Börsipsühholoogia ja -matemaatika delikatess
Kui John Allen Paulos WorldComi aktsiaga lõpetas, siis mina alles alustasin investeerimist. Aasta oli 2002 ja USA internetimullist vihisesid välja viimased õhujoad. Paulose „Matemaatik mängib börsil“ toob selle börsiagoonia lugeja ette, kuid see pole kaugeltki ühe kaotuse lugu.
Minu käitumusliku rahanduse vallas tehtud teadusuuringute üks paljudest järeldustest viitab, et tugev reaalainete taust ja kõrgem haridustase toovad aktsiaturgudel keskmisest suuremat edu. Paulos on matemaatikadoktor, kuid ometi sai ta hakkama uskumatu lollusega, eitades reaalsust ja kaevates end ühe sügavamale börsimülkasse. Paulose mängisid üle psühholoogia ja emotsioonid, andes sellega selge signaali, et aktsiaturul edu saavutamiseks on taustast olulisem lihtsatest põhimõtetest kinnipidamine.
Ideaalne negatiivne eeskuju
Selles õpetlikus kogemusloos on nii palju valeotsuseid ja psühholoogilisi aukukukkumisi, et seda võiks nimetada ideaalseks negatiivseks eeskujuks. Paulos loob tabavaid paralleele oma valikute ja teadusuuringutest tuntud investoreid painavate psühholoogiliste kõrvalekallete vahel. Ta räägib põhjalikult, mida tähendab ankurdumine, kinnistuskalduvus, üleväärtustamise efekt jne. Käitumismustrite tundmine on investorile kahjulike mõjude vähendamise eeldus. Kes on börsil veidigi toimetanud, tunnevad nendes olukordades end kindlasti ära – samad mõttekäigud ja psühholoogilised dilemmad saadavad igat investorit.
Kuigi kohati tundub Ameerikamaal toimunud internetibuum ajas kaugena, on inimene ja inimese psühholoogiast mõjutatud börs ikka sama. WorldComi aktsiast on raamatus küll palju juttu, ent „Matemaatik mängib börsil“ ei ole kaugeltki ühe kaotuse lugu. Pigem on see raamat, mis selgitab lihtsas keeles börsil toimuvaid keerulisi ja tihti arusaamatuid protsesse. Seda teeb autor ohtrate ja võrdlemisi lihtsate matemaatiliste näidete ja humoorikate lugude kaudu, kattes seejuures eri teemasid alates psühholoogiast, efektiivsest turust kuni tehnilise ja fundamentaalanalüüsi ning optsioonideni.
Provotseeriv loomalik tung
Paulos purustab küll illusiooni börsist kui õiglasest ja eetilisest investeerimiskeskkonnast, ent kirjutab sellest pigem vaimustusega kui kõigi võimaluste maast. Ta järeldab tabavalt, et „turud nagu ka inimesed on valdavalt ratsionaalsed elukad, keda aeg-ajalt häirib ja provotseerib sisemine loomalik tung“. Sellest loomalikust tungist, aga ka juhuse rollist aktsiaturul, aitabki raamat paremini aru saada, suunates investorit oma psühholoogilist looma taltsutama ja turulooma enda kasuks tööle rakendama.
Olles ka aastal 2021 olukorras, kus aktsiaturud teevad uusi tippe, kehastub „Matemaatik mängib börsil“ hoiatavaks näiteks, kuivõrd laastav võib olla languskeeris nii investorile kui ka tema investeeringutele.
Hind klubis: € Hind poes: €