Täiusliku portfelli otsinguil

Autor: Andrew W. Lo, Stephen R. Foerster

Ilmumisaeg: 05.04.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 440

Kas on olemas sellist asja nagu varade täiuslikku portfelli, sellist, mis pakub ideaalset riski ja tulu kombinatsiooni? Kuigi pidevalt muutuvas investeerimismaailmas ei pruugi me kunagi jõuda täiusliku portfellini, räägib see raamat investorite lakkamatust püüdlusest selle poole.

Ühel konverentsil spekuleeris selle korraldaja, milline võiks olla investeerimismaailm ilma Harry Markowitzi panuseta portfelliteooriasse. Kujutage ette, ütles korraldaja, kui Markowitz läheks Warren Buffetti juurde investeerimisnõu küsima. Buffett ilmselt vastaks: „Anna mulle oma raha ja ma tegelen sellega.“ Kahtlemata oleks Buffett teinud erakordselt head tööd. Kuid mis oleks sel juhul saanud teistest investoritest, neist, kel pole õnne kasutada Buffettit isikliku rahahaldurina? Tunnistame küll kõhklematult Buffetti, John Templetoni, Peter Lynchi, David Shaw ja teiste suurkujude edu investeerimisel, kuid nende lähenemisviise pole sugugi lihtne korrata.

Raamatu „Täiusliku portfelli otsinguil“ püüab seda väljakutset investorile lihtsamaks teha. Sõna saavad tõelised legendid: kaasaegse portfelliteooria looja Harry Markowitz, finantsvarade hindamise mudeli (CAPM) koostaja William Sharpe, efektiivsete turgude eestkõneleja Eugene Fama, indeksfondide eest võidelnud John Bogle, optsioonihindamismudeli kokkupanijad Myron Scholes ja Robert Merton, võlakirjaguru Martin Leibowitz, käitumusliku rahanduse ikoon Robert Shiller ning Wall Streedi kõige targem mees Charles Ellis. Nende ikooniliste tegelaste abil saab kaetud rida olulisi teemasid, teiste seas ka:

  • Mida me tegelikult hajutamise all silmas peame ja miks on see oluline?
  • Kuidas kombineerida riskivabasid varasid?
  • Kas investeerida indeksfondidesse või peaks investor aktiivselt oma portfelli haldama?
  • Kui oluline on väärtpaberite valik ja turu ajastamine?
  • Kuidas tulemuslikkust mõõta?
  • Kui olulised on välismaised investeeringud võrreldes kodumaistega?
  • Mis on tuletisväärtpaberid ja millist rolli mängivad sellised mittetraditsioonilised varad?
  • Kui olulised on erinevad aktsiate vormid, nagu näiteks väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtted ja väärtusettevõtted?
  • Kuidas investeerimisele läheneda, kui teised investorid ei tegutse ratsionaalselt?

Viimane peatükk võtab kokku suuremad õppetunnid ning käib välja kontrollnimekirja, mille alusel saab investor kindlaks määrata just talle kõige sobivama täiusliku portfelli.

 

„Täiusliku portfelli otsinguil“ on kontsentraat investeerimismaailma teerajajate ajatutest põhimõtetest. Mis veelgi olulisem, siin kirjeldatud strateegiaid on paljud investorid turgudel aastakümnete jooksul edukalt testinud.

Jääb vaid nõustuda raamatu autoritega: kui õnne poole püüdlemine on vabaduse alus, siis täiusliku portfelli otsimine on finantsvabaduse alus – vabadus saavutada oma finantseesmärgid ja kõik sellega kaasnev.

Laskem legendidel endale teed juhatada! 

