Intelligentne investor_Jaak Roosaare

Kõigi aegade parim

 

Maailma edukaim investor Warren Buffett on nimetanud Benjamin Grahami raamatut „Intelligentne investor“ ülekaalukalt kõigi aegade parimaks investeerimisõpikuks.

 

Raamatu autor Benjamin Graham oli Buffetti üks esimesi tööandjaid ja mentoreid, kes õpetas noorele Warrenile selgeks eduka aktsiavaliku saladused. Veelgi enam, Grahamilt õppis Buffett mõtteviisi, mis tegi temast jätkusuutliku ja eduka investori.

[read]

Mida sellest raamatust võib leida? Kohe esmalt on sobiv hoiatada, et tegemist pole lihtsa lugemisega. Ka mul endal, kuigi olen suur investeerimisraamatute sõber, läks raamatu läbitöötamisele aega mitu kuud ning korduvalt oli tahtmine raamat pooleli jätta ja midagi kergemat lugeda. Aga ärge andke alla! Usun, et pingutus on vaeva väärt. Mis selle raamatu lugemise raskeks teeb? Esiteks kindlasti teistsugune ajaline taust. Raamatu esimene versioon ilmus aastal 1949 ja midagi pole teha – ettevõtted, majandus ja ka sõnavara on sellest ajast saadik tublisti muutunud. Raudteefirmade võlakirjade asemel on nüüd kuum sõna tehnoloogiaaktsiad ja krüptovaluutad. Inflatsioon, intressid ja majanduskasvu ootused on sootuks teised. Teiseks on kindlasti muutunud ka kogu investeerimisfilosoofia – puhtalt bilanssi uurides on tänapäeval USA aktsiaturul raske konkurentsieelist saavutada. Ja kolmandaks on ka raamatu maht selline, et päris ühe nädalavahetusega seda läbi ei loe. Ma ise lugesin 2003. aastal ilmunud täiendatud versiooni, milles iga peatüki järel on Jason Zweigi järelsõna ja kokkuvõtted. See tegi lugemise palju lihtsamaks.

 

Miks siis ikkagi seda raamatut lugeda ja mida sellest õppida? Kohe esimeses peatükis teeb autor lugejale selgeks, mis vahe on investoril ja spekulandil. Peale selle jagatakse investorid kaheks: kaitsvateks (defensive) ja ettevõtlikeks või ründavateks (enterprising). Väga hea mõttemuster!

 

Warren Buffett tõstab oma sissejuhatuses esile kaks raamatu kõige tähtsamat peatükki: peatükid 8 ja 20. Esimene neist räägib bipolaarsest tegelasest nimega Härra Turg ning mõttest, et aktsia hind ja ettevõtte väärtus on kaks eri asja. Teine aga turvalisusvaru kontseptsioonist (margin of safety), mis soovitab alati jätta endale puhvri juhuks, kui analüüs päris täppi ei läinud. Need põhimõtted on eduka pikaajalise investeerimiskarjääri alustalad. Seega soovitan neid peatükke lugeda ikka ja jälle, kuni need on muutunud osaks mõttemaailmast. Ja ülejäänud raamatut võtta pigem väljakutsena.[/read]

Hind klubis: Hind poes:

Intelligentne investor_Jaak Roosaare

Intelligentne investor_Jaak Roosaare

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).