
Tähenduse teejuhid
Autor: Jordan B. Peterson
Ilmumisaeg: 15.06.2022
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 512
Jordan B. Peterson, kliiniline psühholoog ja Toronto ülikooli professor, alustas Carl Gustav Jungi ja paljude teiste psühholoogia-, filosoofia-, teadus- ning kirjandusmaailma suurkujude mõttekäike sünteesiva „Tähenduse teejuhid“ kirjutamist aastal 1985, et mõista külma sõja taustal viise, kuidas inimene tähendusi konstrueerib.
Nende kolmeteistkümne aasta vältel, mil ta oma raamatu kallal töötas, jõudis Peterson tõdemusele, et ideoloogiatel on narratiivne struktuur ja inimeste emotsionaalne stabiilsus sõltub nende lugude terviklikkusest: hästi üles ehitatud lood on sedavõrd kaasahaaravad, et need koondavad justkui enesestmõistetavalt enda ümber religioosset käitumist ja hoiakuid. Paraku pole aga maailm, mida need lood kirjeldavad, kaugeltki objektiivne: moraalse tõe hülgamine laseb ratsionaliseerida argpükslikku, destruktiivset, mandunud enesekesksust.
Petersoni sõnul on selline vale rajatud eeldusele, et individuaalsuse tragöödia on talumatu, inimkogemus ise on kuri. Et oma hirme taltsutada, võtame indiviididena omaks grupiidentiteedi, mille abil piirata nähtuste tähendust ja muuta vastastikune läbikäimine etteaimatavaks. Kui grupiidentiteet muutub absoluutseks – kui arvatakse, et kõike tuleb kontrollida, kui tundmatut ei tohi enam olemas olla –, suureneb hüppeliselt sotsiaalse agressiooni tõenäolisus.
Peterson leiab, et hoolimata tema piiratusest peab iga inimese tegelikuks eesmärgiks olema püüdlus tähenduse poole: avardada valguse ja teadvuse sfääri. „Suured religioossed müüdid kõnelevad seda, et kui pidevalt tähenduse poole püüelda, vabatahtlikult ja ilma ennast petmata, viib see indiviidi selleni, et ta avastab oma samasuse Jumalaga. See „avaldunud identiteet“ teeb ta võimeliseks elu tragöödiale vastu seisma. Seevastu tähenduse hülgamine taandab inimese tema surelikku nõrkusesse. Iga indiviid, ülesehituselt unikaalne, leiab tähenduse erinevas püüdluses, kui tal on vaprust oma eripära säilitada.“
„Tähenduse eitamine viib aga täieliku samastumiseni grupiga – või intrapsüühilise allakäigu ja dekadentsini. Tähenduse salgamine teeb absolutistliku või allakäinud indiviidi meeleheitlikuks ja nõrgaks. See meeleheide ja nõrkus paneb ta elu vihkama, ning töötama selle laastamise nimel – nii endas kui ka neis, kes teda ümbritsevad.“
Peterson kirjutas raamatut „Tähenduse teejuhid“ 15 aastat ning selle lähtekohaks oli külma sõja reaalsus, õudusunenäod tuumasõjast. Tema süvauurimus inimloomusest muutus hüppeliselt aktuaalsemaks 24. veebruaril 2022.
Vene esipropagandist Dmitri Kisseljov küsis Ukraina sõja alguspäevil retooriliselt: „Milleks meile maailm, kui seal pole Venemaad?“
Mis on ideoloogia? Kuidas see toimib? Kuidas saab võimalikuks midagi nii õõvastavat nagu pidev valmisolek tuumasõjaks ehk kogu inimtsivilisatsiooni hävitamiseks? Ja mis paneb inimesi sooritama selliseid võikaid julmusi, millest täna jälle kuuleme? „Tähenduse teejuhid“ on kirglik kaitsekõne õhtumaisele kultuurile. Mitte selle pärast, et see oleks täiuslik, vaid selle pärast, et see on parim, mis meil on.
