
Turgude isand
Autor: Gregory Zuckerman
Ilmumisaeg: 23.03.2021
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 384
New York Timesi bestseller.
Endine matemaatikaprofessor James Simons, ettevõtte Renaissance Technologies asutaja, on tänases finantsmaailmas üks edukaimaid kauplejaid. Aastast 1988 on Renaissance’i lipulaev Medallioni riskifond näidanud keskmiselt 66%-st aastatootlust, teenides kauplemiselt rohkem kui 100 miljardit dollarit kasumit. Keegi teine ei saa sellele ligilähedalegi, ka mitte Warren Buffett, George Soros, Peter Lynch, Steve Cohen ja Ray Dalio, kirjutab Gregory Zuckermani raamatus „Turgude isand“.
Simonsi näol on tegemist mehega, kes juba karjääri algusaastail otsustas läbi närida tohututest andmemassiividest, rakendada kõrgemat matemaatikat ning luua ultramoodsaid arvutimudeleid, sellal kui teised lähtusid oma prognoosides sisetundest, vaistust ja vanakooli taustauuringutest. Just Simons pani aluse investeerimismaailma tabanud revolutsioonile.
Zuckermani hinnangul küünib Simonsi vara tänaseks ligi 23 miljardi dollarini, tema ettevõtte keskmisel töötajal pea 50 miljoni dollarini. Need suurusjärgud annavad enam kui alust väita, et Simons ja tema meeskond on tabanud investeerimise kohta midagi, mille mõistmisest teised vaid unistavad. Ja seda olukorras, kus Simonsi ettevõttesse on eelkõige oodatud matemaatikud ja teadlased, kes ei tea investeerimisest ja Wall Streeti telgitagustest enamasti suurt midagi. Mõned neist on kapitalismi suhtes suisa skeptilised.
Kuigi Simonsi näol on tegemist ülimat privaatsust hindava mehega, õnnestus Zuckermanil teha enam kui nelisada intervjuud rohkem kui 30ne endise ja praeguse Renaissance’i töötajaga, lisaks Simonsi sõprade, pereliikmete ja raamatus mainitud sündmuste asjaosalistega. Nii sündis haarav lugu, mis räägib Simonsi noorusajast ja tööst külma sõja aegse koodimurdja ning murrangulise matemaatikuna, samuti tema ettevõtte tormilistest algusaastatest. Allikad jagasid seniteadmata üksikasju Renaissance’i kõige tähtsamatest murdepunktidest, aga ka viimasel ajal aset leidnud sündmustest, milles oli rohkem draamat ja intriigi, kui seda oleks osanud ettegi kujutada.
James Simons on USA matemaatikageenius, geomeetrik ja Chern-Simonsi teooria kaasautor. Raamat temast on kirjutatud aga põhjusel, et ta on üliedukas investor.
Väärtpaberiturg on müstiline nähtus: üksikud edulood ja nendega kaasnevad kirjeldamatud rikkused kutsuvad üliandekaid sellele oma karjääri pühendama. Gregory Zuckermani „Turgude isand“ räägib haarava loo mehest, kellel on õnnestunud turu tootlust järjekindlalt ületada. Mehest, kellest tuleb olla parem, et turgu võita.
Tõnu Pekk
Tuleva juhatuse liige
Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €
Turgude isand
Tegelased 9 Pöördeliste sündmuste ajajoon 11 Sissejuhatus 13 Proloog 21 Esimene osa RAHA POLE VEEL KÕIK 27 Esimene peatükk 29 Teine peatükk 45 Kolmas peatükk 65 Neljas peatükk 91 Viies peatükk 113 Kuues peatükk 131 Seitsmes peatükk 147 Kaheksas peatükk 163 Üheksas peatükk 189 Kümnes peatükk 211 Üheteistkümnes peatükk 227 Teine osa RAHA MUUDAB KÕIKE 251 Kaheteistkümnes peatükk 253 Kolmeteistkümnes peatükk 277 Neljateistkümnes peatükk 299 Viieteistkümnes peatükk 321 Kuueteistkümnes peatükk 341 Epiloog 359 Tänusõnad 365 Lisad 369 Märkused 373Turgude isand
Autor: Dr Alexander Elder, börsikaupleja, raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ autor
Poeabilisena töötades tegi noor Jim Simons nii palju vigu, et ta vallandati. Kui Simons tuli välja teatega, et läheb Massachusettsi Tehnoloogiainstituuti (MIT) õppima, naeris omanik Simonsi välja: kui ta ei suuda poes riiulitelgi korda pidada, kuidas ta veel ülikoolis hakkama saaks?
Pärast MITi lõpetamist sai ta California ülikoolist matemaatikadoktori kraadi ja alustas akadeemilist karjääri. Tema arvukaid matemaatikaalaseid avastusi kasutatakse ja tsiteeritakse tänapäevani. Palju aastaid töötas ta USA valitsuse julgeolekuagentuurides Vene koodimurdjana, õpetades samal ajal MITis ja Harvardis matemaatikat. Ta on üks Ameerika rikkamaid inimesi ning suur filantroop, kes seisab hea teaduse ja hariduse eest.
Samas tundis ta elust ka suurt mõnu. Koos sõpradega sõitis ta kaatritel Bostonist Buenos Airesesse ja lõi kaasa 1960.–1970. aastate seksuaalrevolutsioonis (mis tegi lõpu tema esimesele abielule). Simonsile meeldis raha teenida ja New Yorgis matemaatikaosakonda juhtides hakkas ta rakendama matemaatilisi reegleid mustrite tuvastamiseks aktsiabörsil.
