Panustes mõtlemine

Autor: Annie Duke

Ilmumisaeg: 01.09.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 272

Wall Street Journali bestseller.

Tihti üritame toppida nelinurkseid pulki ümmargustesse aukudesse, et säilitada illusioon tihedast suhtest meie otsuste ja tulemuste vahel. Kui aga võtta otsuseid panustena, õnnestub meil tüüpilisi otsustamise lõkse vältida, ratsionaalsemalt õppida ning emotsioonid protsessist võimalikult lahus hoida.

Kui mõelda viimase aasta parimale ning halvimale otsusele, siis suure tõenäosusega leidis parim aset enne head ja halvim enne halba tulemust. Lähenedes tulemustele tagant ettepoole, oleme vastuvõtlikud mitmetele kognitiivsetele lõksudele. Kui läheneda aga panustes mõtlemise nurga alt, parandab see otsuste langetamist, kuna aitab:

  • eraldada tulemuse kvaliteeti otsuste kvaliteedist;
  • õppida strateegiaid, et tulevikku kaardistada;
  • olla vähem reaktiivne otsustaja;
  • värvata minevikust ja tulevikust iseendid, et langetada vähem emotsionaalseid otsuseid.

Psühholoogia doktorikraadiga Annie Duke tegeles üle kahekümne aasta professionaalse pokkerimänguga. Aastaks 2012, mil ta professionaalse pokkeriga lõpparve tegi, oli ta taskusse pistnud üle nelja miljoni dollari auhinnaraha ning võidud World Series of Poker (WSOP), WSOPi tšempionide ja NBC National Heads-Up Championship turniiridel.

Tema „Panustes mõtlemine“ võtab haaravalt kokku pokkerilaua taga saadud õppetunnid ning tänavatarkused ja mida on teadusel selle kõige kohta öelda.

 

“Kas aktsiatehingu või dieedi ebaõnnestumine tähendab, et investeerimine on saatanast ja kaalu polegi võimalik langetada?

Tihti hindame oma otsuseid nende tulemuste järgi. Annie Duke näitab, kuidas panustes mõtlemise abil otsustusprotsessi ja seega elukvaliteeti parandada. Olen neid põhimõtteid rakendanud aastaid. See on olnud vägagi tulemuslik ja äge protsess, tõeline isikliku arengu lumepall!”

Madis Müür
tehnoloogiainvestor ja endine pokkerimängija

“Info ülekülluses kipume tegema kiireid ja pinnapealseid otsuseid, toetudes sageli vaid pooltõdedele. Mis oleks, kui võtaksime aja maha, et endalt küsida: „Oot-oot, kas asjad on ikka nii, nagu nad paistavad?“ Oma seisukohtade kiiva kaitsmise asemel tasub hoida alternatiivsetele arvamustele avatud meelt, sest vaid nii suudame teha informeeritud, loodetavasti ka paremaid otsuseid.

„Panustes mõtlemine“ on suurepärane eluline raamat mõtlemise arendamiseks!”