Mihkel Kunnus
semiootik ja kultuurikriitik
Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €
Tähenduse teejuhid
Eessõna: Descensus ad Inferos 11 KOGEMUSE TEE JUHID: Objekt ja tähendus 23 TÄHENDUSE TEE JUHID: Kolm analüüsitasandit 41 Normaalne ja revolutsiooniline elu: kaks proosalist pajatust 42 Normaalne elu 45 Revolutsiooniline elu 51 Neuropsühholoogiline funktsioon: vaimu olemus 53 Asjade valents 54 Läbiuurimata territoorium: fenomenoloogia ja neuropsühholoogia 62 Uurimine: fenomenoloogia ja neuropsühholoogia 68 Läbi uuritud territoorium: fenomenoloogia ja neuropsühholoogia 80 Mütoloogiline esitusviis: kogemuse koostisosad 106 Sissejuhatus 108 „Enūma eliš“: narratiivse liigituse ülevaatlik näide 123 Ürgkaose Lohe 149 Suured Emad: pilte tundmatusest ehk läbiuurimata territooriumist 159 Kikerikii 180 Jumalik poeg: tundja, uuriva protsessi kujutised 184 Suur Isa: tuntud või läbi uuritud territooriumi kujutised 193 SELLIAEG JA KULTUURIÕPE: Ühise teejuhi omaksvõtt 219 ANOMAALIA ILMNEMINE: Ühise teejuhi vaidlustamine 235 Sissejuhatus: tuntu paradigmaatiline struktuur 237 Anomaalia erivormid: võõras nähtus, võõras inimene, võõras idee, revolutsiooniline kangelane 247 Võõras nähtus 247 Võõras inimene 250 Võõras idee 252 Revolutsiooniline kangelane 270 Enesepildi teke ja anomaalia alaline surmareostus 281 VAENULIKUD VENNAD: Arhetüüpilised vastused tundmatusele 303 Sissejuhatus: kangelane ja vastane 304 Vastane: esiletõus, areng ja representatsioon 307 Vastane tegutseb: tähenduse teejuhi vabatahtlik vähikäik 318 Vastane tegutseb: kahekümnenda sajandi allegooria 335 Kangelaslik kohanemine: tähenduse teejuhi vabatahtlik rekonstruktsioon 359 Loominguline haigus ja kangelane 360 Alkeemiline protseduur ja tarkade kivi 388 „Materiaalne maailm“ kui arhailine „tundmatuse asuala“ 395 Episoodiline representatsioon keskaegse ristirahva hulgas 404 Prima materia 411 Korra kuningas 414 Kaose kuninganna 415 Rännak 418 Konjunktsioon 424 Kokkuvõte: huvi jumalikkus 431 Sissejuhatus 431 Huvi jumalikkus 440 MÄRKUSED 455 KASUTATUD KIR JANDUS 499 ÕIGUSED 511Tähenduse teejuhid
Mihkel Kunnus, semiootik ja kultuurikriitik
Fraas „iiveldama panevalt aktuaalne“ kerkib mu teadvusse, kui ma mõtlen Jordan Petersoni peateosele „Tähenduse teejuhid“. Kust tuleb see iiveldus? See tuleb metsikutest, tülgastavatest toorustest, mida Venemaa okupatsiooniväed Ukrainas korda saadavad ja moodne tehnoloogia reaalajas vahendab.
Jordan B. Peterson alustas selle raamatu kirjutamist 1985. aastal, pühendudes sellele kui kinnisideele üle kümne aasta. Psühholoogilised lähtekohad olid külma sõja reaalsus ja painavad õudusunenäod tuumasõjast. Teisisõnu kõik see, mis taaselustus 24. veebruaril 2022.
Mis motiveerib meid korda saatma metsikusi?
Peterson otsis vastust küsimusele, mis on ideoloogia. Seda just psühholoogilises mõttes. Mis on see, mis motiveerib inimesi korda saatma selliseid metsikusi, mis toimusid XX sajandi totalitarismides. Miks ja kuidas toimub ideoloogiline seestumine? Kus on selle juured? Kust tuleb vimm, mis on valmis kogu maailma (loe: inimkonna) radioaktiivseks tuhaks põletama? Ehk siis kõik see, mis on taas nii aktuaalne, et ajab iiveldama.
„Tähenduse teejuhid“ ei ole lihtne lugemisvara. Selle on kirjutanud maailma tippülikoolide asunik, üks intellektuaalselt nõudlik inimene teistele omasugustele. Selle lähimad sugulased raamaturiiulil on Joseph Campbelli „Tuhandenäoline kangelane“ (ee 2005) ja Erich Neumanni „The Origins and History of Consciousness“. Teemaviited on seega süvapsühholoogia ja võrdlev mütoloogia (Peterson käsitlebki ideoloogiaid kui vaegmüüte). „Tähenduse teejuhid“ toovad eelnimetatutele juurde (evolutsiooni)psühholoogia hilisemad saavutused. Teiste seas hindab ta kõrgelt neuropsühholoogia suurkuju, Eestist pärit Jaak Pankseppa. Eestlasi peaks aga kõnetama seegi, et ta näitab (lääne lugejaskonnale) natsi- ja kommunismikuritegude sarnasust.
Psühholoogiaprofessori pretsedenditu menu
Lühitutvustuseks võib veel öelda, et Peterson keskendub tegelikkusele, mitte niivõrd objektiivsele reaalsusele. Viimasega tegelevad eelkõige mitmesuguste mõõteriistadega varustatud täppisteadlased. Inimesed elavad aga tegelikkuses, maailmas kui tegevuspaigas. Ses mõttes on eestikeelne sõna „tegelikkus“ väga tabav.
Aktuaalne on Jordan Petersoni peateos ka teises mõttes: see peaks huvi pakkuma kõigile, kes tahavad paremini ja kitsamalt mõista praegusaja vaimu. Eiramatu antropoloogiline fakt on seegi, et Jordan Petersoni sõnum tekitas ühiskonnas pretsedenditu resonantsi: psühholoogiaprofessor tuuritas mööda välja müüdud kontserdisaale nagu rokkstaar. Selle tõusulaine püsivamad jäljed meie kodurannas on Hardo Pajula kinnistatud: kord kuus ilmuv ajaleht Tähenduse Teejuhid, samanimeline loengusari Youtube’is ja raadiosaade Kukus.
„Tähenduse teejuhid“ pole kõige parem raamat Jordan B. Petersoniga tutvumiseks (kui just ei olda akadeemiline inimene, filosoofia- või psühholoogiatudeng, siis küll). Alustada võiks ehk tema populaarteadusliku raamatuga „12 elu mängureeglit“.
Kui soovid Petersoni mõttemaailma rohkem süüvida, loe Mihkel Kunnus blogipostitusest siit.