Turuvõlurite taskuraamat

Autor: Jack D. Schwager

Ilmumisaeg: 17.02.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 200

Raske on leida investorit, keda jätab külmaks, mida on ligi kuuekümnel maailma kõige edukamal maakleril investeerimise kohta öelda. Just sellist harukordset võimalust pakub Jack D. Schwageri „Turuvõlurite taskuraamat“, ladudes järjest lugejate silme ette aktsia-, valuuta- ja futuuriturgudel mängijate tähelepanekuid, turutehingute protsesse, riskiohje põhimõtteid, olulisimaid näpunäiteid ning palju muudki.

Schwager on veerand sajandi vältel usutlenud maailma paremikku kuuluvaid kauplejaid eesmärgiga mõista, mille poolest nad erinevad teistest turuosalistest. „Turuvõlurite taskuraamat“ vastab nii sellele kui ka paljudele teistele kauplemist puudutavatele küsimustele. Raamat toob välja olulisi dimensioone, mida vaid Schwager suudab legendaarsetelt kauplejatelt pikkade usutluste käigus välja pinnida.

Ometi pole tegu käsiraamatu ega õpikuga. Siin pole ei nõuandeid ega soovitusi, kuidas turul varandusi kokku ajada. Ehkki kauplemine pole kaugeltki midagi, mida teha raamatus näpuga järge ajades, ajavad paljud algajad just sellist manuaali taga, adumata, et on kontseptsioone, ilma milleta kauplemises edu ei saavuta, olgu metoodika kui geniaalne tahes. Küll aga on see raamat meeltmööda kõigile neile, kes ihkavad edukale turul tegutsemisele korralikku alusmüüri laduda.

Lugejatele, kes tunnevad huvi kauplemise ja investeerimise vastu, pakub Schwager kontsentreeritud nõu ja seda kergesti loetavas võtmes.

Raamatu väljaandmist toetas LHV.

 

“Aktsiatega kauplemisel ei saa olla konkreetseid juhtnööre, sest börsimaailm muutub pidevalt – ellu jäävad vaid paindlikud ning õppimisvõimelised. Erinevalt teistest samalaadsetest raamatutest jagab Jack D. Schwageri „Turuvõlurite taskuraamat“ strateegiate asemel suuniseid, kuidas laduda vundamenti, mille peale ehitama hakata.

See on raamat, mis aitab leida oma tee nii algajal kui ka juba kogenud kauplejal.”

Nelli Janson, LHV vanemmaakler

 

“See on esimene raamat, mille iga väite järel oleksin tahtnud öelda „jah, nõus, mul on sama kogemus!“ Olgu selleks isiksusele sobiva kauplemismeetodi olulisus; oskus kaotada väikeselt ja võita suurelt; ettevalmistuse ja kodutöö tähtsus; riskide haldamine; psühholoogia ja emotsioonide kontroll või suur armastus kauplemise vastu – see kõik tundus minu jaoks nii loomulik.

Oma kogemusi jagavad kauplejad, kes on tegutsenud eri turgudel, kuid ometi on nende järeldused ja tarkused täpselt samad.”

Igor Doroshenko, kaupleja ja investor

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Turuvõlurite taskuraamat

Eessõna 11 Sissejuhatus 15   Äpardumine ei ennusta midagi 19 Mis ei oma tähtsust 27 Kuidas kaubelda isiksusega 33 Eelisevajadus 41 Ränga töö tähtsusest 45 Hea kauplemine on sundimatu 51 Halvad ajad, head ajad 57 Riskihaldus 63 Distsipliin 77 Iseseisvus 83 Enesekindlus 87 Kaotused käivad mängu juurde 91 Kannatlikkus 97 Ei mingit lojaalsust 107 Suurus loeb 117 Ebamugavad asjad 127 Emotsioonid ja kauplemine 137 Dünaamiline ja staatiline kauplemine 145 Turu reaktsioon 153 Väärtuslikud vead 165 Idee ja teostus 171 Lõa otsast priiks 175 Armastus oma tegevusala vastu 181   Lisa: Optsioonide põhitõed 185 Märkused 193 Autorist 197

Turuvõlurite taskuraamat

Igor Doroshenko, kaupleja ja investor

 

“Ma pole vist kunagi varem lugenud ühtegi raamatut, mille iga väitega oleksin nõus,” ütleb “Turuvõlurite taskuraamatu” kohta kaupleja ja investor Igor Doroshenko.  

 

Jack D. Schwageri „Turuvõlurite taskuraamat“ haaras mind esimesest peatükkist, rääkides justkui minu kauplemise teekonnast. Tänaseks on mul aktsiatega kauplemise kogemust 14 aasta jagu, mistõttu julgen end pidada professionaalseks ja kogenuks kauplejaks.

 

Olen küll astunud erinevate rehade otsa, kuid oma vigadest olen ma õppinud. Ka raamat räägib sellest, kuidas tippkauplejad on alustanud oma teekonda kaotustega, kuid vaatamata sellele edasi liikunud. Huvitav on lugeda, et erinevatel inimestel on olnud väga sarnane teekond, ka minu omaga.

