Virgini viis

Autor: Richard Branson

Ilmumisaeg: 20.04.2017

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 352

Richard Branson on 40 aastat Virgini ettevõtet vedanud ega ole kunagi kohkunud tagasi pealtnäha ulmeliste ettevõtmiste ees, mida teised (sealhulgas tema enda kolleegid) on sageli pidanud täiesti hullumeelseks. Ta on astunud selliste hiiglaste vastu nagu British Airways ja võitnud ning selliste koletiste vastu nagu Coca-Cola ja kaotanud.

Selles raamatus pakub Branson võimalust heita seestpoolt pilk oma iseäralikule uljale juhtimisstiilile. Lust, perekond, kirg ja kaduv kuulamise kunst on need võtmeelemendid, mille tema ülemaailmne töötajate pere on kerge muigega koondanud ühisnimetaja alla „Virgini viis“.

Richard Bransoni vaatenurk on unikaalne. Ta on mees, kes tuli 16aastaselt koolist ära, kes kannatab düsleksia all ega ole kunagi töötanud kellegi teise heaks peale iseenda. Ta on kuulus selle poolest, et mõtleb väljaspool raame, kuid ta ise ütleb: „Te ei peagi mõtlema väljaspool raame, kui pole lasknud endale üldse raame ümber ehitadagi.“

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Virgini viis

Eessõna – Elu on liiga lühike Ärge tehke asju, mida te ei naudi Esimene osa – Kuulake 1 Käbid ja kännud Eestvedamise õppetunnid algavad kodust 2 Unustatud kuulamisoskus Kuulake – siis kostate targemana 3 Peeglike, peeglike Kuidas kliendid ettevõtet näevad 4 Tehke võimalikult lihtsaks ja ütelge välja Lihtsus võidab alati 5 Ärge klammerduge missiooni külge Vääriti sõnastatud missioon Teine osa – Õppige 6 Eestvedamise määratlus Ja sellega seotud lugematud müüdid 7 Kas puhas vedamine? Õnn soosib julgeid 8 Tüüpiliselt ebatüüpiline Vastumeelsus keskpärasuse vastu 9 Suur koeravõitlus Ärge panustage alati suurimale koerale 10 Innovatsioonis pole midagi uut Küsige esimeselt mööduvalt kimalaselt 11 Kuidas värvata ja hoida Kaasamine digimaailmas Kolmas osa – Naerge 12 Kultuuri kujundamine See nõuab aega ja vaeva 13 Kire viljad Rohkem, kui määratlus ette näeb 14 Pidutsemine Peokostüüm ja aprillinaljad Neljas osa – Juhtige 15 Tuleviku liidrid Uued oskused uue maailma tarvis 15 Kohalolek Vankri juhtimine 17 Koostöö on kõige keskmes Võtame ennast kokku 18 Otsused, otsused Edasilükkamine, aga läbimõeldult 19 Hea äri ... on ärile hea Lõpetuseks – Hakake pihta  Kujundajate kujundamine Järelsõna Tänusõnad

Virgini viis

Gert Jostov
AS Technopolis Ülemiste juhatuse esimees ja tegevjuht, noore juhi preemia laureaat 2016

Kes seda raamatut loeb, tuleb kohe vallandada!

 

Esimene soovitus, kui arvustada Richard Bransoni raamatut „Virgini viis“, on seda raamatut mitte mingil juhul lugeda! Te saate teada, et tegelikult on võimalik pidada kodukontorit, mis viib perekonna kodust välja kolimiseni. Et on palju tuntud vaimseid liidreid, alates Mahatma Gandhist kuni Steve Jobsini, kes on loonud juhtimisreligiooni, mille järgi on koondunud kogu globaalne ühiskond, ning ka seda, et tegelikult on kõik head äriideed juba maailmas ära proovitud ja kui te neid katsetate, saab see parimal juhul olla üks halb koopia, ei enamat. Kuid proovida tasub ikkagi. Sest just sina oled ju see õige!

