Suheldes võõrastega

Autor: Malcolm Gladwell

Ilmumisaeg: 11.02.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 368

 

The New York Timesi bestseller.

Aasta parim raamat, The Financial Times ja Bloomberg.

 

Miks me ei mõista teisi, eriti neid, kellega puutume esmakordselt kokku? Miks on nõnda keeruline märgata valet, lugeda teise ilmet või hinnata tema motiive? Malcolm Gladwell on raamatusse „Suheldes võõrastega“ kokku kogunud hulga kõnekaid näiteid ajaloost, psühholoogiast ja kurikuulsatest kohtulugudest, et näidata, milliste kohutavate tulemusteni võivad arusaamatused ning möödarääkimised meid viia.

Gladwell ei raiska aega ning teeb kohe raamatu alguses õõvastava, ent õpetliku põike ajalukku, aastasse 1519, mil Hispaania vallutaja Hernán Cortése kohtus asteekide valitseja Montezuma II-ga. Ilmselt mäletab enamus ajalootunnist, millega see möödarääkimisi täis kohtumine lõppes – Montezuma võeti vangi ning hukati. Järgnes sõda, mille käigus suri 20 miljonit asteeki, kas otseselt hispaanlaste käe või Euroopast kaasa toodud haiguste läbi. Suursugune Tenochtitlán hävitati, Cortése rüüsteretk viis koloniaalalade plahvatusliku laienemiseni jne.

Paraku on maailm jätkuvalt täis Cortés´sid ja Montezuma´sid, kes püüavad mitmete tõlkide ja tõlkekihtide abil teineteist tulutult mõista. „Suheldes võõrastega“ räägib sellest, miks me suhtlemises nii mannetud oleme, tuues õpetlikke näiteid elust enesest: pedofiilias süüdi mõistetud jalgpallimeeskonna abitreenerist; aastaid Pentagoni kõrgemates sfäärides toimetanud spioonist; valesti süüdi mõistetud vahetusõpilasest Amanda Knoxist ning poeet Sylvia Plathi enesetapust.

Kõigis nendes lugudes kasutati suhtlemisel strateegiaid, mis oleksid pidanud aitama teise sõnu ja kavatsusi paremini mõista. Ometigi läks midagi kapitaalselt viltu. Mis täpselt, selgitab Gladwell oma haaravas analüüsis. Kui tegutseda läbimõeldult ning pöörata tähelepanu sellele, kuidas me teistega suhtleme, on meie elus vähem konflikte ning rohkem harmooniat ja produktiivsust.

Ajakiri Time on Gladwelli valinud saja mõjukaima isiku hulka ja ajakirjas Foreign Policy on ta nimi ära toodud mõjukate globaalsete mõtlejate nimekirjas. Gladwell on viie New York Timesi bestselleri autor.

 

„„Suheldes võõrastega“ on kohustuslik lugemine, mis ei muuda üksnes seda, kuidas näed teisi, vaid ka iseennast, uudiseid ning kogu maailma. See on raamat, mille lugemine muutis mind.“ 

Oprah Winfrey, The Oprah Magazine


„Selles erakordselt polariseerunud maailmas ei saaks olla paremat ajastust raamatule, mis uurib, kuidas me suheldes ikka ja jälle väärtõlgendame ja ebaõnnestume. Analüüsiva, uuriva ning sügavuti mineva loojutustajana valgustab Gladwell meid põnevikumõõtmeid võtva raamatuga, mida on lihtsalt võimatu käest panna.“
 

Chris Barton, Los Angeles Times

 

„Gladwelli kuues raamat osutab elu hõlbustavate kognitiivsete otseteede puudustele. Selle fookus on aususel, valetamisel ja sellel, kui häbitult kehvad petu märkajad on enamik meist.

