Väärtusinvestori haridustee

Autor: Guy Spier

Ilmumisaeg: 01.01.2023

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 224

Raske on leida väärtusinvesteerimisest paremat viisi, kui eesmärgiks on saada rikkaks, kinnitab Guy Spier. Tegu pole aga pelgalt aktsiate valimise, vaid tõeliste väärtuste strateegiaga, mis on enamat kui raha, tõus ametiredelil või sotsiaalne kapital. Warren Buffett pani üsna oma investorkarjääri alguses osaühingud kinni ning tagastas aktsionäridele nende vara. Ilmselgelt pole raha olnud see, mis on pannud Buffettit stepptantsu vihtudes tööle kepsutama, kirjutab Spier oma erakordselt avameelses raamatus „Väärtusinvestori haridustee“, mis viib küll lugeja Wall Streeti kõige pimedamatesse nurkadesse, kuid on oma olemuselt üks nutikas ja praktiline teejuht tõelise edu tuumani.

Investeerimise tehnilist poolt – näiteks raamatupidamise lugemist ja allahinnatud firmade leidmist – on küllaltki lihtne õppida. Kuid mis kasu on neist oskustest investorile, kes on uppumas hirmumerre? Kui investor ei mõista oma sisemaailma – seda, millised on tema ebakindlused, ihad, eelarvamused ja suhtumine rahasse – tõmbab reaalsus tal varsti vaiba alt. Spier tunnistab, et just nõnda toimis ta oma karjääri hakul, mil ahnus ja ülbus ta D. H. Blairi viisid. „Ning just kadedus sundis mind ennast reklaamima ja püüdma olla keegi, kes ei jäänud endale truuks. Sisemisele teekonnale asudes sain ma eneseteadlikumaks ja hakkasin neid nõrkusi paremini ära tundma.“

Spier ei salgagi, et ta on oma sisemise arengu nimel teinud läbi mitmeid teraapiaid, alates kognitiivsest käitumisteraapiast kuni seitse aastat väldanud jungiaanliku teraapiani. Ta on mitmete rabide ja teiste vaimsete õpetajate toel süüvinud religiooni, õppinud filosoofiat ning lugenud lõputul hulgal eneseabiraamatuid. Ometi kulus tal pea kaks aastakümmet, et jõuda inimese ning investorina punkti, kus ta praegu on. „Ka mina olen veel lõpetamata teos, just nagu teiegi,“ julgustab Spier kestva edu nimel edasi liikuma.

Investeerimistarkust aitavad jagada Nasdaq Tallinn ja Swedbank.

Warren Buffetti mõju Guy Spierile näitab kas või see, et 2008. aastal maksid tema ja Mohnish Pabrai 650 100 dollarit, et pääseda heategevuslikule lõunale koos Buffettiga. Selles raamatus räägib Spier Omaha oraakli lähenemisest rahajuhtimisele ning näitab, et tegelikult saab vanameistri kogemusest õppida igaüks.

Teooria kõrval jagab Spier praktilisi näiteid muutustest, mis on olnud Buffetti edukate investeeringute aluseks: kuidas luua enda ümber edu toetav keskkond, lõigata ära liigne müra ja jõuda otsuste langetamiseks kõige olulisemate detailideni?

„Väärtusinvestori haridustee“ räägib loo Guy Spierist, kes otsustas Wall Streetile selja pöörata ning valida tee, mis tõi talle edu investeerimises ja isiklikus elus. See raamat on kõigile, kes tahavad olla nii edukad kui ka õnnelikud investorid.

Andres Suimets, Swedbanki privaatpanganduse juht

„Mida Warren Buffett minu olukorras teeks?“ ehk kuidas võtta eeskuju oma ala parimatelt?

„Väärtusinvestori haridustee“ on raha ja välist tunnustust ülimuslikuks pidava Wall Streeti hundi meheks küpsemise lugu. Meheks, kes elab oma elu sisemise punktitabeli järgi. Mis on sisemine punktitabel? Just, just – loe raamatut! Guy Spier ei ürita pimestada teoreetilise intellektuaalse säraga, vaid räägib värvikate näidete najal, kuidas olla parem investor. Ja mis peamine, parem inimene.