Tauri Alas
investor

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Panustes mõtlemine

SISSEJUHATUS Miks pole see pokkeriraamat 13 1. PEATÜKK Elu on pokker, mitte male 17 Pete Carroll ja esmaspäeva hommiku mängujuhid 17 Tulemustaotluse ohud 19 Kiire või surnud: meie ajud pole ratsionaalseks loodud 22 Kaheminutiline hoiatus 27 Dr Strangelove 28 Pokker male vastu 30 Surmatoov nutikuse lahing 33 „Ma pole kindel“: kuidas kasutada ebakindlust enda kasuks 35 Vale uuesti määratlemine 39 2. PEATÜKK Tahate kihla vedada? 47 30 päeva Des Moines’i linnas 47 Oleme kõik Des Moines’i-taolises linnas käinud 50 Kõik otsused on panused 53 Enamik panuseid tehakse iseenda vastu 55 Meie panused on vaid nii head, kui on meie veendumused 56 Kuulmine on uskumine 58 „Nad nägid mängu“ 64 Veendumuste jäärapäisus 67 Tark olemine teeb olukorra hullemaks 70 Tahate kihla vedada? 72 Enesekindluse uuesti määratlemine 75 3. PEATÜKK Panustage, et õppida: kuidas edukalt tegutseda saabuvas tulevikus 81 Kreeka Nick ja muud õppetunnid Crystal Lounge’ist 81 Tulemused on tagasiside 84 Õnn oskuste vastu: edukas tulemuste paigutamine 88 Tagant ettepoole töötamine on keeruline: Snackwell’si fenomen 90 „Kui õnne poleks, siis võidaks ma iga kord“ 93 Kõik-või-mitte-midagi mõtteviis tõstab taas pead 98 Inimeste jälgimine 100 Teiste inimeste tulemused kajastuvad meis endis 106 Harjumuse ümberkujundamine 108 Uuesti: „Tahate kihla vedada?“ 114 Keerulisem viis 117 4. PEATÜKK Sõbrasüsteem 121 „Te ei arva, et olete võib-olla ise probleem?“ 121 Punane või sinine tablett? 123 Kõik rühmad pole võrdseiks loodud 128 Rühm hindab täpsusele keskendumist 132 „Sada White Castle’it ja suur šokolaadikokteil“: kuidas aruandekohustus otsuste tegemist parandab 135 Ideaalolukorras näitab rühm meile vaatepunktide mitmekesisust 137 Föderaalkohtunikud: nihkumine leiab aset 141 Sotsiaalpsühholoogid: kinnituskalduvuslik nihe ja Heterodox Academy 145 Tahate kihla vedada (teadusele)? 148 5. PEATÜKK Eriarvamusega võidate 151 Tunnustus mustkunstnikule 151 Mertoni kommunism: rohkem on enam 153 Universaalsus: ärge tapke sõnumit 157 Erapooletus: meil kõigil on huvide konflikt ja see on nakkav 160 Organiseeritud skeptitsism: õiged skeptikud toovad vaidlusi ja sõpru 165 Suhtlemine maailmaga meie rühmast väljaspool 168 6. PEATÜKK Vaimse ajarännu seiklused 173 Las Marty McFly kohtub Marty McFlyga 173 Õhtune Jerry 176 Kahetsuse liigutamine meie otsustes esiplaanile 181 Purunenud rehv, börsilint ja suumobjektiiv 185 „Jah, kuid mida olete minu heaks hiljuti teinud?“ 189 Kreen 191 Ulyssese lepingud: ajasrändamine eelnevalt pühendumiseks 194 Otsuste vandesõnade purk 197 Luure: tuleviku kaardistamine 201 Stsenaariumite kavandamine praktikas 205 Tagurpidi prognoosimine: positiivsest tulevikust tagant ettepoole töötamine 210 Premortem strateegia: ebaõnnestunud tulevikust tagant ettepoole töötamine 213 Dendroloogia ja tagantjärele tarkus (või jätke mootorsaag rahule) 218   Tänusõnad 225 Märkused 233 Valitud bibliograafia ja edasise lugemise soovitused 249

Panustes mõtlemine

Madis Müür, tehnoloogiainvestor ja endine pokkerimängija

 

Kõik suuremad suhete, lapsevanemaks olemise, ettevõtluse, juhtimise ja elustiili valikutega jne seotud otsused sisaldavad õnne elementi, teadmatust, riski ning vahel ka pettust. Nublu kombel kindla peale välja minnes jääb suurem osa häid võimalusi kasutamata. Absoluutselt kindlaid asju on elus vähe.

 

Elu kvaliteedi määravad kaks asja: otsuste kvaliteet ja õnn. Head tulemused kirjutatakse enda otsuste arvele, halbades süüdistatakse kõiki teisi. Pikas perspektiivis on kõige edukamad need, kes õpivad õnnel ja otsuste kvaliteedil vahet tegema.

 

Annie Duke näitab mõnusasti loetavas keeles, kuidas teadmiste kogumine, otsustusprotsessid ning nende põhjal järelduste tegemine ei pruugi päris optimaalsed olla, pannes tihti tegema halbu otsuseid. Nii ajalooliselt kohastunud kui ka üles kasvades kaasa saadud mustrid ei ole tänases maailmas enam eduks piisavad. Autor näitab, kuidas paremini uut infot verifitseerida ja otsuseid läbi kaaluda.

