Töö ruulib!

Autor: Laszlo Bock

Ilmumisaeg: 20.11.2015

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 460

Google’i personalijuhi Lazlo Bocki raamat pajatab Google’i kogemuste põhjal, kuidas saavutada edu töötajasõbralikkusel ja loovuse innustamisel põhineva töökultuuri abil.

Ülalt alla suunatud hierarhilised, käskudel ja kontrollimisel põhinevad juhtimismudelid on endiselt väga levinud ja paljudel juhtudel on need taganud ettevõttele suure edu. Lazlo Bock väidab, et edu saavutamiseks ei ole see siiski kõige parem mudel. Google ei tea kõiki vastuseid, kuid on teinud nii mõnegi vaimustava avastuse, kuidas just vabaduse, loovuse ja mängulisuse õhkkond kõige paremini soodustab heade töötajate leidmist, arendamist ja kinnihoidmist.

Google’i eduvalemit võivad kasutada nii suured kui ka väikesed firmad, tegevjuhid ja iseseisvad arendajad. Mitte igas firmas ei ole kohe võimalik rakendada selliseid hüvesid nagu tasuta lõunad, aga iga firma võib omaks võtta tõekspidamised, mis tegid Google’ist sellise ettevõtte, nagu see praegu on.

Viis Laszlo Bocki kuldreeglit:

 • võta juhtidelt võim alluvate üle;
 • õpi parimatelt, aga ka halvimatelt;
 • maksa ebaõiglaselt (see on õiglasem!);
 • värba ainult endast paremaid, ükskõik kui kaua aega kulub nende leidmiseks;
 • ära usalda kõhutunnet, kasuta tuleviku modelleerimisel fakte.

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Töö ruulib!

Eessõna: kutsenõustaja õudusunenägu Miks Google’i reeglid ka teie puhul töötavad?
 1. Kuidas saada asutajaks?
 2. „Kultuur sööb strateegiaid hommikueineks“
 3. Lake Wobegon, kus kõik uued töötajad on üle keskmise
 4. Otsides parimaid
 5. Ärge usaldage kõhutunnet
 6. Las hullud juhatavad hullumaja
 7. Miks kõik vihkavad sooritusjuhtimist ning mida me selles osas ette võtsime?
 8. Kaks saba
 9. Õppiva institutsiooni loomine
 10. Makske ebaõiglaselt
 11. Parimad asjad elus on tasuta (või peaaegu tasuta)
 12. Müksige ... ja palju
 13. Kõik pole üksnes lilled ja liblikad
 14. Mida te saate juba homme teha?
Järelsõna personalitöö fännidele: maailma esimese inimeste arendamise meeskonna loomine Tööreeglid Tänuavaldused Autorist Märkused

Töö ruulib!

Mihkel Pärjamäe
Invicta OÜ juhtimistreeningute juht

 

Google’i personalivaldkonna asedirektor Laszlo Bock on kirjutanud suurepärase raamatu „Töö ruulib!”.  Etteruttavalt ütlen, et tegemist on ühega parimatest juhtimisraamatutest! Raamat annab ülevaate, kuidas 16 aastaga on ühest idufirmast saanud maailma väärtuslikumaid ettevõtteid (Forbesi pingereas 3. kohal), kus töötab rohkem kui 50 000 inimest. Google on Laszlo tööajal vähemalt sada korda tunnistatud parimaks tööandjaks.

Laszlo kirjutab selgelt, ilma ameerikaliku sõnavahuta, millised juhtimispõhimõtted töötavad ja millised mitte. Raamatule lisab praktilist väärtust kindlasti ka see, et põhimõtete  ja süsteemide efektiivsuse kinnituseks kasutab Laszlo Bock järjekindlalt teaduslikke fakte ja uuringute tulemusi. Näiteks väidet „Anna inimestele rohkem vabadust” kinnitavad konkreetsed uuringud ja  mõõdetavad tulemused. Hea on see, et autor näitab: hea juhtimine ei maksa palju (tihti mitte midagi), kuid loob väga palju väärtust.

Suur osa raamatus kirjeldatud juhtimispõhimõtetest on sellised, millega juhid nõustuvad, kuid mida nad praktikas ei järgi. Näiteks: „Palka üksnes neid, kes on sinust paremad”. Olen järjekindlalt ka ise soovitanud kasutada värbamisel sama põhimõtet. Üldjuhul on juhid nõus, kuid töö käigus leitakse mitmeid põhjusi, miks teha järeleandmisi. Just nimelt põhimõtete järeleandmatu järgimine on väärtus, mida raamatut lugedes oluliseks saab pidada. Veidi teistmoodi öeldes: kultuur on tähtsam kui strateegiad. Kultuur algab aga põhimõtetest.

Raamatu teevad suurepäraseks  mõnusad ja väärtust lisavad illustratsioonid – need on  hoolikalt valitud just nimelt nii, et teevad esitatud põhimõtted ja tehnikad arusaadavaks ja meeldejäävaks. Nii mõndagi seisukohta võib mõnel juhil olla valus lugeda („me teame, et vahendusportaalid ei tööta, sest me proovisime neid”), kuid lõppkokkuvõttes aitab leida oma ettevõttes uusi lahendusi.

