„Suheldes võõrastega“ – empaatilistele ei soovita

 

Malcolm Gladwelli kuues raamat osutab elu hõlbustavate kognitiivsete otseteede puudustele. Raamatu fookus on aususel, valetamisel ning sellel, kui häbitult kehvad petu märkajad on enamik meist.

 

Vaikimisi eeldus, et inimesed räägivad tõtt ja see peegeldub nende käitumises, võib tema õõvastavate lugude näitel osutuda hukutavaks lõksuks. Selliseks, mis teeb meist häbitult kehvad valetamise märkajad.

 

Lood elust enesest

 

Olgu lugeja hoiatatud, et „Suheldes võõrastega“ viib üsna hämaratele teedele pilastamisest, politseivägivallast, spioonidest, piinamistaktikatest, enesetappudest, kelmustest jne. Need lood on elust enesest ning mingil hetkel võib lugejal tekkida küsimus, kas jätkata või ei. Lugude avanedes tekib veidi „Troonide mängu“ tunne – mitu neist on üsna graafilised ning iga järgmise õõvastava pala kasutegur on tõusvalt küsitav. Empaatilisele inimesele ei soovitaks. Sellele, keda aga krimkad köidavad, võib öelda, et autor on saanud hakkama põnevust pakkuva teosega.

 

Esimeste killas on kurikuulus lugu ühe mustanahalise naise auto kinnipidamisest, järgnenud konfliktist ja selle tipuna kinnipeetu enesetapust arestimajas. See tõstatab Black Lives Matteri liikumise ja viimastel aastatel USA politseile osaks saanud süüdistuse foonil küsimuse, miks politseinik käitus just nii. Teistegi lugude edenedes areneb küsimus: kui hästi on politseinikul üldse võimalik talle antud suuniste, koolituste ja inimlike intuitsioonivigade taustal relvastatud tsiviilelanikkonnaga riigis selliseid olukordi ka tagantjärele rahuldavaks hinnataval viisil lahendada?

 

Kas see, kes hälbib, valetab?

 

Raamatu põhitees – me hindame ausa käitumise sagedust üle ega suuda valetamist liiga sageli ning pikalt uskuda – joonistub välja üsna varakult. Tekib küsimus, mis on raamatu ülejäänud, võrdlemisi ebameeldivate lugude peamine eesmärk?

 

Raamat toob näiteid, kus võimuesindajad, mõne ülikooli juhtkond või avalikkus laiemalt on võimetud hindama objektiivseid tõendeid, kui kahtlustatava käitumine ei klapi ootuspärasega. Me eeldame, et ausal inimesel on ennustatav olek. Kes sellest hälbib, see valetab. Kes mitte, räägib tõtt. Seda olenemata tõenditest. Nii loemegi süütult vangi ja meedias hukka mõistetutest ning sellest, kuidas vanemad ei usu, kui lapsed neile arglikult tunnistavad, et keegi lähedane neid kuritarvitab.

 

Gladwelli seekordne teemapüstitus jääb ajakajaliseks. Pole kindel, kas raamat pakkus peale niigi tuttava ebamugavustunde, et me ei saa alati oma mõistuse lihtsustusi täielikult usaldada, ka lootusenooti. Kas see on peegeldus suuremast masendavast tõest või lihtsalt kohast, kuhu autor nende lugude põhjal ise jõudis, ei tea.

Hind klubis: Hind poes:

„Suheldes võõrastega“ – empaatilistele ei soovita

„Suheldes võõrastega“ – empaatilistele ei soovita

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).