Vaikimisi eeldus, et inimesed räägivad tõtt ja see peegeldub nende käitumises, võib tema lugude näitel osutuda hukutavaks. Nii mõnigi peatükk on tume ja graafiline, mõjudes tundlikumale lugejale õõvastavalt. Keda aga paeluvad dokumentaalne kriminaalsus ja valusate eksituste lahtiharutamine, leiab mõtteainet.“

Marko Lepik, meeskondade emotsionaalsete oskuste koolitaja

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Suheldes võõrastega

Autori eessõna 13 Sissejuhatus. „Astuge autost välja!“ 15 Esimene osa. Spioonid ja diplomaadid: kaks mõistatust Fidel Castro kättemaks 29 Õpime tundma füürerit 39 Teine osa. Vaikimisi tõde Kuuba kuninganna 61 Püha narr 91 Juhtumianalüüs: poiss duši all 107 Kolmas osa. Läbipaistvus Tunnete väljendamine seriaalis „sõbrad“ 141 (Lühike) selgitus Amanda Knoxi juhtumi kohta 161 Juhtumianalüüs: korporatsiooni pidu 177 Neljas osa. Õppetunnid KSM ehk mis juhtub siis, kui võõras on terrorist? 219 Viies osa. Seondumine Sylvia Plath 245 Juhtumiuuring: eksperimendid Kansas Citys 273 Sandra Bland 287 Tänuavaldused 317 Märkused 319 Autorist 365

Suheldes võõrastega

Marko Lepik, meeskondade emotsionaalsete oskuste koolitaja

 

Malcolm Gladwelli kuues raamat osutab elu hõlbustavate kognitiivsete otseteede puudustele. Raamatu fookus on aususel, valetamisel ning sellel, kui häbitult kehvad petu märkajad on enamik meist.

 

Vaikimisi eeldus, et inimesed räägivad tõtt ja see peegeldub nende käitumises, võib tema õõvastavate lugude näitel osutuda hukutavaks lõksuks. Selliseks, mis teeb meist häbitult kehvad valetamise märkajad.

 

Lood elust enesest

 

Olgu lugeja hoiatatud, et „Suheldes võõrastega“ viib üsna hämaratele teedele pilastamisest, politseivägivallast, spioonidest, piinamistaktikatest, enesetappudest, kelmustest jne. Need lood on elust enesest ning mingil hetkel võib lugejal tekkida küsimus, kas jätkata või ei. Lugude avanedes tekib veidi „Troonide mängu“ tunne – mitu neist on üsna graafilised ning iga järgmise õõvastava pala kasutegur on tõusvalt küsitav. Empaatilisele inimesele ei soovitaks. Sellele, keda aga krimkad köidavad, võib öelda, et autor on saanud hakkama põnevust pakkuva teosega.

 

Esimeste killas on kurikuulus lugu ühe mustanahalise naise auto kinnipidamisest, järgnenud konfliktist ja selle tipuna kinnipeetu enesetapust arestimajas. See tõstatab Black Lives Matteri liikumise ja viimastel aastatel USA politseile osaks saanud süüdistuse foonil küsimuse, miks politseinik käitus just nii. Teistegi lugude edenedes areneb küsimus: kui hästi on politseinikul üldse võimalik talle antud suuniste, koolituste ja inimlike intuitsioonivigade taustal relvastatud tsiviilelanikkonnaga riigis selliseid olukordi ka tagantjärele rahuldavaks hinnataval viisil lahendada?

 

Kas see, kes hälbib, valetab?

 

Raamatu põhitees – me hindame ausa käitumise sagedust üle ega suuda valetamist liiga sageli ning pikalt uskuda – joonistub välja üsna varakult. Tekib küsimus, mis on raamatu ülejäänud, võrdlemisi ebameeldivate lugude peamine eesmärk?

 

Raamat toob näiteid, kus võimuesindajad, mõne ülikooli juhtkond või avalikkus laiemalt on võimetud hindama objektiivseid tõendeid, kui kahtlustatava käitumine ei klapi ootuspärasega. Me eeldame, et ausal inimesel on ennustatav olek. Kes sellest hälbib, see valetab. Kes mitte, räägib tõtt. Seda olenemata tõenditest. Nii loemegi süütult vangi ja meedias hukka mõistetutest ning sellest, kuidas vanemad ei usu, kui lapsed neile arglikult tunnistavad, et keegi lähedane neid kuritarvitab.

 

Gladwelli seekordne teemapüstitus jääb ajakajaliseks. Pole kindel, kas raamat pakkus peale niigi tuttava ebamugavustunde, et me ei saa alati oma mõistuse lihtsustusi täielikult usaldada, ka lootusenooti. Kas see on peegeldus suuremast masendavast tõest või lihtsalt kohast, kuhu autor nende lugude põhjal ise jõudis, ei tea.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).