Kui hoolikalt lugeda, siis võib see raamat olla väga hea praktiline ja teaduslikult põhjendatud õpik. Siit leiab juhtnööre, kuidas paremini juhtida („koolitamine on lihtsalt öeldes üks kõige suurema mõjuga tegevusi, mida juht võib läbi viia”), kuidas organiseerida personalitööd („ärge laske juhtidel meeskondade palkamisotsuseid üksipäini langetada”), kuidas teha otsuseid („iga otsuse langetamine vähendab järgmiste otsuste langetamise suutlikkust”), ja palju muudki.

Soovitan seda raamatut kindlasti lugeda nii kõigil juhtidel kui ka personalitöötajatel (kes inimeste arendamisega tegelevad).

Andres Haavel
Empowerment OÜ, tulemuslikkuse võimendaja

Laszlo Bocki raamat on tõeline äratuskell, mis tuletab meile kõigile meelde, et Eestis kaotati teoorjus 1868. aastal. Formaalselt oleme vabad, kuid kas meie mõtteviis on harjunud selle uue reaalsusega. Igapäevaelus näeme palju stressi all kannatavaid inimesi, kes on alamotiveeritud ega suuda realiseerida kogu oma potentsiaali. Ei olda õnnelikud, ei tunta rõõmu oma lähedastest ega tööst. Soovitan raamatut lugeda kui eneseabi juhendit. Lennuki turvainstruktsioonis on üks oluline punkt: hapnikumask tuleb esmalt endale pähe panna ja alles siis alusta teiste aitamist. Nii on ka selle raamatuga: enne kui organisatsioonis raamatus kirjeldatud põhimõtteid rakendada, peaks juht esitama endale küsimuse, kas ta on selleks valikuks valmis. Kas ta on oma isiklikus elus valmis neid põhimõtteid rakendama? Sergei ja Larry teisendasid oma arusaamad elust, ettevõtte tegevuskoodeksiks – kultuuriks.

Inimese vabaduse määravad tema valikud ja ta on just nii õnnelik, kui palju ta on pühendunud oma valikute elluviimisele. Kui oled oma valikud jätnud tegemata, siis oled teiste poolt mõjutatav ja tõugatav ning see ongi stressi allikaks. Laszlo Bocki raamatust leiad kinnitust, et valikuvabadus loob piiramatuid võimalusi. Igaühele meist. Kõige raskem on olla aus ja seda endale tunnistada.

Raamatu lõpus kirjeldab autor, kuidas ta Google’i organisatsioonikultuuri rakendamise käigus avastas, et nad ei teinudki midagi uut. Kõige juured on looduses, kust me pärineme. Meie igaühe otsustada on, kas areneda või anda see võimalus tugevamatele ja paremini kohastuvatele liikidele. Viimast nimetakse ärimaailmas konkurentsiks.

Liivi Kedelauk
Äripäeva teabekirjastuse juht

Mõni organisatsioon tõmbab talente ligi nagu kärbsepaber kärbseid. Soovunelm? Sugugi mitte, ütleb Google’i personalijuht Laszlo Bock raamatus „Töö ruulib!”. Laszlo Bock puistab varrukast lihtsaid reegleid, mis aitavad ettevõtet muuta tõeliseks talendimagnetiks.

Enamik Bocki soovitusi ei nõua suurt rahakotti, ainult pealehakkamist, head tahet ja järjekindlust. Keskmine ettevõte ei saa pakkuda tasuta lõunaid või premeerida parimaid aktsiaoptsioonidega. Palju raha polegi vaja, ütleb Bock ja pakub välja mitu ideed, mis võivad esialgu tunduda võõristavad või liiga radikaalsed, näiteks üleskutse võtta juhtidelt ära võim või lindistada juhtkonna koosolekuid ja teha need kõigile kättesaadavaks. Alustada saab ka lihtsamatest asjadest ja kõige paremad algatused tulevad Google’is enamasti töötajatelt.

Pidev valmisolek eksperimenteerida, kliendikesksus ja erakordsete annete palkamine – need on põhilised väärtused, millele Google keskendub. Kui eemaldada firmakultuurilt kõik „pasunad ja viled”, nagu näiteks tasuta kohvikud, pesumasinad, massaažiseansid või koerad büroos, jääb Bocki sõnul alles ikka seesama ettevõte, mille fookuses hoitakse innovatsiooni ja loovust.

Miks seda kõike tehakse? Bock toob välja mõned ratsionaalsed eesmärgid.

 • Kommuuni loomine. Miniköögid pole büroode keskmesse loodud mitte sellepärast, nagu arvaks juhid, et guuglerid on pidevalt näljased. Köökide eesmärk on tekitada palju sobivaid kohti mitteametlikuks suhtlemiseks.
 • Innovatsiooni soodustamine. Kui kuulata, millest inimesed köögis räägivad, siis domineerivad vestlustes tooted, kliendid ja uued projektid. Bock soovitab luua sellise keskkonna, mis soodustaks suurema hulga ideede genereerimist.
 • Suurem efektiivsus. Tasuta teenuste eesmärk on vabastada inimesed olmeprobleemidest, et nad saaksid täie jõuga tööle pühenduda.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).