Väärtusinvestori taskuraamat

Autor: Christopher H. Browne

Ilmumisaeg: 18.11.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 216

Leidub kuhjaga tõendeid, et just väärtusinvesteerimine toob pika perioodi jooksul turu keskmisest parema tootluse. Ometi tunnistavad väärtusinvesteerimise põhimõtteid vähesed investorid ja professionaalid. Mõnedel hinnangutel kõigest 5–10%.

Väärtusinvesteerimine nõuab arusaamist üksnes mõningatest põhimõtetest, mis on mõistetavad igale keskmiselt intelligentsele inimesele. Asja tuum seisneb selles, et väärtpabereid tuleb osta nende seesmisest väärtusest odavamalt. Teisisõnu, ostetakse ettevõtte fundamentaalse väärtuse, mitte aktsiaturul toimuva möllu järgi.

Miks on siis väärtuspõhine investeerimine nõnda ebatavaline? Browne kahtlustab, et küsimus on temperamendis. Turu kapriise arvestades ei saa kunagi ette näha, kas aktsia väärtust hakatakse tunnistama nädala, kuu või aastate pärast. Paljudel pole aga sellist kannatust. Ihatakse kiiret meelehead või teiste heakskiitu. Kuid just enamuse kõhklus loob vähemusele võimaluse, on Browne veendunud.

„Väärtusinvestori taskuraamat“ on suurepärane teejuht, mis teeb väärtusinvesteerimise põhimõtted puust ja punaseks. Oma ala tõelise praktiku poolt kirja pandud ajatu klassika selgitab, kuidas aktsiate väärtust hinnata ning selle põhjal oma lopsakat portfelli üles ehitada.

Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Väärtusinvestori taskuraamat

Eessõna 9 Sissejuhatus 17   Ostke aktsiaid nagu veisefileed … soodushinnaga 23 Kui palju see väärt on? 31 Aktsiate rihmad ja traksid 39 Ostke kasumit odavalt 47 Ostke 66 sendiga dollar 57 Kaheksakümne aktsiaga ümber maailma 63 Pole vaja dr Livingstone’iga rändama minna 71 Jälgige teadjamaid 81 Asjadest, mis turul kolistavad 87 Kes otsib, see leiab 95 Välja sõelutud kassikuld 103 Ettevõtete tervisekontroll 111 Tervise kontrollimine jätkub 119 Aktsiate läbivalgustamine 127 Me pole enam Kansases! (ehk kui olete Roomas…) 139 Riskide kärpimine 145 See on maraton, mitte sprint 149 Osta ja hoia? Kas tõesti? 157 Kui vajate spetsialisti abi 167 Võite viia hobuse küna juurde, aga… 173 Jääge endale kindlaks 185 Pole tarvis ainuüksi minu sõnu uskuda 193   Tänuavaldused 205 Bibliograafia 209

Väärtusinvestori taskuraamat

Indrek Naur, vandeadvokaat

 

Paar aastat tagasi, kui eesti keeles ilmus Benjamin Grahami raamat „Intelligentne investor“, nimetasin seda väärtusinvestori piibliks. Sellele sekundeerib Christophe H. Browne’i „Väärtusinvestori taskuraamat“, mis toob lihtsate lausete, lühikeste peatükkide ja näidetega välja väärtusinvesteerimise olemuse.

 

Taskuraamat peab olema lühike ja kõigile arusaadav teejuht. Teejuhiks saab olla autor, kes valdab teemat suurepäraselt. Browne´i taskuraamatu teeb väärtuslikuks asjaolu, et selle autor ei ole järjekordne guru, kellel on küll akadeemilised teadmised, kuid napib praktikat. Minu sümpaatia kuulub autoritele, kelle enda nahk on mängus. Borwne’i nahk on investeerimismaailmas olnud mängus 40 aastat ja ta teab, millest kirjutab.

 

Indeksinvesteerimise rajaja John Bogle on kirjutanud oma raamatus „The Clash of the Cultures: Investments vs Speculation“, kuidas on muutunud viimaste aastakümnetega finantssektori kultuur. Ettevaatlikku ja lisaväärtust loovat pikaajalist investeerimist (väärtusinvesteerimist) hakkab välja tõrjuma agressiivne, väärtust hävitav lühiajaliste spekulatsioonide kultuur. Agressiivne kauplemine IT ettevõtetega tõi hävingu aastal 2001 ja tuletisinstrumentidega aastal 2008. Sealhulgas mingit väärtust loomata.

