Miks otsused ebaõnnestuvad?

 

Viimasel aastal on otsuste tegemise oskused teravalt kriitika alla sattunud. Otsuste mõju ja kvaliteeti teadvustatakse rohkem kui varem, sest paljud on tundnud ebaõnnestunud otsuste tagajärgi omal nahal.

 

Millised on kolm levinud takistust parimate otsuste tegemisel ning kuidas neid vältida? Esimene lõks on oma otsuste tegemise stiili mitteteadvustamine. Ebaselguse tolerantsuse ja mõtteviisi põhjal kujuneb neli otsustamise stiili: analüütiline, kontseptuaalne, juhuslik ja käitumuslik. Kõigi neljaga käivad käsikäes omad tugevused ja nõrkused ning igaüks neist sobitub erineva olukorraga.

 

Otsustamise stiil pole kivisse raiutud

 

Kuigi igale juhile on loomupäraselt omane üks või teine stiil, pole see kivisse raiutud. Me saame end arendada kasutama erinevaid stiile. Lisaks saame olenevalt olukorrast kaasata otsuse tegemisse need meeskonnaliikmed, kelle stiil sellesse olukorda paremini sobitub. Nii saab teadlikult adresseerida konkreetses situatsioonis otsustamise varjatud kohti ning teha tänu sellele parema otsuse.

 

Tark ei torma

 

Teine lõks on otsuse tegemine enne tegeliku probleemi mõistmist. Kui tihti me ruttame otsust langetama, küsimata, mis on tegelik murekoht ning mida me soovime oma otsusega lahendada? Näidet pole vaja kaugelt otsida. Nii mõneski riigis on kodanikud otsustanud minna koroonameetmete vastu tänavatele protestima. Mis on selles olukorras tegelik probleem? Protestijad on avalikult öelnud, et murekohaks on meetmete negatiivne mõju majandusele. Kuidas aitab seda mõju parendada otsus tänaval protestida? Kas poleks näiteks tulemuslikum korraldada virtuaalsed mõttetalgud, et töötada välja alternatiivsed lahendused ning need siis valitsusele esitada? Mõistmata tegelikku probleemi ei saa me oma otsusega seda parimal viisil lahendada.

 

Lahenduste läbitöötamine toimib võluvitsana

 

Erinevate lahendusviiside puudulik defineerimine ja edu kriteeriumidest lähtuv analüüsimine on kolmas tüüpiline komistuskivi. Tihti kipume panustama lahendusse, mis on meile mingil põhjusel meelepärane. Parima otsuse saame teha siiski üksnes juhul, kui laual on rohkem kui üks lahendus ja lahendusi on võrreldud relevantsete edu kriteeriumidega. Ideaalis on enne otsustamist koostatud kõigi võimalike lahendite nimistu, aluseks vastastikku välistav ja üheskoos ammendav põhimõte (MECE principle). Ainuüksi sellise nimistu koostamisega kaasnev mõttetöö aitab parimale otsusele lähemale.

 

Parimat otsust on võimalik teha igas olukorras, kui oma otsustamise stiili teadvustada, probleemi mõista ja erinevaid lahendusi edu kriteeriumide järgi analüüsida. Otsuse kvaliteedi hindamiseks ei pea kaugeltki aastaid ootama ning tahavaatepeeglist piiluma. Seda saab teha vahetult pärast otsuse edastamist – auditoorium annab kohest tagasiside, seda kas mõistes või mitte. Strateegilise süžee mudeliga saab edukalt neid lõkse vältida ja tagada otsuste kvaliteedi paranemise koos kommunikatsiooni selgusega.

Hind klubis: Hind poes:

Miks otsused ebaõnnestuvad?

Miks otsused ebaõnnestuvad?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).