Rikkam, targem, õnnelikum

Autor: William Green

Ilmumisaeg: 01.12.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 328

 

Tunnustatud finantsajakirjanik William Green on viimase veerandsajandi jooksul veetnud sadu tunde maailma parimaid investoreid intervjueerides, naastes ikka ja jälle küsimuse juurde: millised põhimõtted, meetodid, tõdemused, harjumused ning isikuomadused on aidanud neil rikkaks saada.

Green on veendunud, et kõige paremad investorid on intellektuaalsed isemõtlejad, kes otsivad lakkamatult võimalusi oma mõtlemist parandada. Charlie Munger, Buffetti ülimalt nutikas partner, on öelnud: „Ma jälgin, mis toimib ja mis ei toimi, ning miks.“ Tema eeskujude seas on Charles Darwin, Albert Einstein, Benjamin Franklin ning 19. sajandi algebra spetsialist Carl Gustav Jacobi. „Õppisin palju surnud inimestelt. Olen alati mõistnud, et on palju surnud inimesi, keda peaksin tundma õppima,“ on Munger tunnistanud.

Green ütleb, et ta mõtleb parimatest investoritest kui praktiliste filosoofide tõust. Nad ammutavad teadmisi paljudest erinevatest valdkondadest – majandusajalugu, neuroteadus, kirjandus, stoitsism, budism, sport, harjumuste kujundamise uuringud, meditatsioon jne –, on trendide osas märkimisväärselt intuitiivsed, harjutavad fanaatilist distsipliini ja on välja töötanud kõrge valutaluvuse. Nad ei soovi lahendada segaseid mõistatusi stiilis „Kas see tool on tegelikult olemas?“ Nad otsivad vastuseid märksa pakilisematele probleemidele nagu „Kuidas saan teha tuleviku kohta targemaid otsuseid, kui tulevik on teadmata?“

Green kinnitab, et tõenäosustega mängimine on tegutsemiseks harukordselt tõhus viis ja see hõlmab absoluutselt kõike, mida need investorid teevad: kuidas nad oma aega planeerivad; kuidas nad on valvel kallutatuste ja pimenurkade suhtes; kuidas nad oma vigade kordamist väldivad; kuidas nad tulevad toime stressi ja vastaseisudega; kuidas nad raha kulutavad ning kuidas nad ehitavad elu, millel on sügavam, rahast sõltumatu tähendus. Keskkoolis, ülikoolis ja armeeteenistuses pokkerit mänginud Lynch on öelnud: „Õppides mängima pokkerit, õppides mängima bridži või õppides ükskõik mida, mis teile tõenäosustega mängimist õpetab… on parem, kui kõik raamatud aktsiaturust.“

Harjumus mõelda neutraalselt faktidest ja arvudest, tõenäosustest, riski ja tulu tasakaalust aitab selgitada, miks need kõige taiplikumad investorid on elanud pikka ja õnnelikku elu. Raamatus „Rikkam, targem, õnnelikum“ saavad sõna terve investeerimislegendide galerii – Templeton, Bogle, Ruane, Buffett, Munger, Miller, Marks ja Greenblatt teiste seas. Nad ei õpetada mitte ainult seda, kuidas rikkaks saada, vaid ka seda, kuidas parandada oma mõtteviisi, teha otsuseid, hinnata riske, vältida kulukaid vigu, suurendada vastupanuvõimet ja muuta ebakindlus enda kasuks.

 

„Rikkam, targem, õnnelikum. Maailma parimate investorite võidud turgudel ja elus“ on raamat, mis koondab William Greeni poolt aastate jooksul kokku kogutud mitmete vägagi edukate ja kuulsate investorite nõuandeid.

Investeerimine on eluviis ning eduka investori eelduseks on mõtteviisi muutus kõiges, mida ta iga päev otsustab või teeb. Raamat tuletab uues võtmes meelde vanu tõdesid ja pakub välja uusi nippe vanade harjumuste muutmiseks.

Green toob lugejani hulga inspireerivaid lugusid sellest, kuidas olla parem inimene ning edukam investor.