 

Browne’i raamatu moto seisneb selles, et väärtusinvestori unistus ei ole saada agressiivse kauplemisega ratsa rikkaks, väärtusinvestor soovib saada rikkaks läbi väärtuse leidmise. Selleks on vaja otsida ettevõtteid, kes toodavad omanikule tulu. Nagu Andres Viisemann viimases Investori ajakirjas ütles: „Tulu kujundab väärtuse ja paneb pikas perspektiivis (aktsia) hinna paika.“

 

Browne kirjutab, et väärtusinvesteerimine pole mingi komplekt kivisse raiutud reegleid, kuid selle põhimõtted moodustavad investeerimise filosoofia, andes juhtnöörid, mis suunavad heade aktsiate poole ja hoiavad samal ajal halbadest eemale. Autor leiab, et väärtusinvesteerimine on lihtne ja rajaneb ainult kahel põhimõttel: tee selgeks, kui palju ettevõte on väärt, ja ära kaota raha (turvavaru). Kui väärtuse otsimisel tuleb endale esmalt hästi selgeks teha tähtede P/E, P/B, P/S, ROA, ROE, EBIT, EBITDA jne taga olevad mõisted, siis turvavaru käsitlemine on selle raamatu huvitavam osa.

 

Ükski väärtusinvesteerimist käsitlev raamat ei saa ilma Benjamin Grahami, Warren Buffetti, John Bogle’i, John Templetoni jt toodud väärtusinvestorite tegevust kirjeldavate näideteta. Warren Buffett on öelnud: „Hind on see, mida maksate, kuid väärtus see, mida saate“. See lause iseloomustab kõige paremini väärtusinvestorit, kes on kodutöö ära teinud. Väärtusinvestor ei vaata iga päev aktsia hinda, kuna ta teab, et ta on ostnud väärtusliku ettevõtte. Ka Browne peab igapäevast aktsia hinna vaatamist irratsionaalseks tegevuseks ja küsib, kas jälgite iga minut oma ülejäänud vara hinda? Mina ei tea ühtegi kinnisvarainvestorit, kes laseks iga päev enda kinnisvarainvesteeringut hinnata.

 

Kui aktsiainvestor tahab olla väärtusinvestor ja otsida rikkust ettevõtte väärtusest, siis on see raamat suurepäraseks teejuhiks.

Raido Tõnisson, LHV nooremanalüütik

 

Christopher H. Browne on veendunud, et investeerimisega tegelemiseks ei pea sugugi geenius olema. Vaja on üksnes arusaamist mõningatest põhimõtetest. Oma raamatus jagab ta väärtusinvesteerimise tõdesid, mida on isegi edukalt kasutanud.

 

Ehkki aktsiaomanike arv maailmas aina suureneb, on vähesed võtnud endale vaevaks investeerimise põhitõdesid selgeks teha. Väärtusinvesteerimine ei ole nimekiri kindlatest reeglitest, vaid pigem rida põhimõtteid, mis moodustavad investeerimise filosoofia. Need juhtnöörid suunavad heade aktsiate poole, hoides samas halbadest eemale.

 

Turu keskmisest parem tootlus

 

Väärtusinvesteerimine on end tõestanud alates sellest ajast, mil hakati tootlust mõõtma. Ei pea kaua otsima uuringuid, mis kinnitavad, et pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse. Ometi jääb õhku küsimus, miks praktiseerivad väärtusinvesteerimist nõnda vähesed, kui see on nii lihtne ja tootlik.

 

Browne võrdleb mitmes peatükis aktsiate ostmist poeskäiguga. Seistes lihaleti ees, märkate, et teie lemmiklõigud on 3,5 korda alla hinnatud. Mida teete? Küllap laote ostukäru delikatessi täis, sest see on odav. Järgmisel nädalal selgub poes, et veiselõikude kilogrammihind on tõusnud 40%. Peatute, et oma järgmist sammu kaaluda. Sama käib ka aktsiate kohta. Aktsiaid on õige aeg osta siis, kui neid pakutakse soodsalt.

 

Raamatu esimesed peatükid hõlmavadki väärtusinvesteerimise põhiprintsiipe ning seda, miks on aktsiate „soodushinnaga“ ostmine oluline. Kolmandas ja neljandas peatükis räägib autor juba täpsemalt, kuidas investeerimisel raha mitte kaotada ning ettevõtete kasumit võimalikult odavalt osta.

 

Väärtusinvesteerimise vääramatu loogika

 

Browne mainib korduvalt kuulsa väärtusinvestori Benjamin Grahami põhimõtteid, tõdedes, et enne seda meest toimetasid investeerimismaailmas peamiselt spekulandid ja börsimanipulaatorid. Ta leiab, et kui järgituks Grahami põhimõtteid, oleks ehk suudetud ka 1929. aasta finantskriisi tagajärgi vältida.

 

Browne kirjeldab raamatus väärtusinvestorile sobilike aktsiate põhilisi omadusi ning teeb alustavale investorile lihtsal viisil selgeks, kuidas neid leida, kasutades selleks näiteks ettevõtte kasumi- ja bilansiaruannet ning kontrollnimekirja, et hinnata ettevõtte konkurentsieelist. Tegemist on suurepärase lugemisega sellele, kes siseneb investeerimismaailma esimest korda ja kel puudub varasem kokkupuude detailsema aktsiaanalüüsiga. Edasijõudnud investori rõõmuks jääb aga võimalus tuletada taas meelde mitmesuguseid investeerimise põhiprintsiipe.

 

Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.  

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).