 

Edasi läheb veelgi huvitavamaks. Ma pole vist kunagi varem lugenud ühtegi raamatut, mille iga väitega oleksin nõus. Omada sellist kauplemismeetodit, mis vastaks sinu isiksusele; oskus kaotada väikeselt ja võita suurelt; ettevalmistuse ja kodutöö olulisus; riskide haldamine; psühholoogia ja emotsioonide kontroll; ning muidugi ka suur armastus kauplemise vastu – see kõik tundus minu jaoks nii loomulik. Tahtsin pärast igat lauset öelda: „Jah, olen täiesti nõus, mul on sama kogemus.“ Eriti meeldis, et oma kogemusi jagab mitte üks, vaid terve rida kauplejaid, kes on tegutsenud erinevatel turgudel, kuid ometi on nende järeldused ja tarkused täpselt samad.

 

Lugedes seda raamatut, sain aru, kui kogenud kaupleja on minust saanud. Kui nõustud teiste sama ala professionaalidega, ja saad täpselt aru, miks nad seda räägivad, mis on tarkuse alus ja kuidas nad sinna jõudsid, tekkib tunne, et oled jõudnud õigesse sihtpunkti.

 

Kellele võiks see raamat kasulik olla?

 

Kas ainult tippkauplejatele, kes saavad kõrvalt näha teiste tippkauplejate töövõtteid? Kui oleksin seda raamatut lugenud oma kauplemiskarjääri alguses, kas see oleks mind samamoodi kõnetanud?

 

Jõudsin järeldusele, et tegemist on hea kauplemistarkuste ekstraktiga, millega saaks oma taset hinnata. Kui vaatad mõne tippsportlase etteastet, tundub, et ta teeb kõik nii lihtsalt, ilma suurema pingutusteta, et võiks isegi seda järele teha. Alles tegudele asudes saad aru, et see on võimatu. Selleks tuleb väga palju harjutada, et asi sama lihtsalt välja kukuks ja tulemust tooks.

 

Raamatu peamine väärtus ongi ehk see, et seda võib aeg-ajalt uuesti lugeda ja vaadata, kuidas on suhtumine raamatu tarkustesse koos kauplemise arenguga muutunud. Kogenuma kaupleja jaoks on raamat heaks kinnituseks, et ta on õigel teel ja ta pole üksi: paljud teised kauplejad mõtlevad sarnaselt.

Nelli Janson, LHV vanemmaakler

 

Börsil kauplemine on nagu virvatuli, mis peibutab (börsi)sohu ekslema, muutudes ühtäkki hirmuäratavaks kummituslinnaks, kus hakkad peagi kartma omaenda varjugi. Ometigi ei tule üritajatest puudust, sest selle labürindi läbijaid ootavad ees pool kuningriiki, au ja kuulsus.

 

Kas raha on ikka ainuke põhjus, miks tuleristsed edukalt läbinud seda teevad? Jack D. Schwageri „Turuvõlurite taskuraamat“ on kokku koondanud mitme eduka kaupleja lood ja nõuanded, lubades nõnda lugejal piiluda korraks nende sisekosmosesse. Sealjuures ei väida neist keegi, et ta teeb seda ainult raha pärast.

 

Valusalt aus kauplemiskonto

 

Kes ootab raamatust ühte ja ainumast võlutrikki, mis neile börsil kaubeldes igavese elu annab, peab pettuma, sest üsna pea selgub, et seda lihtsalt pole olemas. Selle asemel on palju ebaõnnestumisi, kaotusi ja frustratsiooni, millest koorub välja terve elufilosoofia.

 

Kauplemine pole lihtsalt tegevus või töö, see on elustiil: siin ei piisa maineka ülikooli kraadist, veel vähem paarist kauplemiskursusest. Kauplemise edu alus on pidev areng, õppimine ja kasvamine, sest börs on pidevalt oma vormi muutev väikeste osakeste kogum. Et seda hoomata, peab kaupleja olema ise sama paindlik. Börs on ka üks väheseid kohti, kus ei õnnestu enesepettusega pikalt tegelda. Lõpuks on kõik sinu eksimused ausalt ja alasti kauplemiskontol näha.

 

Raamatus sõna saanud kauplejatel on kauplemisele väga erinevad lähenemised ja siit koorub välja ka raamatu olulisim sõnum: edu tagab oma tee leidmine. Just sel põhjusel ei aita uusi tulijaid haljale oksale sajad kursused ja koolitused, mida on internet otsast otsani täis. Mitte, et need kõik oleksid valed, küsimus on sobivuses. Edukas kauplemisstrateegia on nagu rätsepaülikond, kus kõik peab millimeetri pealt klappima.

 

Poolkogemata õnnestumised ja varjatud kauplemisanne

 

Schwager nendib, et küllap on kaupleja amet maailmas ainuke, kus on täiesti algajal võimalik esimese korraga tõenäosusega 50 : 50 täppi panna. Kauplemise kontseptsioon on lihtsalt sedavõrd lihtne: turul on võimalik ainult osta ja müüa. Alustada on kerge ning tihti tekitab esimene poolkogemata õnnestunud tehing kuhjaga enesekindlust oma „kauplemisannete“ suhtes. See on lõks, millesse enamik algajaid kinni jääb. Tegelikult on õnnel ja pikaajalisel edul kauplemises vähe seost.

 

Kauplejate seas on levinud ütlus, et sa oled täpselt nii hea, kui on sinu viimane tehing ehk pikk võitude seeria võib saada nullitud üheainsa eksimusega – ja ka vastupidi. Kauplemises ei saa ühekordse oskuse najal rajada pikaajalist edu ja petliku lihtsakoelisuse taga on väga palju tööd, mida edukad kauplejad iga päev teevad. Turg hindab kauplejat täiesti erapooletult, kroonides turuvõluriks igaühe, kes näeb tulemuse nimel vaeva.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).