Esimese käigu eelis
Simons on alati olnud väga hea organisaator ja ta vedas paljusid sõpru kaasa oma vastasutatud finantsfirmasse. Ta otsis teadlasi, mitte Wall Streeti rahvast. Simonsist sai kvantitatiivse rahanduse teerajaja – ta kasutas matemaatilisi mudeleid, et analüüsida ja automaatselt sooritada börsitehinguid.
Tänapäeval on Wall Streetil kvantitatiivseid analüütikuid rohkem kui tuvisid, aga Simons oli novaator ja talle sai osaks n-ö esimese käigu eelis. Praegu on enamiku kvantitatiivsete analüütikute tootlus selles ülekoormatud valdkonnas palju kasinam.
Simons on alati olnud oma äriasjade suhtes kidakeelne, lastes töötajatel isegi vaikimisvandele alla kirjutada. Väärib imestust, kuidas Gregory Zuckerman on suutnud nad rääkima panna – ja lõpuks saanud mitu intervjuud ka suurelt börsikauplejalt endalt. Zuckerman on Wall Street Journali kaasautor ning kirjutanud mitmeid raamatuid. Tema stiil on võrratu – niihästi informatiivne kui ka jutustav – ning tänu sellele on tema raamatuid nauditav lugeda.
„Turgude isand“ ei peida endas börsilt miljardite teenimise salavõtit, küll aga annab lugejale selge pildi sellest, kuidas uurimistöö, visadus, keskendumine ning lakkamatu janu faktide ja tõe järele viib võitjaid sihile.
Tõnu Pekk, Tuleva juhatuse liige
James Simons on USA matemaatikageenius. Tema nime kannab mitu geomeetria teooriat ning teda on pärjatud USA matemaatikute suurima tunnustuse, Oswald Vebleni auhinnaga. Aga mitte sellepärast ei ole temast raamat kirjutatud.
Simons lahkus akadeemilisest maailmast 1978. aastal, asudes investeerimisega leiba teenima. Alguses ei tulnud tal pähegi investeerimisotsuste tegemist matemaatika ja arvutite hooleks jätta.
Ta alustas tavalisel viisil, kombineerides majandusaruannete lugemist valemite ja suhtarvudega ning tubli annuse kõhutundega. Nii ei erinenud Simonsi ettevõte Renaissance Technologies tuhandetest teistest, mille asutamiseks on vaja vaid paari meest ning Powerpointi investoritele.
Sigaretisuits, tassi kohvi ja pööraselt andekad matemaatikud
Ühe asja poolest Renaissance siiski erines. Simonsi ettekujutus ideaalsest tööst nägi välja selline: ta veedab tihedas sigaretisuitsus aega koos väga tarkade inimeste ja tassi kohviga, et öö läbi matemaatilisi probleeme arutada. Üle kümne aasta katsetasid need helged pead üsna edutult oma võimeid kõiketeadva väärtpaberituru vastu. Turg jäi enamasti siiski peale. Seejärel tuli murrang.
1990. aastaks jõudsid Simons ja tema tiim järeldusele, et nende mudel ei suuda piisava täpsusega ennustada, kuhu turg, mõni aktsia või valuuta järgmise nädala, kuu või paari aasta jooksul liigub. Varem oli samale tulemusele jõudnud ka Eugene Fama, kes vormistas selle avastuse efektiivse turu teooriaks ning sai selle eest Nobeli majanduspreemia.
Liitiintress on kaheksas maailmaime
Simonsi tiim tegi siiski veel ühe avastuse. Nimelt leidis nende mudel aktsiahindade väga lühiajalistes liikumistest teatud seaduspärasusi. Need ennustused olid vaid napilt üle pooltel juhtudel õiged, kuid sellest piisas, et panna alus maailma tõenäoliselt kõige edukamale investeerimisfondile.
40 aasta jooksul on Renaissance Medallioni fondi tootlus olnud üle 60% aastas tasude-eelselt ja 40% aastas pärast tasude mahaarvamist. Investeering suuruses 100 dollarit kasvab 40 aasta ja 40% aastatootlusega 70 miljoniks dollariks. Jah, 70 miljoniks. Simonsist ja teistest tema tiimi matemaatikutest on saanud miljardärid. Liitiintress on tõepoolest kaheksas maailmaime, eriti kui see on väga kõrge.
Kuhu oma pensionisäästud kasvama panna?
Kui seda lugedes tekkis idee, kuhu oma pensionisäästud kasvama panna, siis sarnaselt teiste väga edukate fondidega haldab ka Medallion paraku vaid fondijuhtide raha. Ülejäänud investorid oleksid saanud parema tulemuse, kui nad oleksid Renaissance`i teiste fondide asemel suunanud oma raha kõige tavalisemasse laiapõhjalisse indeksifondi.
Väärtpaberiturg on müstiline nähtus – üksikud edulood ja nendega kaasnevad kirjeldamatud rikkused kutsuvad üliandekaid oma karjääri väärtpaberiturule pühendama. Gregory Zuckermani „Turgude isand“ on haarav lugu sellest ühest, kellel on õnnestunud turu tootlust järjekindlalt ja ülekaalukalt ületada. See on ka hea meeldetuletus kõikidele proovijatele, kellest tuleb olla parem, et turgu võita.