Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Autor: Philip A. Fisher

Ilmumisaeg: 14.12.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 360

 

Raamat „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on läbi aegade üks suurimaid investeerimismenukeid, mida on enamus edukaid investoreid vähemalt korra lehitsenud. Aastaid on see olnud piibliks ka neile õnnelikele, kes on läbi trüginud Stanfordi ärikooli tihedast sõelast, et sealses magistriõppes investeerimismaailma peensusi tudeerida.

Raamat toetub viisteistkümnele fundamentaalsele näitajale, mille abil oma investeerimisotsuseid langetada. Need töötavad nii kasvu- kui ka väärtusaktsiate, nii suurettevõtete kui ka väikese turukapitalisatsiooniga firmade puhul. Võtmekohaks on keskenduda infole, mida kliendid, konkurendid ja tarnijad jagavad, sest ühelgi neist pole vähimatki põhjust sellele ettevõttele läbi roosade prillide otsa vaadata.

Eksperdid on veendunud, et kui investorid oleksid Fisheri põhimõtteid järginud, poleks 2000.–2002. aasta karuturu skandaalseid aktsiatehinguid toimunud. Investorid oleksid siis ülehinnatud ja ilma reaalse sisuta nn 95% klubi lihtsalt läbi näinud. Enamikel tehnoloogiaaktsiatel polnud mingit tegelikku müügijõudu, kasumimarginaali, isegi mitte plaani, kuidas kasumini jõuda, rääkimata selle kasvatamisest. Valdaval osal puudus ka fundamentaalne teadus- ja arendustegevus, samuti võimekus ilma lõputute kapitalisüstideta pinnal püsida. Nende ettevõtete jaoks olid enam kui pooled Fisheri viieteistkümnest punktist ületamatud, ent ometi ei pidurdanud see investoreid.

Mida rohkem Fisheri põhimõtteid ning õppetunde analüüsida, seda rohkem need investori elu rikastavad. „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on raamat, mida tasub ilma igasuguse häbita korduvalt ette võtta.

Raamatu väljaandmist toetas LHV.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Eessõna ..............................................................................................11 Mida ma õppisin oma isa kirjutistest Kenneth L. Fisher Sissejuhatus .......................................................................................29 Kenneth L. Fisher Sissejuhatus Algus ...................................................................................................31 Keskiga ................................................................................................34 Missugune inimene? .........................................................................42 Kolm naudingut ................................................................................53 Peegelpildi tähtsus .............................................................................59   Esimene osa Tavalised aktsiad, tavatud kasumid Eessõna
 1. Vihjed minevikust
 2. Mida võib teha „kohvimasin“
 3. Mida osta: viisteist punkti, mida lihtaktsiate juures tähele panna
 4. Mida osta: nende punktide kohaldamine oma vajadustele
 5. Millal osta
 6. Millal müüa – ja millal mitte
 7. Kära dividendide ümber
 8. Viis keeldu investorile
 9. Veel viis keeldu investorile
 10. Kuidas ma otsin kasvuaktsiaid
 11. Kokkuvõte ja lõppsõna
  Teine osa Konservatiivsed investorid magavad hästi Sissejuhatus ...................................................................................... 233
 1. Konservatiivse investeeringu esimene mõõde ...................... 237
Tootmise, turunduse, teadustegevuse ja finantsoskuste kõrgeim tase Madala kuluga tootmine Hea turundusorganisatsioon Silmapaistev teadustegevus ja tehniline tase Finantsoskused
 1. Teine mõõde
Inimfaktor
 1. Kolmas mõõde
Mõne ettevõtte investeerimisomadused
 1. Neljas mõõde
Konservatiivse investeeringu hind
 1. Veel neljandast mõõtmest
 2. Ikka veel neljandast mõõtmest
  Kolmas osa Investeerimisfilosoofia kujundamine
 1. Filosoofia alged
Huvi sünd Kujunemisaja kogemused Esimesed õppetunnid kogemuste koolis Aluste rajamine Suur karuturg Võimalus ajada oma asja Kriisist tärkavad võimalused Vundament on valatud
 1. Kogemustest õppimine ............................................................. 305
Food Machinery kui investeerimisvõimalus Jänesehaagid Vastuvoolu, kuid õigetpidi Kannatlikkus ja tootlus Igal reeglil on erandid… kuid mitte palju Turu ajastamise eksperiment Hinna tagaajamine, võimaluse luhtumine
 1. Küps filosoofia
E pluribus unum Ajalugu ja võimalus Õppetunnid vanadest headest aegadest Tegelege väheste asjadega, aga hästi Kas võimaliku turulanguse ootuses hoida või müüa? Sisse ja välja hüpates võib rahast ilma jääda Dividendide pikk vari
 1. Kas turg on efektiivne?
Efektiivse turu eksiarvamus Raychem Corporation Raychem, luhtunud ootused ja krahh Raychem ja efektiivne turg Kokkuvõte   Lisa Paljulubavate firmade hindamise põhifaktorid Funktsionaalsed faktorid Inimfaktorid Ettevõtte äriomadused

