Elu on pokker, mitte male

 

Kõik suuremad suhete, lapsevanemaks olemise, ettevõtluse, juhtimise ja elustiili valikutega jne seotud otsused sisaldavad õnne elementi, teadmatust, riski ning vahel ka pettust. Nublu kombel kindla peale välja minnes jääb suurem osa häid võimalusi kasutamata. Absoluutselt kindlaid asju on elus vähe.

 

Elu kvaliteedi määravad kaks asja: otsuste kvaliteet ja õnn. Head tulemused kirjutatakse enda otsuste arvele, halbades süüdistatakse kõiki teisi. Pikas perspektiivis on kõige edukamad need, kes õpivad õnnel ja otsuste kvaliteedil vahet tegema.

 

Annie Duke näitab mõnusasti loetavas keeles, kuidas teadmiste kogumine, otsustusprotsessid ning nende põhjal järelduste tegemine ei pruugi päris optimaalsed olla, pannes tihti tegema halbu otsuseid. Nii ajalooliselt kohastunud kui ka üles kasvades kaasa saadud mustrid ei ole tänases maailmas enam eduks piisavad. Autor näitab, kuidas paremini uut infot verifitseerida ja otsuseid läbi kaaluda.

 

Näiteks arvame, et me võtame uusi teadmisi vastu umbes nii:

  1. saame uut infot
  2. kaalume selle tõepärasust
  3. võtame tõese info omaks

 

Reaalsuses toimub asi pigem nii:

  1. saame uut infot
  2. usume selle tõesust
  3. ka hilisem uus info ei pruugi varasemat valeuskumust muuta

 

Lamemaalased ja vaktsiinivastased tõestavad viimast skeemi eriti ilmekalt. Ka Kopernikuse heliotsentrilist maailmavaadet ei võetud omaks kiirelt.

 

Grupimõtlemine on heade tulemuste vaenlane

 

Otsuseid tasub alati läbi kaaluda tõenäosustes nagu spordipanuste ja pokkeri puhul. Vahel kipuvad tõeks saama olematu tõenäosusega sündmused. Eesti jalgpallikoondise võidu tõenäosus Horvaatia vastu on pigem ühekohaline protsent, aga seegi tuli korra ära. Enne viimaseid valimisi ei oleks keegi oodanud, et EKRE saab koalitsiooni. Ometi oli see viimases valitsuses kõige paremini nähtav erakond. Musti luiki esineb. Ka pokkeris kipuvad 10protsendise tõenäosusega sündmused pikas perspektiivis 10 protsendil ajast tõeks saama.

 

Tuleb õppida infot paremini koguma ja tõestama ning teiste tegijatega läbi arutama. Eriti nendega, kellel on teistsugune arusaam, sest nemad toovad suurema tõenäosusega välja vigu sinu mõtteprotsessis. Grupimõtlemine on heade tulemuste vaenlane nii poliitikas, ettevõtluses kui ka investeerimises. Veel viis aastat tagasi tehti üksmeelselt nalja idude, samuti roheinvesteeringute ja Greta üle, ent nüüd naeravad vähesed.

 

Otsus ebakindla tuleviku suhtes on panus

 

Mõnikord ei tule dieedist midagi välja, Tinderis väljavalitu ei ilmu kohale, investeering ei mängi välja. Kõik see on okei. Kaalutud ja hajutatud panuseid tasub teha järjest rohkem ja paremini ning seda mitmesugustes elu valdkondades.

 

Keskendudes tulemuste asemel info kogumise ja otsustusprotsesside parandamisele paranevad elukvaliteet, rahulolu otsuste ja tulemustega ning samuti õnnetunne. Olen ise neid põhimõtteid aastaid rakendanud ja selle enesearengu lumepalli veeretamine on olnud väga äge ja katsumusterohke teekond!

Hind klubis: Hind poes:

Elu on pokker, mitte male

Elu on pokker, mitte male

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).