Hernhag selgitab, kuidas leida häid väärtusaktsiaid

 

Paljud maailmakuulsad investorid panustavad väärtusaktsiatele. Marcus Hernhag rõhutab, et väärtusaktsiatesse investeerimine toob edu siis, kui osata näha börsi ja firmasid õigesti.

 

Kui väärtusinvestor otsib firmasid, mis on juba edukad, siis kasvuinvestorid panustavad ettevõtetesse, millel on paljulubav tulevik. Viimane lähenemine nõuab aga keskmisest tunduvalt paremat ennustusvõimet.

 

Hernhag otsib oma raamatus „Leia maailma parimad aktsiad“ vastust küsimusele, kuidas õigeid väärtusaktsiaid üles leida. Vastupidi tavaarvamusele rõhutab Hernhag, et väärtusaktsiaid võib leida ka firmade hulgast, millel puudub suur hulk materiaalseid ja immateriaalseid põhivarasid, sest kõikidel tegevusaladel pole selleks vajadust. Oluline on hoopis veenduda, kas aktsia on võrreldes tulevaste kasumite ja teenitava rahaga piisavalt madalalt hinnatud.

 

Seab vanameistrite meetodid küsimärgi alla

 

Raamatus arutatakse läbi ja vajaduse korral seatakse küsimärgi alla vanameistrite Benjamin Grahami, David Doddi, Warren Buffetti ja Charles Mungeri väärtusaktsiate leidmise meetodid. Näiteks jõudis Hernhag järeldusele, et tänapäeval on börsidel vähe ettevõtteid, mis vastaksid korraga kõigile Grahami raamatus „Intelligentne investor“ esitatud kriteeriumidele.

 

Hernhag toonitab, et nagu teisi strateegiaid, tuleb ka väärtusstrateegiaid kohandada muu hulgas endale ja oma elule sobivaks. Lähtuda tasub sellest, kui palju aega on investoril võimalik investeerimisse panustada, millised on tema huvid ja teadmised ning kuidas ja mil määral mõjutab investeerimispsühholoogia investori otsuseid.

 

Millised on hea firma kriteeriumid?

 

Üks huvipakkuvaim osa raamatus on diskussioon, milline on hea firma, mille aktsiatesse tasuks investeerida. Seda iseloomustavad tark ärimudel, tugev kaubamärk, ennustatav ja kindel nõudlus ning ühtlasi võime teenida nii kasumit kui ka raha. Hea firma ei pruugi olla igal hetkel populaarne, kuid ühel hetkel tuleb aktsia hind järele.

 

Põnev oli lugeda ka arutelu, kui numbrivaba saab väärtusaktsiate hindamine üldse olla. Siinkirjutaja heameeleks jõudis Hernhag järeldusele, et täiesti numbrivaba hindamismeetodit ei ole siiski mõistlik juurutada, sest siis võib aktsiaid liiga kallilt osta. Samas võib terve mõistuse kasutamine liiga keeruliste arvutusskeemide asemel anda palju parema tulemuse.

 

Soovitan Marcus Hernhagi raamatut „Leia maailma parimad aktsiad“ kõigile neile, kes soovivad aru saada, millised on väärtusaktsiate tunnused, ning tahavad mõttega läbi lugeda hea kokkuvõtliku ülevaate erinevatest võimalustest, kuidas neid turult üles leida.

 

Mulle meeldis, et Hernhag õpetab vahet tegema väärtusaktsiatel ja väärtusfirmadel ning soovitab väärtusaktsiaid otsida ka väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete hulgast.

 

Raamatus leidub rohkesti rusikareegleid, mida iga jaeinvestor võiks enda jaoks selgeks mõelda.

Hind klubis: Hind poes:

Hernhag selgitab, kuidas leida häid väärtusaktsiaid

Hernhag selgitab, kuidas leida häid väärtusaktsiaid

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).