Greenblatti maagilise valemi abil võib saada suurepäraseid tulemusi ka alustav investor

 

Lugematul hulgal erinevate investeerimisstrateegiate virvarris on Joel Greenblatti aastakümneid toiminud maagilise valemi kontseptsioon lihtsasti mõistetav ka neile, kes pole aktsiaturgudega varem kokku puutunud. 

 

Joel Greenblatti „Eduka investori taskuraamat“ on järg tema finantsklassikaks tõusnud 2005. aasta esmaväljaandele, mida on müüdud kokku üle 300 000 eksemplari. Võrreldes esmaväljaandega on 2010. aastal ilmunud täiendatud versioon ajakohasem, hõlmates andmeid sellegi kohta, kuidas on Greenblatti strateegia toiminud viimase, 2008. aasta laiaulatuslikuma turulanguse tingimustes.

 

Üsna lühike, kuid kindla suunitlusega raamat algab aktsiatesse investeerimise aluspõhimõtete, nagu kasumi teenimise olulisuse ja ettevõtte väärtuse mõistest arusaamise tutvustamisest. Kuna tema maagiline valem hõlmab kõigest põhikooli matemaatikat, on see jõukohane ka noorematele investeerimishuvilistele.

 

Kahe suhtarvu maagia

 

Tegelikkuses ei eksisteeri ühtainust maagilist valemit, mis tooks aktsiaturgudel edu. Selline sõnastus võib nii mõnegi suisa eemale peletada. Ometi on Greenblatt nimetanud oma kontseptsiooni just nii. Ettevaatlikuks teeb seegi, et tema maagiline valem annab algoritmina ette portsu aktsiaid ning investori vaevaks jääb üksnes ostuorder sisse panna ja ootama jääda.

 

Just nii lihtne see ongi: valem koosneb ainult kahest suhtarvust, mis võimaldavad börsilt leida head ettevõtted ja seda soodsate hindadega. Kui neist esimene mõõdab ettevõtte võimekust teenida oma tehtud investeeringutelt võimalikult suurt kasumit, siis valemi teine pool kasutab ära ettevõtte tegeliku väärtuse ja selle aktsia turuhinna erinevust. Kokkuvõttes selekteerib valem parima kapitali tasuvuse ja suurima tõusuruumiga aktsiad, moodustades 20–30 aktsiat sisaldava portfelli, mis peaks keskmisele investorile olema optimaalne kogus positsioone.

 

Usu jõud investeerimisel

 

Kontseptsiooni suurim võlu peitub aga selles, et kuigi see valem ei eelda investorilt aktsiate edasist analüüsi ja tuleviku prognoosimist, pakkusid maagilise valemi 30 parimat aktsiat 17 aasta jooksul kuni 2004. aastani ligikaudu 30,8protsendist aastatootlusmäära, ületades S&P 500 mõõdetuna turu keskmist üle kahe korra.

 

Kuigi tavainvestorile on see psühholoogiliselt suur katsumus, on oluline strateegiast kinni pidada – ja seda ka keerulistel aegadel. Nimetatud 17 aasta sisse jäi koguni kahe aasta pikkune periood, mil S&P 500 indeks ületas Greenblatti maagilist valemit.

 

Pika aja jooksul on tema maagiline valem aga väga edukaks osutunud. Tuleb siiski meeles pidada, et nii maagilise valemi kui ka iga teise strateegia puhul on oluline sellesse pikka aega uskuda. Ükski investeerimisstrateegia ei tööta järjepanu kuust kuusse ja aastast aastasse, vaid paratamatult tekib aegu, mil tuleb tunnistada turuindeksite paremust.

Hind klubis: Hind poes:

Greenblatti maagilise valemi abil võib saada suurepäraseid tulemusi ka alustav investor

Greenblatti maagilise valemi abil võib saada suurepäraseid tulemusi ka alustav investor

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).