Enne investeerimismaailma sukeldumist tuleb oma rahaasjad korda teha

 

Kuigi investeerimine on leidnud viimastel aastatel suurt kõlapinda, kiputakse tihti ära unustama või vahele jätma esimest sammu, mis tuleb investori pika teekonna alguses tingimata ära teha. Selleks on oma rahaasjade korda sättimine.

 

Bestselleri „Sinu raha täielik muutumine“ autor Dave Ramsey, kelle sulest on ilmunud mitu rahatarkuse raamatut, on võtnud südameasjaks aidata inimesed oma finantside korraldamises õigele teele. Kuigi Ramsey raamatus toodud näited ja juhendid on USA-kesksed, peaks üldine sõnum olema selge ka siinpool ookeani. Ta soovitab esimese sammuna võtta luubi alla oma kulutused ja tarbimisharjumused, sest tihti ei tule need reaalsest vajadusest, vaid pigem soovist „osta“ staatust ühiskonnas või olla naabrist parem.

 

Jaanalinnu mentaliteet viib võlakeerisesse

 

Probleem pole võõras ka Eestis. Autodest triiki täis kaubanduskeskuste parklaid on raske teisiti tõlgendada ning tihtipeale kasvab iha uute asjade järele hoogsamalt kui sissetulek. Siit koorub välja teine, märksa tõsisem probleem, milleks on laenud ning asjaolu, kuidas need märkamatult meie elu juhtima hakkavad ja ajapikku üsna ohtlikku võlakeerisesse tõmbavad.

 

See on teema, mida suur osa inimesi kaldub jaanalinnu kombel pead liiva alla peites eirama ning millele pühendab ka Ramsey oma raamatus üsna mitu peatükki. Tänapäeval pakuvad eri asutused mitmesuguseid võimalusi kulutada veel teenimata raha ehk elada tuleviku arvelt. Keegi ei kujuta enam ette elu ilma kodulaenu või autoliisinguta, sest kes jaksaks aastakümneid koguda raha selleks, et lõpuks oma koju kolida?

 

Rahalaenuga ehitatud illusioonid

 

Medalil on krediitkaartide ja kiirlaenudena ka teine, märksa tumedam pool. Need pealtnäha tühised summad libisevad sõrmede vahelt nii kergelt läbi, et viimaks tulevad ülisuurte intresside tõttu paisunud võlasummad paljudele ehmatava üllatusena.

 

Ramsey manitseb esimese sammuna ära klaarima kõik oma võlad ja seda nii kiiresti kui võimalik. Sest illusioon, mida laenuraha eest ostetud asjad meile annavad, on mitte ainult petlik, vaid ka kõige suurem takistus teel jõukama elu poole.

 

Teiseks rõhutab Dave Ramsey meelerahufondi loomise vajadust. Selle puudumine võib meid kergesti tagasi lennutada laenu libedale teele. Juba investeeritud rahal ei tohi olla peal ühtki taaka, sest investeerimine pole tähtajaline hoius – sellele peab andma ajas vabalt voogamise võimaluse. Muidu oleme sunnitud tegema „hädamüüke“, mis päris kindlasti ei toeta pikaajalist investeerimist, mille üks olulisemaid alustalasid on regulaarsus.

 

Sellele, kes on elus jõudnud punkti, kus ta on otsustanud oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab raamat kätte otsa, millest sasipundart harutama hakata.

Hind klubis: Hind poes:

Enne investeerimismaailma sukeldumist tuleb oma rahaasjad korda teha

Enne investeerimismaailma sukeldumist tuleb oma rahaasjad korda teha

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).