„Lumepall“ – lugu miljardärist, kes ei oska raha kulutada

 

Astusin ülikooli eesmärgiga lugeda igal aastal läbi kõik Warren Buffetti kirjad investoritele, kuniks hakkan neist aru saama. Läbi sai loetud ka kõik raamatud, mis on temast kirjutatud. Minu absoluutseks lemmikuks kujunes „Lumepall“.

 

Tegemist on kõige põhjalikuma ülevaatega, mis on sellest legendaarsest investorist kunagi kirjutatud. Erinevalt paljudest teistest Buffettit käsitlevatest raamatutest sai „Lumepalli“ autor allikana kasutada ka Warrenit ennast. Nii võibki öelda, et tegemist on ainsa „ametliku“ Buffetti biograafiaga.

 

Nagu korralikule elulooraamatule kohane, saab lugu alguse peategelasest paar põlvkonda varem ja jõuab tänapäeva välja. Buffett on olnud sedavõrd kuulus, et iga tema tehing ja intervjuu on internetiavarustest kiirelt leitav. Seda põnevam on lugeda „Lumepallis“ ajast, mil Warren oli alles poisike ning alustas oma hiiglasliku lumepalli veeretamist esimestest, raske vaevaga teenitud lumehelvestest.

 

Sisemine kirg, millele on pea võimatu vastu panna

 

Parimatele on omane, et nad alustavad kirglikult oma erialaga juba lapsepõlves. See on ka „Lumepalli“ üks keskne sõnum – leia oma kirg varakult ja keskendu sellele. Nii Buffett kui ka tema hea sõber Bill Gates on võtnud edu saladuse kokku sõnaga „fookus“, mis on oma olemuselt sageli halastamatu, ebaõiglane ja ümbritsevatest inimestest üle sõitev. Intensiivne keskendumine ühele teemale ja eesmärgile, milles ei ole kohta teistele. Kõrvaltvaatajale võib see tunduda raisatud eluna. Warren on isegi tunnistanud, et kui ta saaks midagi muuta, siis veedaks ta rohkem aega oma lastega, kui need olid veel väikesed.

 

Paraku on see aga edu hind – maailma parim X ei saa olla eriti hea muudes eluvaldkondades. Ja nagu „Lumepallis“ selgub, ei ole see valik peale sunnitud, vaid sisemine kirg, millele on peaaegu võimatu vastu panna.

 

Coca-Cola ja aastaaruanded

 

Rahategemine on olnud Warreni eksistentsiaalne vajadus, mida on loogikaga võimatu seletada: ta pole kunagi müünud ühtegi Berkshire aktsiat ega kasutanud sentigi aastakümnete jooksul loodud sadadest miljarditest. Tõtt-öelda on kogu varandus suunatud heategevusfondidesse, millest suurim on Bill ja Melinda Gatesi fond.

 

Süüa meeldib talle ikka McDonaldsis, oma ainukese luksuskinnisvara müüs ta pärast abikaasa surma maha ning selle maailma rikkaima mehe lemmikajaviide on Coca-Colat luristades aastaaruannete lugemine ja sõpradega bridži mängimine. On selge, et raha kulutamine ei ole Warreni tugevaim külg.

 

Mis siis sunnib sellise intensiivsusega keskenduma 70+ aastat rahategemisele? Raha koguda ja ettevõtet kasvatada on Warreni eneseväljendusviis: Berkshire Hathaway on tema lõuend, millele aasta-aastalt teha uusi pintslitõmbeid. Õnneks on olnud nii minul kui ka miljonitel teistel võimalus sellest lõuendist aktsionäridena osa saada.

Hind klubis: Hind poes:

„Lumepall“ – lugu miljardärist, kes ei oska raha kulutada

„Lumepall“ – lugu miljardärist, kes ei oska raha kulutada

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).