See üks asi

Autor: Gary Keller, Jay Papasan

Ilmumisaeg: 20.01.2018

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 240

„See üks asi“ on USA bestsellerite nimekirjades olnud enam kui 350 korral, sh on see olnud Wall Street Journali, NewYork Timesi ja USA Today nimekirjas esimesel kohal. „Üks asi“ on võitnud 12 raamatuauhinda, see on tõlgitud 30 keelde ning hääletatud Goodreadsi kõigi aegade 100 parima äriraamatu hulka.

„Kui ajad taga kaht jänest korraga, siis ei saa sa kumbagi kätte“ – vene vanasõna

Mis on üks asi, mille tegemine teeks kõik muu lihtsamaks või tarbetuks? Kui tahate midagi hästi teha, siis tuleb tegutseda väikselt. Kui kitsendate fookust nii palju kui võimalik, siis vaatab teile vastu ainult üks asi. Ja see ongi õige.

Väikselt tegutsemine tähendab, et jätate kõrvale kõik, mida võiksite teha, ja teete seda, mida peate tegema. Tihti arvatakse, et edu saavutamine on keeruline ja ajamahukas. Selle tulemusel võetakse ette liiga palju ja saavutatakse liiga vähe. Aja jooksul loobutakse unistustest ja lepitakse vähemaga.

Väikselt tegutsemine on lihtne lähenemine ning see toimib alati, igal pool ja kõige puhul. Miks? Sest sellel on ainult üks eesmärk – viia sihile.

„Ole nagu postmark – kleebi ennast ühe asja külge, kuni jõuad kohale“ – Josh Billings

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

See üks asi

1.  SEE ÜKS ASI       12 2.  DOOMINOEFEKT           18 3.  EDU ANNAB VIHJEID    23 1. osa VALED          33 Need eksitavad ja juhivad meid kõrvale 4.  Kõik on võrdselt tähtis     38 5.  Rööptegutsemine 49 6.  Distsiplineeritud elu         60 7.  Tahtejõud on alati tahtmise küsimus       67 8.  Tasakaalus elu      79 9.  Suur on halb          91 2. osa TÕDE 103 Lihtne tee tulemuslikkuseni 10.  Keskendumise küsimus  108 11.  Eduharjumus       118 12.  Tee suurepäraste vastusteni       125 3. osa ERAKORDSED TULEMUSED        137 Endas peituvate võimaluste vallandamine 13.  Elage eesmärgiga           141 14.  Elage prioriteedi järgi    152 15.  Elage tulemuslikkuse nimel       162 16.  Kolm lubadust    181 17.  Neli röövlit         196 18.  Teekond   214 Kuidas ühe asjaga pihta hakata?       223 Uurimistööst  230 Tänusõnad      232 Autoritest       236

See üks asi

Risto Sulu
HT Coachingu koots

Mõtle suurelt, tegutse väikselt

 

Mis on see üks asi, mille tegemine teeks kõik muu lihtsamaks või tarbetuks? – See on küsimus, mille raamatu „See üks asi“ autorid Gary Keller ja Jay Papasan soovitavad meil paljudes olukordades endale esitada.

 

Kujutage korraks ette, et olete ladunud paika pika rea doominokive, kus iga järgnev kivi on teisest kaks korda suurem. Mis te arvate, kas suudate doominorea pikali lükata, alustades esimesest, väikseimaist kivist? Lugedes Gary Kelleri ja Jay Papasani raamatut „See üks asi“, sain aru, mida see tähendab. Metafooridel on võime tekitada meis emotsionaalseid seoseid, mistõttu jäi see eluline näide kergelt meelde. Eelmainitud näide võtab kokku raamatu peamise põhimõtte, mis on: mõtle suurelt, tegutse väikselt. Seda on võimalik teha, kasutades ühe asja mõtteviisi. Mida see täpsemalt tähendab ja kuidas seda teha, sellele vastab see raamat selgelt ning üheselt.

 

Hea vastus eeldab head küsimust. „See üks asi“ on kirjutatud selleks, et lükata kõrvale levinud müüdid ja eksiarvamused, nagu „Võrdsus on meie tulemuslikkuse maailmas võimalik“ või „Täielikku tasakaalu on võimalik saavutada“. See on intrigeeriv, kuid kogemus ütleb, et selle rakendamine ja omaksvõtmine võimaldab kogeda rohkem meelerahu, selle asemel et püüda kättesaamatut. See kergelt loetav ja sisutihe raamat õpetab esitama häid küsimusi. Terve sisu on tegelikult üles ehitatud ühele peamisele küsimusele, millest sai alguse ka selle raamatu kirjutamise idee. Küsimus läbib igat peatükki, ning kui raamat otsast lõpuni läbi lugeda, on see küsimus kordamise kaudu kinnistunud. Kvaliteetne küsimus tagab kvaliteetse vastuse või raamatu.

