jääma raskustest hoolimata alati kindlaks tulemuslikule pühendumisele.

 

Võin seda raamatut soovitada igale inimesele ja kindlasti neile, kes tegutsevad loomingulises, avaliku elu või äri valdkonnas. Eriti soovitan seda neile, kes tahavad kestvat tulemust, olgu nad juhid või mitte.

 

Raamatus rõhutatakse, et kõigil on elus raskeid perioode, mil nad tunnetavad, et on segaduses. Nagu autor ütleb, „mõrasuses” pole midagi häbenemisväärset. Ta toob näiteks anglo-ameerika kultuuriruumi kuuluvad väljapaistvad isikud, kuulsad kindralid, ühiskonnategelased, kirjanikud ja tippsportlased, isegi Püha Augustinuse, aga ka lihtsad inimesed, kes on raamatu tegelastele või autorile endale sellest kirjutanud. Nad kõik on oma mina teadvustamisel läbi käinud sarnase teekonna ja kas mõnes mõttes või ka otsesõnu põhjast läbi käinuna tõusnud kõrgemale tavapärasest rööprähklevast, osaliselt edevusest ja rohkem-on-parem-arusaamast kantud eluviisist.

 

[read]Autor rõhutab, et igaühes meis on kaks „Aadamat”. Esimene on lihtsustatud, saavutusvajaduse põhine ja teine püüdleb väärika, kuid empaatilise, oma nõrkusi ületava tervikliku isiksuse poole. Just sellele teisele Aadamale kuulub autori poolehoid. Kuigi ameerikaliku traditsiooni kohaselt on tekstis palju kristlikule raamistikule viitavat, siis sisuliselt on tegu üldinimliku eetilis-moraalse imperatiivi leidmisele pühendatud rännakuga, mis lausa otsesõnu tõukub Emmanuel Kanti filosoofilisest kõvera puu kujundist. Kõvera puu kujund sümboliseerib autori jaoks inimese mina arengukäiku.

 

Varem või hiljem tekib inimesel vajadus oma elu korrastada, anda sellele iseenda ja teiste jaoks sügavam mõte ning vabaneda kõigest, mis seda takistab. David Brooks tõestab näidete varal, et ajaloo väljapaistvatel isikutel on olnud tugev soov oma elu mõtestada, olgu siis seda kannustanud juba varajases lapsepõlves ilmnenud vajadus raskustega toime tulla või hilisemas elus, näiliselt eduka karjääri tipphetkel kerkinud sisemine sund. Selle mõtestamise tulemuseks on väärikuse ja otsustavuse, kannatlikkuse ja mõistmise, sihikindluse ja  pühendumise vundamendil rajanev tegevus, mis ongi kinnistanud neile inimestele koha ühiskonna mälus ja inimeste südameis.

 

See on raamat tõelistest edulugudest ‒ nii inimese enda kui ka maailma jaoks.[/read]

Hind klubis: Hind poes:

Tee iseloomuni_Raivo Vare

Tee iseloomuni_Raivo Vare

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).