 

Tõsinedes võin siiski kinnitada, et sugugi mitte igaühest ei saa Richard Bransonit. Olenemata sellest, kui palju abilisi ta raamatu kirjutamiseks palkas (sellist faktide hulka ei kohta Eestis isegi parema tasemega doktoritöös), on see raamat siiski täis autorit – tema erakordset isiksust, enesekriitikat, pühendumist oma perekonnale ja vanemate pärandile. Grundigi makk kinnitab, et Richard on olnud täiesti tavaline inimene ning selleks ka jäänud. Tema erakordsus seisneb huvis ja võimes lennata – alati kõrgemalt, kui on tiibade kasutusjuhendijärgne lennuvõime.

 

Muidugi võib norida – äriraamatud on ikka ühesugused, seal on sarnased kandvad ideed, millele sõnum on üles ehitatud. Peamine: eristu massist (nagu Steve Jobs), toetu legendidele (tsiteeri neid, kelle tsiteerimine teeb sind suuremaks, nt Winston Churchilli), vaimustu asjadest, mis tunduvad põnevad, ning tegele ainult sellega, mida sa tõeliselt naudid. Kuigi jah, isegi Bransonil endal ei ole see lõpuni õnnestunud, aga ta on vähemalt alati selle poole püüelnud. Tüüpilisim näide on 16-aastaselt koolist lahkumine.

 

„Samasugune on ka minu suhtumine raamatute kirjutamisse: kui ma ei naudi nende kirjutamist, on üsna tõenäoline, et ka nende lugemine kedagi eriti ei rõõmusta,“ märgib Branson sissejuhatuses. Loomulikult ta nautis seda. Nagu ta naudib elu. Nagu ta naudib USA praeguse presidendi Donald Trumpi tsiteerimist: „Oled vallandatud!“

 

Tavaline inimene selliseid raamatuid ei loe. Need on liiga revolutsioonilised. Need võivad teha sind äris edukaks. Kellele seda veel vaja on?! Mulle on!

Erika Ilves
OffWorldi kaasasutaja

 

Kas olete tüdinud kõigist neist targutavatest iganenud juhtimisraamatutest, milles kulutatakse 300 lehekülge selleks, et öelda midagi, mis oleks mahtunud viiele? Sel juhul võib Bransoni „Virgini viis” pakkuda värskendavat vaheldust – täpselt samamoodi nagu Virginiga lendamine kogu selle sädeluse ja peomuusika keskel võib pakkuda rohkem lusti kui British Airways.

 

Branson väidab, et pole ise lugenud iial ühtki juhtimisraamatut, kuid otse loomulikult ei takista see teda ennast üht sellist kirjutamast. Õieti miski ei suuda takistada Bransonit tegemast midagi, mis on tema silmis tähtis ja pakub talle lusti. Bransonil on seljataga mitu avalikkuse tähelepanu tipus veedetud äriaastakümmet, mil ta on tegelenud alates plaatide müümisest kuni kosmoseturismini, ning selle aja jooksul on ta kogunud määratu kogemuste ja ideede pagasi, millest ainest ammutada.

 

Virgini viis on kirjutatud Bransonile omases veiderdavas, ennast imetlevas ja sellegipoolest nauditavas stiilis. Selles leidub tarkuseteri ja lugusid nii Virgini enda kui ka teiste ettevõtete kohta üle terve maailma. Ning kõik see on kenasti pakitud nelja põhimõtte raamidesse, mis on Virgini alustalad: kuulake, õppige, naerge ja juhtige.

 

Ma armastan lugeda kõike, mis hülgab aukartuse ja tavapärased ootused ning pakub ekstsentrilist ja lustlikku vaatenurka – ideid, mis aitavad sul oma intellektuaalse kajakambri seinad maha lõhkuda ja nihutada oma eelarvamuslikke hoiakuid. Seda „Virgini viis“ pakub.

 

Kuulamisest, õppimisest, juhtimisest ja naermisest veelgi tähtsam on ehk siiski hoopis kaks põhimõtet, mis „Virgini viisist“ läbi kumavad. Esiteks, elu ei ole peaproov ja mitte keegi meist ei saa endale lubada seda, et raiskab suure osa elust selle peale, mida ta ei armasta. Ning teiseks, ainus hea põhjus ärimaailma siseneda on muuta teiste inimeste elu millegi poolest paremaks – kui see pole teie põhimõte, laske jalga!

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).