Korrastatud mõistus (arvustus A.Kidron)

Eesti lugejale seni tundmatu Daniel J. Levitin on tõeline multitalent – ta on väljapaistev neuroteadlane ja üks kognitiivpsühholoogia tsiteeritumaid esindajaid, samas ka menukas kirjamees, muusikaprodutsent ja ärimees.
Käesolevas teoses otsib osava sõnaseadega autor seletust sellele, mis tegurid virgutavad või pärsivad meie mälu- ja mõttetööd ning üldist vaimset aktiivsust ja kuidas me teeme intuitiivseid või kaalutlusel rajanevaid, argumenteeritud või irratsionaalseid otsuseid. Arvukas hulk teoses toodud näiteid paistavad veenvalt tõestavat, et inimkäitumist ja mõttetööd ohjab dopamiini, serotoniini jt virgatsainete mõju, protsess, mis küll ei allu otsesele tahte kontrollile, kuid mida saab nutika sihipärase tegevusega ometi ohjata. „Korraldatud kognitsioon” tähendabki ennekõike reaalsete eluliste valikute ja tegelustega optimaalsele talitusele häälestatud meelt.
[read] Raamatu teeb haaravaks autori anne leida uskumatult paljudele igapäevaelu suurtele ja väikestele dilemmadele, otsustele ja tegemistele arusaadavas sõnastuses neuroteaduslik seletus. Ehkki tegemist pole eneseabiraamatuga, pole lugejal raske ikka ja jälle tõdeda, et moodsa kognitiivpsühholoogia seisukohtadega arvestamine tõotab edu nii argielu pisiprobleemide lahendamisel kui ka suurtele väljakutsetele vastamisel. Kes loodab raamatust saada täit selgust „mõtlemise salapära” kohta, peab muidugi pettuma: tänapäeva kognitiivpsühholoogia ei anna veel veenvaid seletusi selle kohta, milliste heuristikute või milliste diskursiivse arutluse sammudega inimmeel ühele või teisele mõttejäreldusele jõuab.
Teost lugedes hakkab silma, et paiguti teeb Levitin uljalt meelevaldseid üldistusi, nt kuulutab ühes kohas, et alternatiivmeditsiini efektiivsus on nullilähedane ja piirdub üldjuhul vaid platseeboefektiga. Praktilisi järeldusi ja elulisi soovitusi ootavale lugejale tunduvad tõenäoliselt tüütud neuroteadlase vaatepunktist analüüsitud haiguste (väär)diagnooside kirjeldused, milles taas kord Levitin ruttab vaieldavate tõdemustega, hirmutades lugejat sellega, kui suuri riske võib kaasa tuua üks või teine ravimeetod.
Uitideede välmimist ja korduvalt zeni keskendumiskunsti väärtustav autor pole võtnud endale ülesandeks käsitleda konstruktiivse ehk probleemidele rakendusliku lahenduse leidmise mõtlemise küsimusi. Teost lugedes tuleks sellega arvestada. Ja kes suudakski ühe teosega üksikasjaliselt lahti seletada säärast ülikeerukat nähtust nagu inimese tunnetustegevus![/read]

Hind klubis: Hind poes:

Korrastatud mõistus (arvustus A.Kidron)

Korrastatud mõistus (arvustus A.Kidron)

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).