 

Iga olulise tehnika puhul on autorid kõigepealt andnud kasutus­juhendi, kuidas seda täpselt rakendada. See teeb raamatu praktiliseks. Hiljem on toodud suurepäraseid elulisi ja kogemuslikke näiteid põhimõtete kasutamisest ning selle tulemustest. Iga põhimõte on leidnud korduvat kinnitust mõõdetavatest teadusuuringutest. Peale selle võtavad Keller ja Papasan oma filosoofia kokku ühe asja põhimõttega, mis muudab planeerimise, elamise ja tulemuslikkuse igas tähtsas eluvaldkonnas palju lihtsamaks. Muidugi on sellel selgusel ja lihtsusel omad tagajärjed, nagu igal valikul elus, kuid need on ajutised.

 

Keerulisuse kompleks. Kootsingus puutun pea iga päev kokku tõsiasjaga, et paljud inimesed keskenduvad korraga liiga paljudele valdkondadele ja tegevustele. Selles olukorras tekib järelnähtusena keerulisuse kompleks. Selle asemel et lihtsustada ja kitsendada fookust, asutakse muutma lahendusi keerulisemaks. Siit järeldub lihtne tõde: lihtsustamine on valiku küsimus, keerulisemaks muutumine toimub iseenesest. Keskkond, kus me elame, soosib keerulisust. Raamat „See üks asi“ on selletõttu oluline täiendus iga endast lugu pidava inimese raamaturiiulil.

Priit Suve
SKA professor, TLÜ teadur, tarkjuht.ee eestvedaja

Salakaval raamat

 

Raamat, mida on tõlgitud 30 keelde ja mis on võit­nud lugematul hulgal auhindu, on väärt vähemalt uudishimulikku pilku. Millega siis õieti tegu on?

 

Kõigepealt väline, kuid lugemisel väga oluline: autorid (ja eesti keelde tõlkija) on teinud head tööd – lugemine on tõeline mõnu! Tekst voolab ja haarab, on värvikas ja jätab väga tõsiseltvõetava mulje. Kas see ka tegelikkusele vastab, las jääb lugeja otsustada. Lugemisel tekkis esmamulje, et autorid on kirjutanud lihtsa ja kõikidele mõeldud eneseabi­õpiku. Võimalik, et see nii ongi. Kuid olenemata autorite endi ja paljude kommentaatorite arvamustest, jäin kahtlema ja küsisin, et mida siis meile sedastada püütakse. Kas tõesti ainult ühele asjale keskendumist või on seal veel midagi? Eesti lugeja võiks arvestada, et raamat ilmus inglise keeles juba ligi viis aastat tagasi. Vahepeal on maailm palju muutunud ning ühe tõe diskursus sealhulgas. Kui raamatu eetosele mõelda, siis samasse ajajärku jäi veel üks asjakohane raamat: Daniel Golemani „Keskendumine”. Võimalik, et see ongi üks ajastu märk.

 

Siiski, “See üks asi” on salakaval. Mulle tundub, et see ei ole eneseabiõpik (ainult) enese või äri juhtimiseks, vaid hoopis kriitiliseks mõtlemiseks, sest raamat, mis vastustab absoluutseid tõdesid, kuid ise uut absoluuti loob, ei saa ju olla millestki muust kui kriitilisest mõtlemisest. Tuntud filosoof Daniel Dennett kordab mitmel pool midagi säärast: “Kui keegi väidab, et miski on iseenesestmõistetav, siis soovitan seda väidet eriti hoolikalt kaaluda ja te võite avastada, et väidetav ei olegi tingimata iseenesestmõistetav.”

 

Ka siin raamatus on esitatud hulk väiteid ja lubatud, et need põhinevad olulistel allikatel, kuid neid allikaid ei nimetata (kas žanr ei luba?). Tõsi, autoriteetidele (professorid, tipp­juhid jt) rõhutakse palju, aga need ei ole tõendid. Kas see on aga Eesti ajaloolist konteksti arvestades piisav? Eks lugeja otsustab.
Ja lugeda tasub.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).