Üheksa valet töö kohta

Autor: M. Buckingham, A. Goodall

Ilmumisaeg: 01.10.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 296

 

Organisatsioonid on oma loomult keerulised ja nii sunnibki juhtide tugev instinkt lihtsust ning korda taga ajama. Just sellepärast räägitaksegi, et organisatsiooni kultuur on ühtne, plaanidest tuleb kinni pidada, töö peab olema korraldatud ette antud eesmärkide järgi, inimestest tuleb kujundada mitmekülgsed töötajad ning meil kõigil tuleb üksteise tööle hinnanguid anda, sest vaid nii vastame kõige täpsemalt juhtimise, tõhususe ja potentsiaali ettemääratud mudelitele.

Need tavad on sedavõrd juurdunud, et pole lihtne näha, mida need sügavalt ekslikud süsteemid, protsessid ja tööriistad endaga kaasa toovad. Koos moodustavad need õigustuse peaaegu kõigele, mis meiega tööl toimub – kuidas meid ametisse valitakse, mille järgi hinnatakse, kuidas koolitatakse, mismoodi tasustatakse, edutatakse ja vallandatakse.

Lähemal vaatlusel selgub aga, et sellel kõigel pole põrmugi alust. Neid võiks nimetada valearvamusteks või müütideks, millest üheksa kõige levinumat on selles raamatus kirjas.

Esimesed kolm peatükki küsivad, miks organisatsiooni kultuuri, plaane ja eesmärke nii otsustavalt peale surutakse, ning kuidas jõuda niikaugele, et me end ise rohkem kokku võtaksime. Järgnevad peatükid tegelevad inimloomuse ja sellega, kuidas nii end kui ka teisi kõige paremini arendada. Kaheksas peatükk uurib, miks seatakse eeskujuks tasakaalu, et seejärel juhita tähelepanu sootuks teistsugusele pürgimist väärt sihile. Viimane peatükk aitab aga mõista, miks juhtimisoskust nii kõrgelt hinnatakse, ning näitab, mis paneb meid tegelikult teistele järgnema ja jäägitult nende visioonidele pühenduma.

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Üheksa valet töö kohta

Sissejuhatus ....................................................................................... 7 Esimene vale Inimestele on tähtis, mis ettevõttes nad töötavad .......................... 13 Teine vale Parim plaan võidab .......................................................................... 43 Kolmas vale Parimad ettevõtted teevad alluvatele teatavaks eesmärgid .......... 63 Neljas vale Parimad inimesed on mitmekülgsed .............................................. 93 Viies vale Inimesed vajavad tagasisidet ......................................................... 123 Kuues vale Inimesi on võimalik usaldusväärselt hinnata ................................. 153 Seitsmes vale Inimesi iseloomustab nende potentsiaal ...................................... 185 Kaheksas vale Kõige tähtsam on töö ja eraelu tasakaal ...................................... 205 Üheksas vale On olemas niisugune asi nagu juhtimisoskus ............................... 233 Tõed .............................................................................................. 265 Lisa A ADP uurimisinstituudi ülemaailmne kaasatuse uuring………....... 267 Lisa B Seitse asja, mida me Cisco kohta kindlalt teame ....................... 279 Tänuavaldused ........................................................................... 293 Autoritest ................................................................................... 296

Üheksa valet töö kohta

Raimo Ülavere, coach ja koolitaja

 

Arvud ütlevad, et viimastel aastatel pole inimeste pühendumus tööl kasvanud. Seda hoolimata sellest, et me justkui üha enam tegeleme juhtimisele inimliku näo andmisega. Kas tuntav osa vastuolust tuleb sellest, et me eelistame juhtimisjuttudes ja -põhimõtetes uskumusi faktidele?

 

Juhtimine on kunst, nagu armastatakse öelda. Mõnikord ka vastuseks ekspertidele, kellele meeldib otsida fakte ning uskumuste ja teooriate seost päriseluga. Kunsti ei saa mõõta ja nii olemegi sunnitud juhtimisest rääkides toetuma uskumustele, õpetades teisigi neid toredate lugude ja narratiivide kaudu järgima. Et ka teised usuksid. Ja usuvadki. Mis aga siis, kui need igapäevased uskumused ongi pelgalt müüdid, mis ei tugine faktidele; kui need müüdid mitte ainult ei aita kaasa, vaid suisa takistavad head tööd teha?

 

Alarmeeriv äratuskell

 

Buckinghami ja Goodalli raamat „Üheksa valet töö kohta“ kuulus minu eelmisel aastal loetud juhtimisraamatute kolme parima hulka. Mitte lihtsalt seepärast, et see lükkas ümber hulga levinud müüte, vaid ka põhjusel, et see ei asendanud neid uutega, vaid pakkus asemele arve, fakte, päriselus järeleproovitud põhimõtteid. Muidugi mõjus see raamat ka äratuskellana – kui palju mõjutavad meie käitumist uskumused, mis ei tugine faktidel ja on niivõrd laialt levinud. Ka Eestis, ka täna, ka praegu meeskondades, koosolekutel, koolitustel.

 

Näiteid müütidest: inimesed vajavad pidevat tagasisidet, parimad töötajad on kõiges head, oleme adekvaatsed teiste inimeste töö hindamisel, inimeste olulisim lojaalsus on tööandja suhtes jne.

 

Müütide vääramatu jõud

 

Lugedes neid ja veel mitmeid, siis… kõik tundub justkui mõistlik ja õige. Ent me eksime, väidavad autorid numbritele ja uuringutele viidates. Inimesed vajavad tähelepanu, mitte tagasisidet. Parimad töötajad on reeglina oma tugevuste poole kaldu. Üle poole teistele antud hinnangutest räägib hoopis midagi hindaja enda, mitte selle saaja töö kohta. Inimesed on eelkõige lojaalsed oma meeskonnale, mitte tööandjale. Ja nii edasi.

 

Naiivne oleks arvata, et vaatame pärast raamatu lugemist juhtimisele sootuks teise pilguga. Faktid uskumusi nii kergelt ei võta. Need muutuvad aeglaselt. Selleks peaks muutuma keskkond, organisatsioonikultuur, kus me iga päev toimetame. Parim, mida see raamat suudab teha, on panna meid kahtlema ja küsima. Kas see, mida ma inimeste juhtimises teen, on ikka mõistlik? Või õigupoolest – miks ma seda või teist asja üldse teen, mis on eesmärk ja kas see aitab ka päriselt tulemusele kaasa? Või arvan lihtsalt, et aitab, sest kõik teised teevad nii?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).