Põhimõtted

Autor: Ray Dalio

Ilmumisaeg: 14.12.2018

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 584

New York Timesi menuk nr 1.

Ray Dalio on üks maailma edukamaid investeerijaid ja ettevõtjaid ning selles raamatus jagab ta oma tavatuid põhimõtteid, mille ta on 40 aasta jooksul välja kujundanud, paika timminud ja läbi proovinud. Neile põhimõtetele tuginedes on ta saavutanud nii elus kui ka töös suurepäraseid tulemusi ning keegi ei keela neid ka teistel oma eesmärkide saavutamiseks rakendada.

1975. aastal asutas Ray Dalio investeerimisfirma Bridgewater Associates, mis esialgu tegutses tema New Yorgi kahetoalises korteris. 40 aastat hiljem on Bridgewater teeninud oma klientidele rohkem raha kui mis tahes muu riskifond kogu ajaloos ning kasvanud ajakirja Fortune andmetel üheks USA viiest kõige tähtsamast eraettevõttest. Ajakiri Time on nimetanud Dalio maailma 100 kõige mõjukama inimese hulka. Oma teel on Dalio avastanud käputäie ainulaadseid põhimõtteid, mis on teinud Bridgewateri kultuuri nii erakordselt tõhusaks. Ta ise nimetab seda ideede meritokraatiaks, mille eesmärk on saavutada äärmise läbipaistvuse kaudu mõtestatud töö ja suhted. Ray Dalio usub, et just need põhimõtted ja ei miski muu on tema edu põhjus.

Oma raamatus jagab Dalio seda, mida ta on oma tähelepanuväärse karjääri kestel õppinud. Ta väidab, et nii elu, juhtimist, majandust kui ka investeerimist saab süstematiseerida kindlateks reegliteks ja käsitleda nagu masinaid. Raamatus leidub sadu praktilisi õppetunde, mis on koondatud radikaalse tõe ja radikaalse läbipaistvuse nurgakivide ümber. Dalio toob välja nii inimeste kui ka organisatsioonide jaoks kõige tõhusamad viisid, kuidas võtta vastu otsuseid, ületada katsumusi ja ehitada üles tugevaid meeskondi. Ta kirjeldab ka uuenduslikke vahendeid, mida tema ettevõttes kasutatakse, et ideede meritokraatiat ellu rakendada.

Ray Daliot on nimetatud investeerimise Steve Jobsiks ja finantsmaailma filosoofiakuningaks ning see raamat pakub haruldase võimaluse saada temalt läbiproovitud nõu.

—————————————————-

Iseseisev mõtlemine, süstematiseeritud ja tõenäosusi arvestav otsustusprotsess ning täielik ausus ja läbipaistvus on tähtsad põhimõtted, mis on teinud Ray Daliost maailma ühe edukaima investori ja ettevõtja. Käesolev raamat on hindamatult väärtuslik põhimõtete kogum, mis on eeskujuks igale organisatsioonile ja juhile.

Tõnn Talpsepp, investor, Mainori ettevõtluskõrgkooli teadusjuht

 

Ray Dalio printsiibid on analüüsi ja otsustusprotsessi kujundamisel väärtuslik teejuht.

Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

 

Ray Dalio annab põhjalikud ja loogilised juhised nii oma elu kui ka ettevõtte korraldamiseks. See raamat peaks olema igaühe lauanurgal, et selle juurde ikka ja jälle tagasi pöörduda!