Kaarel Ots, Nasdaq Tallinna börsi juht

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Väärtusinvestori haridustee

Sissejuhatus 9 Valaskala kõhust Warren Buffettini 13 Eliithariduse ohud 29 Sütel kõndimine. Esimesed sammud väärtusinvestorina 41 New Yorgi keeris 55 Kohtumine maestroga 69 Lõunasöök Warreniga 81 Finantskriis 95 Omaenda Omaha. Ideaalse keskkonna loomine 109 Minust saab stepptantsija 129 Tööriistad investeerimiseks 141 Investori kontrollnimekiri. Kirurgi ellujäämisstrateegiad 159 Äriasjad Buffetti ja Pabrai moodi 181 Tõelise väärtuse otsinguil 197 Tänusõnad 205 Bibliograafia ja lisalugemist 213

Väärtusinvestori haridustee

Kaarel Ots, Nasdaq Tallinna börsi juht

 

Selle asemel et pimestada lugejat teoreetilise intellektuaalse säraga, räägib Guy Spier oma raamatus värvikate näidete najal, kuidas olla parem investor. Ja mis peamine, parem inimene.

 

„Väärtusinvestori haridustee“ on raha ja välist tunnustust ülimuslikuks pidanud Wall Streeti hundi meheks küpsemise lugu, mille sissejuhatuses räägib Spier põhjalikult oma isiksuse ja vaadete kujunemisest.

 

Tegu pole kaugeltki kuiva faktide loeteluga, vaid mõtlemapaneva jutustusega, mis jõuab välja lihtsa tõeni: haridus ei võrdu haritusega. Otsapidi on tegu kriitikaga haridussüsteemi pihta, mille kogu aur läheb säravate mõistuste treimisele, jättes unarusse või suisa tähelepanuta inimese sotsiaalse ja moraalse poole.

 

Tehnilise tarkuse taak

 

Oma teekonnale tagasi vaadates on Spier isegi üllatunud, et heast ülikoolist hinnatud diplomi saanud inimesena ei olnud tal piisavalt selgroogu ja ausust enese suhtes, et silmanähtavalt ebaeetiliselt tegutseva tööandja juurest lahkuda. Keskendudes ainuüksi intellekti, n-ö tehnilise tarkuse omandamisele jääb tihti tagaplaanile elu kui tervik, muu hulgas need lihtsad inimlikud ja tunnetuslikud tõed, mis teevad elu täisvereliseks, autentseks ja produktiivsemaks.

 

Kõlama jääb küsimus: mis kasu on investoril tehnilistest teadmistest, suhtarvude täielikust tundmisest, oskusest suurepäraselt rahavoogusid hinnata, kui ta ei suuda samal ajal saada hakkama oma hirmude ja irratsionaalsusega, enda psühholoogilise ohjamisega. Investor peab olema tugev tervikuna, mitte ainult intellektuaalselt. Esmalt tuleb paika loksutada oma moraalne selgroog ja sisemine kompass, seejärel tehnilisemad teadmised ja arusaamine investeerimisest.

 

Sisemise punktitabeli põhimõte

 

Kogu läbielatu najal võtab Spier appi meetodi, mida võib nimetada kangelaste modelleerimiseks, lihtsamalt öeldes jäljendamiseks, imiteerimiseks. Konkreetsete ja põhjalike investeerimispõhimõtete kohta saab lugeda raamatust, siin tooksin aga välja Buffettilt õpitud oskuse kujundada oma töökeskkond selliseks, mis lubab maksimaalselt töösse süveneda ja päriselt olulistele asjadele keskenduda. Praegusel segajaterohkel ajal on see kahtlemata aina suurema väärtusega oskus.

 

Lõpetuseks – ja vast ka kõige olulisemaks – jõuab Spier tagasi veendumuseni, et inimene elab hästi siis, kui ta tegutseb oma sisemisest, mitte välisest punktitabelist lähtudes. Mida see sisemine punktitabel endast kujutab ning millised investeerimistarkused on Guy Spierile edu toonud, saab juba raamatust lugeda.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).