Juhan Lang
Äripäeva börsitoimetuse juht

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Täiusliku portfelli otsinguil

Eessõna 9 Teerajajad ja nendevahelised seosed 14 Lühidalt investeerimise ajaloost 15 Harry Markowitz ja portfellivalik 33 William Sharpe ja finantsvarade hindamise mudel 69 Eugene Fama ja efektiivsed turud 101 John Bogle ja Vanguardi portfell 137 Myron Scholes ja Black-Schole – Mertoni optsioonide hindamise mudel 167 Robert Merton – tuletisinstrumentidest pensionini 203 Martin Leibowitz – võlakirjagurust investeerimisstrateegiks 233 Robert Shiller ja arutu õhin 263 Charles Ellis ja võitmine kaotajate mängus 295 Jeremy Siegel, Whartoni võlur 325 Milline on siis täiuslik portfell? 355   Märkused 385 Viited 421

Täiusliku portfelli otsinguil

Alo Vallikivi, investor ja raamatusõber

 

Andrew W. Lo ja Stephen R. Foerster on kokku pannud hiilgava ajarännaku väärtpaberiportfelli koostamise maailma. Raamatus „Täiusliku portfelli otsinguil“ saavad sõna kümme portfellihaldurite seas ikoonilist tegelast.

 

See raamat ei ole kauplejatele. See ei ole ka üksikaktsiatesse investeerijatele – ei mingit tehnilist ega isegi fundamentaalset analüüsi. See on puhas portfelli koostamise ajugümnastika. Pean siiski hoiatama, et nii mõnegi valemi mõistmiseks tuleb oma magistriõpingute konspektidelt tolm pealt pühkida (vähemalt mina tegin nii). Raamat on siiski igapidi tasakaalus.

 

Iga suure majandusmõtleja peatükk sisaldab tema elulugu (et mõista seoseid teiste mõtlejatega ning kuidas ta jõudis tulemusteni), tema suuri mõtteid portfelli koostamise aluste kohta (tihti ka matemaatilisi valemeid ja mudeleid) ning nii tema teoreetilist kui ka praktilist täiusliku portfelli näidet. Teisisõnu, igaühele midagi: kellele ülevaade suurmeeste eluteedest, kellele kaardistus portfelli aluste kujunemisest ning kellele täiusliku portfelli koostamise abimees.

 

Kümme ikoonilist tegelast

 

Oma mõtteid jagavad tänapäevase portfelliteooria looja Harry Markowitz, finantsvarade hindamise mudeli (CAPM) koostaja William Sharpe, efektiivsete turgude eestkõneleja Eugene Fama, indeksfondide eest võidelnud John Bogle, optsioonihindamismudeli kokkupanijad Myron Scholes ja Robert Merton, võlakirjaguru Martin Leibowitz, käitumusliku rahanduse ikoon Robert Shiller ja Wall Streedi kõige targem mees Charles Ellis.

 

Läbiv teema on portfelli hajutamine ja varade kombineerimine portfellis, kuid mööda ei minda ka portfelli aktiivse haldamise ja indeksfondidesse investeerimise kahevõitlusest, kuigi enamasti kumab läbi kiindumus indeksfondidesse. Mööda ei vaadata ka turu ajastamisest ega väärtpaberite valikust: kas eelistada välis- või kodumaiseid, suuri või väikeseid? Põnev põige tehakse ka käitumusliku rahanduse teooriasse eesmärgiga leida vastust küsimusele, mida teha, kui turud on ebaratsionaalsed.

 

Mitmesaja aasta jagu elukogemust

 

Raamatust kumab läbi üks ühine joon – hajutamine. Kindlasti pole põhjust loota, et suured mõtlejad jõuavad ühele ja ainuõigele järeldusele, kuid ainuüksi nende mõttekäikude jälgimine ja nendega kaasamõtlemine on nauditav.

 

Pärast raamatu lugemist juhtub tihti, et suurem osa ununeb ja meelde jäävad ainult kirkaimad mõtted. Sellest raamatust jäi minuga Jeremy Siegeli mõttekäik: osta oma portfelli aktsiaid ja unusta need sinna kahekümneks aastaks. Investeerimismaailmas loeb tihti kannatlikkus rohkem kui kiire kasum. Lihtne, matemaatiliselt ning ajalooliselt tõestatud, aga paljude meelest kohutavalt igav. Kui see mõttekäik ei meeldi, on raamatus üheksa teist suurkuju, kes võtavad investeerimist ja portfelli koostamist teise nurga alt.

 

Raamat viib rännakule koos paljude Nobeli auhinna laureaatidega, et leida üles see üks ja õige täiuslik portfell, mis tuleb lõpuks siiski kokku panna igaühel ise. Sest nii palju, kui on inimesi, on ka erinevaid täiuslikke portfelle. Kindlasti ei tasu keelduda nii tarkade inimeste abist.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).