Miks on kuulamine nii raske ja miks tuleks seda oskust arendada?

 

Kuulmine, kuulamine või kuulamise kunst – tundub, et nendes sõnades on midagi väga sarnast. Ometi oleme kõik kogenud, et nende sisus on olulised erinevused.

 

Kuulmine on midagi, mis on meile füsioloogiliselt kaasa antud. Me kuuleme helisid, hääli, kellegi kõnelust ja sõnavadinat. See on midagi, mida meil ei õnnestu mitte teha isegi juhul, kui me seda sooviksime. Teame ju kõik, kuidas mõnikord tahaks, et äratuskell lõpetaks tirisemise või naabrimees pühapäeva hommikul puude saagimise. Me ei soovi neid helisid kuulda.

 

Kuulamine on seotud inimeste omavahelise suhtlusega. Kuulamise kunst on midagi sellist, mis aitab meil luua teistega turvalist emotsionaalset silda. Nüüd käib juttu tegelikust kuulamisest – tajumisest, et meie jutt läheb teisele korda, mitte sellest, et ta mõlgutab samal ajal muid mõtteid, annab peas hinnanguid või valmistab ette oma suurepärast vastust. Tihti me ei ootagi teiselt vastust või soovitusi, vaid tahame lihtsalt olla ära kuulatud. Seda, kas teine meid kuulab, tajume hästi – sellest annab märku meie tunne.

 

Aeg-ajalt ütleb keegi, et ta on loomu poolest pigem lobiseja kui kuulaja. Ometi pole rääkija või kuulaja tüüpe olemas. Kuulamisoskus on õpitav, mitte kaasasündinud anne, mistõttu on meil kõigil võimalus seda omandada ja endas arendada. Mõnel lobamokal võib tekkida küsimus: miks ma peaksin kuulamise oskust arendama, teistele ju meeldib mind nii väga kuulata? Siin on olulised põhjused, miks siiski tuleks kuulamise oskust lihvida.

 

  1. Me kõik tahame olla kuulatud ja märgatud, kaasa arvatud need, kes on vaiksemad. Ka neil on mõtteid, tundeid ja emotsionaalseid vajadusi ning soov olla kuulatud.
  2. Kuulamisoskus aitab hoida suhted eri tüüpi sotsiaalsetes keskkondades (pere, sõbrad, töö, klubid jne) turvalisust pakkuvate ja tervematena.
  3. Kuulamisoskus aitab parandada suhteid, mis nii hästi ei toimi, ning viia need järgmisele tasandile.
  4. Kuulamisoskus vähendab segadusi suhtlemisel ja aitab hoida kommunikatsiooni selgemana.

 

Miks on kuulamine nii keeruline?

 

Kuulamine saab alguse hetkest, mil me sünnime. Milline on olnud meie kiindumusisikute toetus kuulamisoskuse arendamisel? Kas meid imikuna, lapsena, noorukina üldse kuulati? Kuidas meid kuulati? Kas me tajusime, et oleme tegelikult kuulatud? Uuringud ütlevad, et ka oskuslikemad emad ei suuda 100 protsenti oma lapsi kuulata ega mõista. Pigem jääb see kuulamisoskuse määr neil 70 protsendi kanti. Paraku pole paljud vanemad selles niigi head. Küllap sinna ongi koer maetud, miks on kuulamine nii keeruline. Kui meid endid pole kuulatud, kuidas me peaksime seda siis ise oskama?

 

Õnneks on meil võimalus kuulamist õppida ning õpitud oskusena terve elu arendada. Soovitan lugeda Michael Nicholsi ja Martha Strausi sulest ilmunud raamatut „Kuulamise kunst. Kuidas päriselt kuulata ja oma kõiki suhteid parandada“, mis on rikastatud näidete, praktiliste harjutuste, eneseanalüüsi võimaluste, katsete tulemuste ja palju muu õpetlikuga. Raamat on mõeldud kõigile neile, kes soovivad teadliku ja oskusliku kuulamise kaudu panustada emotsionaalselt tervemasse ühiskonda.

Hind klubis: Hind poes:

Miks on kuulamine nii raske ja miks tuleks seda oskust arendada?

Miks on kuulamine nii raske ja miks tuleks seda oskust arendada?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).