Väärtuse hindamise taskuraamat

Autor: Aswath Damodaran

Ilmumisaeg: 01.09.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 256

Kui palju on tegelikult väärt osalus Google’is või Apple’is? Kuidas võrrelda vinget tehnoloogiaäri nn vanakooli tarbekaupade tootjaga? Kuidas hinnata ettevõtte väärtust, mis sõltub Ameerika mägede kombel üles-alla jooksvast toorainehinnast? Kas eelnev peaks üldse investorit huvitama?

Oscar Wilde on öelnud, et küünik on inimene, kes „teab kõikide asjade hinda ja mitte millegi väärtust“. Paraku kehtib see tõde ka paljude investorite puhul. Aktsia, võlakirja või kinnisvara väärtuse tundmine ei pruugi olla küll eduka investeerimise eeltingimus, kuid see aitab teha teadlikumaid otsuseid, kinnitab professor Aswath Damodaran.

Mõistliku investeerimise postulaat ütleb, et investor ei maksa vara eest rohkem, kui see on seda väärt. Vastukaaluks väidavad mõned, et iga hind on õigustatud, kuniks jagub ostjaid. See on absurd, leiab Damodaran. „Isiklik vaimustus võib olla kõik, mis loeb juhul, kui tegemist on maali või skulptuuriga, kuid finantsvarasid ostetakse rahavoogude pärast, mida neist loodetakse saada.“

Enamik investoreid peab varade hindamist hirmuäratavaks ülesandeks, jättes selle spetsialistide hooleks või ignoreerides teemat täielikult. Damodaran ütleb aga, et hindamine on oma olemuselt lihtne ning igaüks, kes on valmis kulutama aega info kogumiseks ja analüüsiks, saab sellega hakkama.

Damodaran vaatleb „Väärtuse hindamise taskuraamatus“ nii diskonteeritud rahavoogude põhitõdesid, väärtuse hindamise koefitsienti kui ka populaarsemate hindamiskoefitsientide plusse ja miinuseid. Seejärel aitab ta lugejal orienteeruda hindamisprobleemide rägastikus, millega seistakse silmitsi ettevõttete elutsükli eri etappides. Raamatu viimane osa keskendub aga eriolukordadele, milleks tuleb igal investoril valmis olla.

Aswath Damodaran on The New Yorgi ülikooli Leonard N. Sterni ärikooli finantsprofessor. Ta on pälvinud arvukalt auhindu silmapaistva õpetamise eest ning kirjutanud raamatuid ettevõtete rahandusest, investeeringute juhtimisest, investeerimisfilosoofiast jne.

Raamatu kirjastamist toetasid Nasdaq Tallinn ja LHV.

Ettevõtte väärtuse hindamine võib olla paras pähkel pureda. Neile, kes ei tunne end numbrite maailmas kindlalt, on „Väärtuse hindamise taskuraamat“ tõeline õnnistus. Damodaran, keda peetakse valdkonna üheks parimaks asjatundjaks maailmas, annab väga selge ja konkreetse ülevaate levinumatest hindamismeetoditest, lisaks ka juhised, kuidas neid teostada.

Kuigi ükski hindamismeetod pole täiuslik, laob ettevõtte analüüs enne investeeringut otsusele vundamendi, millele hiljem toetuda, kui olukord on muutunud.

Nelli Janson
LHV vanemmaakler

 

Kas tahad teada, kui palju on tegelikult väärt aktsia, mida plaanid osta? Muidugi tahad! On ju iga investori eesmärk teha läbimõeldud ja teadlikke investeerimisotsuseid. Selliseid, mis on rajatud väärtuse mõistmisele.

Hoiad oma käes parimat raamatut, mis on väärtuse hindamise teemal kirjutatud – finantsprofessor Damodaranit peetakse üheks parimaks ettevõtete väärtuse hindamise õpetajaks kogu maailmas. Oled end usaldanud tõelise suurmeistri hoolde!