Nelli Janson
LHV vanemmaakler

Investeerimistarkust aitab jagada LHV.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Rikkam, targem, õnnelikum

Parimate investorite mõttemaailmas    9 Mees, kes kloonis Warren Buffettit        21 Kuidas saavutada edu, laenates häbitult teiste inimeste parimaid ideid Valmisolek olla üksiklane            53 Turu löömiseks peate olema küllaldaselt julge, iseseisev ja ka veider, et rahvahulgaga mitte kaasa minna Kõik muutub     79 Kuidas saame langetada nutikaid otsuseid, kui mitte midagi ei jää samaks ja tulevik on teadmata? Küsige Howard Marksilt Pingeid taluv investor    111 Kuidas järjekindlat jõukust luua ja jääda ellu väljas varitseval kõnnumaal Lihtsus on ülim keerukus            139 Lihtsaima imelise tulu tee pikk ja keerukas otsing Nicki ja Zaki imepärane seiklus 173 Radikaalselt omapärane investeerimispartnerlus näitab, et kõige rikkalikuma tasu saavad need, kes suudavad kohese naudingu ahvatlusele vastu panna Üliefektiivsed harjumused          207 Parimad investorid rajavad ülekaaluka konkurentsieelise selliseid harjumusi omaks võttes, mille eelised aja jooksul summeeruvad Ärge olge rumal                             241 Kuidas Charlie Mungeri süstemaatilise standardsete rumaluste vähendamise strateegiat rakendades investeerida paremini, mõelda paremini ja elada paremini Rikkusest kaugemale     275 Raha loeb. Aga see pole küllusliku elu hädavajalik koostisosa Tunnustused     300 Märkused allikate kohta ja täiendavad ressursid                           304

Rikkam, targem, õnnelikum

Nelli Janson, LHV vanemmaakler

 

Investorid üritavad paaniliselt leida oma rahale head kodu, taustaks hektiline olukord majanduses ja aina uusi tippe vallutavad börsiindeksid.

 

Kuidas saada edukaks investoriks? Millal on õige aeg investeerimisega alustada? Kuidas teha häid otsuseid? Kas leidub kedagi, kes teab nendele küsimustele õigeid vastuseid? Ei ja jaa.

 

William Greeni raamat „Rikkamaks, targemaks, õnnelikumaks“ trügib maailma edukamate ja kuulsamate investorite mõttemaailma ning proovib päevavalgele tirida salavalemid, mille abil on neil õnnestunud see, mille poole pürgivad paljud, kuid siiski ebaõnnestuvad. Nii nagu ei pruugi eneseabiraamatust elumõtet selguda, ei leia ka siit üksikasjalikku juhendit edukaks investorikarjääriks. Põhjus on lihtne: kõik valemid ja vastused on olemas meis endis ning need peab ise üles leidma.

 

Kuidas olla parimate seas mängus, mille reeglid muutuvad?

 

Elu, mõtteviis, põhimõtted, väärtushinnangud ja investeerimine on tihedas seoses. Edu investeerimises saab tulla üksnes tänu õppimisele ja kasvamisele, kusjuures investeerimisfilosoofia kujuneb välja elu jooksul ning seda voolivad nii eksimused kui ka õnnestumised. See tõdemus koorub välja igast küsitlusest, mille Green on investoritega teinud.

 

Kuigi isiklikud kogemused kinnistavad teadmisi kõige paremini, aitab teiste kogemustest õppimine vältida kulukaid vigu ja säästa aega. Juba raamatu alguses märgib Green, et ta on jõudnud arusaamisele: nii elu kui ka investeerimist peaks vaatlema kui mängu, milles me peame igal võimalusel suurendama oma edu võimalusi.

 

See raamat pakubki nippe, tarkuseteri ja praktilisi soovitusi, kuidas olla parimate seas mängus, mille reeglid tihtipeale muutuvad.

 

Investeerimine on enamat kui säästude paigutamine

 

Kuigi edukate investorite puhul jääb mulje, et nad teevad oma otsuseid mängleva kergusega, küsimata kunagi kelleltki nõu, selgub raamatust vastupidine. Kogu investeerimise kontseptsioon on teiste heade ideede peal liu laskmine. Sama meetodit tasub kasutada ka oma investeerimisstrateegiat üles ehitades. Tuleb ainult tutvuda investorite põhimõtetega, et need seejärel endale sobivaks mugandada.

 

Meie kogemused, põhimõtted ja väärtushinnangud mõjutavad meie investeerimisotsuseid ning ka vastupidi. Investeerimine on ju midagi märksa enamat kui lihtsalt säästude paigutamine või raha kasvatamine. Kui kasutada oskuslikult meile kätte jagatud kaarte, võime saada rikkamaks, targemaks, aga ka õnnelikumaks.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).