Jaak Roosaare, investor, „Rikkaks saamise õpiku” autor

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Põhimõtted

Sissejuhatus        13 I OSA. Kust ma tulen        25 1           Kutse seiklusele  29 2           Lävepaku ületamine         35 3           Minu sügavik      49 4           Minu katsumuste rada     61 5           Ülim hüve            87 6           Hüvedest loobumine        109 7           Minu viimane aasta ja mu suurim katsumus            135 8           Kõrgemalt tasandilt tagasi vaadates          139 II OSA. Elupõhimõtted     149 1           Lepi tegelikkusega ja tegutse selles            150 2           Kasuta viit etappi, et saavutada seda, mida elult tahad       186 3           Ole täiesti avatud meelega           200 4           Mõista, et inimesed mõtlevad väga erinevalt         220 5           Õpi, kuidas edasiviivalt otsuseid langetada             250 Elupõhimõtted: kõike kokku võttes            282 Kokkuvõte ja elupõhimõtete tabel             286 III OSA. Tööpõhimõtted  295 Kokkuvõte ja tööpõhimõtete tabel            296 1           Täieliku tõe ja täieliku avameelsuse usaldamine    346 2           Arenda tähendusrikast tööd ja tähendusrikkaid suhteid  360 3           Loo kultuur, kus on lubatud teha vigu ja on lubamatu nendest mitte õppida        370 4           Püüa saavutada üksteisemõistmine ja jääda samale lainele        378 5           Kaalu oma otsustusprotsessi usutavust     392 6           Mõista, kuidas pärast vaidlusi jätkata        406 7           Pea meeles, et KES on olulisem kui MIS     420 8           Värba õigeid inimesi, sest valede inimeste värbamine maksab valusasti kätte              426 9           Koolita, proovi, hinda ja selekteeri inimesi pidevalt  442 10           Eesmärgi saavutamiseks juhi organisatsiooni nagu masinavärki              470 11           Märka probleeme ja ära lepi nendega       494 12           Analüüsi probleeme, et leida nende peapõhjused       504 13           Kavanda masinavärki täiustused, mis probleemidest üle aitavad      518 14           Tee seda, mida alguses tegema hakkasid 540 15           Rakenda tööriistu ja käitumisjuhiseid, et suunata seda, kuidas töö tehtud saab   546 16           Ja taeva pärast, ära unusta järelevalvet!  552 Tööpõhimõtted: kõike kokku pannes         561 Kokkuvõte           565 Lisa: Bridgewateri mõttemeritokraatia tööriistad ja käitumisjuhised             567 Bibliograafia       575 Tänusõnad          579 Autorist 583

Põhimõtted

Tõnn Talpsepp
Ettevõtluskõrgkooli Mainor teadusjuht

Võtsin Ray Dalio raamatu kätte ootuses leida huvitavaid põhimõtteid investeerimismaastikult, kuna autor on ennekõike tuntud kui suure­pärane investor ning riskifondi juht. Kokkuvõtlikult tuleb tõdeda, et raamat polnud mitte ainult väga huvitav põhimõtete kogumik, vaid osutus ka suurepäraseks juhtimis- ning ettevõtluskirjanduseks.

 

Mulle jäid Dalio põhimõtetest kõige rohkem kõlama radikaalne ausus ning täielik läbipaistvus, millest Dalio on oma investeerimisfirmat üles ehitades lähtunud. See on kontrastiks väga paljudele organisatsioonidele, kus ettevõttesisene kommunikatsioon ei toimi ning ei saa kuidagi rääkida läbipaistvast juhtimiskultuurist, kuigi pealtnäha selle poole püüeldakse.

 

Ray Dalio ettevõte Bridgewater Associates on olnud üks teerajajatest, kes on olulist intellektuaalset panust nõudvas valdkonnas organisatsiooni sees inimesi usaldanud ning kaasanud. Võrreldes tuntud tehnoloogiafirmadega on Bridgewater juba aastate eest teinud julge sammu edasi. Näiteks on nende suuresti teadusliku ja süstematiseeritud protsessi ühe osana igaühe tugevused ja nõrkused hinnatud ning ka kõigile avalikud. See toob kaasa võimaluse teha nii investeerimise kui  ka organisatsiooni juhtimise otsuseid nii, et hääletamisel antakse igaühe arvamusele automaatselt tõenäosuslik kaal. Selline lähenemine võib tunduda keeruline, kuid see keerukus kahvatub, kui arvestada, milliseid keerulisi kompleksseid otsuseid tuleb äärmiselt konkurentsitihedas investeerimis- või ärimaailmas vastu võtta.

 

Põhimõtted on tähtsad

Kuigi raamat annab ülevaate Ray Dalio eduloost ning selle aluseks olevatest põhimõtetest, tuletab see ka meelde, kuivõrd oluline on omada põhimõtteid ning neid järgida, sest just põhimõtted on need, mis meid igaühte ka isiksusena määratlevad.

 

Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et ise­seisev mõtlemine, süstematiseeritud ja tõenäosusi arvestav otsustusprotsess ning täielik ausus ja läbipaistvus on tähtsad põhimõtted, mis on teinud Ray Daliost ühe edukaima investori ja ettevõtja maailmas. Tema raamat on väärtuslik põhimõtete kogum, mis on eeskujuks igale organisatsioonile ja juhile.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).