Ott Raidla
Nasdaq Tallinna börsi turundusjuht

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Väärtuse hindamise taskuraamat

Eessõna   7 Sissejuhatus   11 Alustuseks – väärtuse hindamise põhitõed Väärtus – rohkem kui lihtsalt number!   17 Kauplemise võimsad tööriistad   29 Jah, Virginia, igal varal on sisemine väärtus   51 Kõik on suhteline!   77 Hällist hauani – elutsükkel ja väärtuse hindamine Palju lubadusi   101 Kasvuvalud   123 Väärtuse hindamise Viagra   145 Viimnepäev   165 Reegleid eirates – eriolukorrad väärtuse hindamisel Panustage sellele   187 Investeerimine kui Ameerika mäed   209 Nähtamatu väärtus   227 Kokkuvõte   251 10 reeglit teekonnale   256

Väärtuse hindamise taskuraamat

Nelli Janson, LHV vanemmaakler

 

Kes on algaja investorina käinud kas või ühelgi koolitusel, on kaasa saanud teadmise, et enne investeerimisotsuse tegemist tuleb ettevõtet analüüsida. Kuidas aga hinnata ettevõtte väärtust, millega pole varem kokku puututud?

 

Aswath Damodaran on New Yorgi ülikooli professor, kes õpetab muu hulgas ettevõtte väärtust hindama. Tema „Väärtuse hindamise taskuraamat“ võtab kokku erinevad võimalused, kuidas selgitada välja ettevõtte tuleviku perspektiivi ja aktsia õiglast väärtust nii, et selleks ei pea enne majanduskraadi hankima.

 

Kes ei tunne end numbrite maailmas kindlana, kangestub ilmselt juba sõna „finantsanalüüs“ peale. Nii nagu Damodaran on isegi öelnud, jagunevad inimesed kaheks: lugude ja numbrite inimesteks. Need, kes tunnevad end numbritega mugavalt, ei saa sellest probleemist aru, sest nendele jutustavad loo numbrid. Paraku ei seisne ettevõte väärtus üksnes arvudes: firma väärtus muutub märksa abstraktsemaks, kui on vaja prognoosida tulevikku sellisel iduettevõttel, kel pole ette näidata pikka ajalugu ega ka kasumit.

 

Numbripelguritele on „Väärtuse hindamise taskuraamat“ tõeline õnnistus, sest Damodaran, keda peetakse valdkonna üheks parimaks asjatundjaks maailmas, annab väga selge ja konkreetse ülevaate levinumatest hindamismeetoditest ning ka juhised, kuidas neid teostada. Kuna ettevõtted on oma struktuurilt erinevad, ei saa neid päris ühe vitsaga lüüa ning hindamisanalüüsi puhul tuleb arvesse võtta nii ettevõtte tegevusvaldkonda, arenguetappi kui ka majandustrende.

 

Hoolimata filigraansusest on enamik prognoose valed

 

Üks tähtsaimaid sõnumeid, mida autor oma raamatus edastab, on hinnangute subjektiivsus. Ükskõik kui filigraanselt ettevõtet ka ei analüüsita, tuleb alati võtta eelduseks, et enamik prognoose on tõenäoliselt valed. Ükski nendest hindamismeetoditest pole täiuslik. Tekib küsimus, milleks siis üldse oma pead vaevata ja aega raisata, kui nagunii ei saa tulemusele toetuda.

 

Investeerimine on kapitalile riski võtmine ja võetud aktsiapositsiooniga hüppab investor emotsionaalsele karussellile, kus pea hakkab varem või hiljem vurrkanni kombel ringi käima. Ettevõtte analüüs on vajalik riskide maandamiseks ja just selleks puhuks, kui on tunne, et tahaks sealt peadpööritavast maailmast välja astuda. Enne tehtud analüüs annab investorile pidepunkti, millele toetuda, kui juhtub midagi ootamatut. Ja see juhtub kindlasti, tõenäoliselt rohkem kui korra.

 

Kõik siin maailmas on suhteline ja võib öelda, et ettevõtte väärtus on hindaja silmades. Me oleme selle ettevõtte juba enne analüüsi mingil põhjusel välja valinud ehk meil on eeldused, mis hakkavad meid hindamisprotsessi kaudu alateadlikult mõjutama. Sestap ei tasu ühtki hindamismeetodit võtta absoluutse tõe allikana, vaid kasutada tulemust selleks, et investeerimiskarussellilt mitte maha pudeneda.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).