10 ikoonilist tegelast pakuvad täiusliku portfelli koostamise ajugümnastikat
Andrew W. Lo ja Stephen R. Foerster on kokku pannud hiilgava ajarännaku väärtpaberiportfelli koostamise maailma. Raamatus „Täiusliku portfelli otsinguil“ saavad sõna kümme portfellihaldurite seas ikoonilist tegelast.
See raamat ei ole kauplejatele. See ei ole ka üksikaktsiatesse investeerijatele – ei mingit tehnilist ega isegi fundamentaalset analüüsi. See on puhas portfelli koostamise ajugümnastika. Pean siiski hoiatama, et nii mõnegi valemi mõistmiseks tuleb oma magistriõpingute konspektidelt tolm pealt pühkida (vähemalt mina tegin nii). Raamat on siiski igapidi tasakaalus.
Iga suure majandusmõtleja peatükk sisaldab tema elulugu (et mõista seoseid teiste mõtlejatega ning kuidas ta jõudis tulemusteni), tema suuri mõtteid portfelli koostamise aluste kohta (tihti ka matemaatilisi valemeid ja mudeleid) ning nii tema teoreetilist kui ka praktilist täiusliku portfelli näidet. Teisisõnu, igaühele midagi: kellele ülevaade suurmeeste eluteedest, kellele kaardistus portfelli aluste kujunemisest ning kellele täiusliku portfelli koostamise abimees.
Kümme ikoonilist tegelast
Oma mõtteid jagavad tänapäevase portfelliteooria looja Harry Markowitz, finantsvarade hindamise mudeli (CAPM) koostaja William Sharpe, efektiivsete turgude eestkõneleja Eugene Fama, indeksfondide eest võidelnud John Bogle, optsioonihindamismudeli kokkupanijad Myron Scholes ja Robert Merton, võlakirjaguru Martin Leibowitz, käitumusliku rahanduse ikoon Robert Shiller ja Wall Streedi kõige targem mees Charles Ellis.
Läbiv teema on portfelli hajutamine ja varade kombineerimine portfellis, kuid mööda ei minda ka portfelli aktiivse haldamise ja indeksfondidesse investeerimise kahevõitlusest, kuigi enamasti kumab läbi kiindumus indeksfondidesse. Mööda ei vaadata ka turu ajastamisest ega väärtpaberite valikust: kas eelistada välis- või kodumaiseid, suuri või väikeseid? Põnev põige tehakse ka käitumusliku rahanduse teooriasse eesmärgiga leida vastust küsimusele, mida teha, kui turud on ebaratsionaalsed.
Mitmesaja aasta jagu elukogemust
Raamatust kumab läbi üks ühine joon – hajutamine. Kindlasti pole põhjust loota, et suured mõtlejad jõuavad ühele ja ainuõigele järeldusele, kuid ainuüksi nende mõttekäikude jälgimine ja nendega kaasamõtlemine on nauditav.
Pärast raamatu lugemist juhtub tihti, et suurem osa ununeb ja meelde jäävad ainult kirkaimad mõtted. Sellest raamatust jäi minuga Jeremy Siegeli mõttekäik: osta oma portfelli aktsiaid ja unusta need sinna kahekümneks aastaks. Investeerimismaailmas loeb tihti kannatlikkus rohkem kui kiire kasum. Lihtne, matemaatiliselt ning ajalooliselt tõestatud, aga paljude meelest kohutavalt igav. Kui see mõttekäik ei meeldi, on raamatus üheksa teist suurkuju, kes võtavad investeerimist ja portfelli koostamist teise nurga alt.
Raamat viib rännakule koos paljude Nobeli auhinna laureaatidega, et leida üles see üks ja õige täiuslik portfell, mis tuleb lõpuks siiski kokku panna igaühel ise. Sest nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid täiuslikke portfelle. Kindlasti ei tasu keelduda nii tarkade inimeste abist.
Hind klubis: € Hind poes: €