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Kaius Kiivramees, LHV portfellihaldur

 

Legendaarne Warren Buffett on arvanud Philip Fisheri „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ läbi aegade parimate investeerimisraamatute hulka. Ette rebisid üksnes tema mentori Benjamin Grahami „Intelligente investor“ ja „Security Analysis“.

 

Kui viimased kaks on nn väärtusinvesteerimise koolkonna esindajad, siis Fisheri raamatust on kujunenud kasvuaktsiatesse investeerimise piibel.

 

Kui ma esimest korda seda lugesin, tundus uskumatu, et Fisher kirjutas selle aastal 1958. Tema kvalitatiivne lähenemine investeeringute valikule ei ole ajale jalgu jäänud ka täna. Aspektid, mis muudavad ühed ettevõtted suurepärasteks, teised keskpärasteks ja kolmandad ajale jalgu jäävateks, on suures plaanis samad.

 

Fisheri moto oli leida suurepäraseid ettevõtteid ning hoida neid pikalt. Tema fookus oli eelkõige kasvavate ettevõtete kvalitatiivsel hindamisel nn scuttlebutt’i meetodil, kasutades selleks kõikvõimalikke kanaleid, et analüüsida ettevõtte juhtkonda, sisekliimat, uuendusmeelsust, müügiorganisatsiooni kvaliteeti jne. Mitmesugused tähelepanekud, teiste seas see, et töötajate rahulolu suurendab ettevõtete produktiivsust ja seeläbi kasumlikkust, on alles nüüd, 60 aastat hiljem, jõudmas rahvahulkadesse.

 

Millal aktsiaid müüa?

 

Fisheri vastus küsimusele, millal müüa aktsiaid, on olnud sama legendaarne. Kui kvalitatiivne eeltöö on hästi tehtud, kõlab vastuseks: ei iial. Nõnda juhtuski, et ta omas kunagi raadiotootmisega alustanud Motorola aktsiaid üle 40 aasta, kuni oma surmani, saades nii annualiseeritud tootluseks üle 20 protsendi aastas.

 

Tema stiili iseloomustaski kõige enam kvaliteetsetesse kasvuaktsiatesse pikaajaline investeerimine, aga ka investeerimisportfelli suur kontsentratsioon. Ta leidis, et investorid, kes on nõus pühendama aega ja vaeva üksikaktsiate analüüsi, saavad paremaid tulemusi kui hajutatud indeksite korral.

 

Mis reedab investori ebakindlust?

 

Fisher oli veendunud, et märksa mõistlikum on omada väikeses koguses midagi, millest sa tead palju, kui vastupidi – omada suures koguses midagi, mille kohta sul napib teadmisi. Ülehajutatud portfell oli Fisheri meelest pigem märk investori ebakindlusest ja pinnapealsusest. Tema hinnangu kohaselt võiks portfelli hajutatus jääda 10–12 aktsia vahele.

 

Fisher tajus juba 60 aastat tagasi suundumusi, mis alles täna koguvad jätkusuutlikkuse tähe all populaarsust. Kui sa kohtled töötajaid hästi, siis nad ei streigi ja su firma on produktiivsem. Ettevõtted, mille omanikud rikastuvad väikeinvestorite arvelt tänu seotud pooltega tehtavatele tehingutele, ei ole väärt investeeringud. Vastupidi, sellistest tuleks kauge kaarega mööda käia.

 

Head ettevõtted on kallid, väljaarvatud tahavaatepeeglis. Hästi juhitud ettevõtted üllatavad investoreid peaaegu alati positiivselt ja seega ei pea investor muretsema liialt lühiajalise hinna pärast. Makstes küll kvaliteedi eest lisapreemiat, võib investor kvaliteetse ja kasvava ettevõttega teenida siiski suurt tootlust. Samas peaks investor alati mõtlema oma peaga, mitte jooksma kaasa turu iga populaarse narratiiviga.

 

Õige aeg selliseid ettevõtteid osta on siis, kui need on n-ö moest väljas.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).