 

Näiteks arvame, et me võtame uusi teadmisi vastu umbes nii:

  1. saame uut infot
  2. kaalume selle tõepärasust
  3. võtame tõese info omaks

 

Reaalsuses toimub asi pigem nii:

  1. saame uut infot
  2. usume selle tõesust
  3. ka hilisem uus info ei pruugi varasemat valeuskumust muuta

 

Lamemaalased ja vaktsiinivastased tõestavad viimast skeemi eriti ilmekalt. Ka Kopernikuse heliotsentrilist maailmavaadet ei võetud omaks kiirelt.

 

Grupimõtlemine on heade tulemuste vaenlane

 

Otsuseid tasub alati läbi kaaluda tõenäosustes nagu spordipanuste ja pokkeri puhul. Vahel kipuvad tõeks saama olematu tõenäosusega sündmused. Eesti jalgpallikoondise võidu tõenäosus Horvaatia vastu on pigem ühekohaline protsent, aga seegi tuli korra ära. Enne viimaseid valimisi ei oleks keegi oodanud, et EKRE saab koalitsiooni. Ometi oli see viimases valitsuses kõige paremini nähtav erakond. Musti luiki esineb. Ka pokkeris kipuvad 10protsendise tõenäosusega sündmused pikas perspektiivis 10 protsendil ajast tõeks saama.

 

Tuleb õppida infot paremini koguma ja tõestama ning teiste tegijatega läbi arutama. Eriti nendega, kellel on teistsugune arusaam, sest nemad toovad suurema tõenäosusega välja vigu sinu mõtteprotsessis. Grupimõtlemine on heade tulemuste vaenlane nii poliitikas, ettevõtluses kui ka investeerimises. Veel viis aastat tagasi tehti üksmeelselt nalja idude, samuti roheinvesteeringute ja Greta üle, ent nüüd naeravad vähesed.

 

Otsus ebakindla tuleviku suhtes on panus

 

Mõnikord ei tule dieedist midagi välja, Tinderis väljavalitu ei ilmu kohale, investeering ei mängi välja. Kõik see on okei. Kaalutud ja hajutatud panuseid tasub teha järjest rohkem ja paremini ning seda mitmesugustes elu valdkondades.

 

Keskendudes tulemuste asemel info kogumise ja otsustusprotsesside parandamisele paranevad elukvaliteet, rahulolu otsuste ja tulemustega ning samuti õnnetunne. Olen ise neid põhimõtteid aastaid rakendanud ja selle enesearengu lumepalli veeretamine on olnud väga äge ja katsumusterohke teekond!

Tauri Alas, investor

 

Lihtne on esimese ettejuhtuva narratiiviga nõustuda ja lasta kriitilise mõtlemise asemel mõte uitama. Kui keegi suudab oma mõtte löövalt edasi anda, puudub meil otsene põhjus endalt küsida: „Oot-oot, kas asjad on ikka nii, nagu need paistavad?“ Tegelikult peaksime seda endalt alati küsima.

 

Ma ei loe enam ammu kohalikke uudiseid, sest esitasin mõni aeg tagasi endale küsimuse: kuidas on nii, et enamik päevadest satub esikaanelooks midagi negatiivset? Ilmselt pole see kellegi jaoks midagi murrangulist, et negatiivsed uudised müüvad paremini. Seda teadvustades on lihtne ajalehe tellimus lõpetada ja seeläbi ise vastutust võtta.

 

Mis aga esimese hooga märkamata jäi, oli see, et nii ei pääse ma enam ligi nendele positiivsetele artiklitele, mis väärivad lugemist. Küsimus on nüüd selles, kas ka tegelikult on enamik päevadel esikaanelooks midagi traagilist – kellegi surm, majanduse allakäik või lemmikmeeskonna ebaõnnestumine suurvõistlusel? Või olin hoopis ülekohtune ajalehe suhtes, sest olin mõjutatud mõnest negatiivsest sündmusest?

 

Otsustamisel hoog maha

 

Või võtame teise näite ja oletame, et nägid erakordselt head filmi. Kohe nii head, mis paneb kõikidele sõpradele kilkama, et see oli igati Oscarit väärt! Järgmisel päeval vaatad taas head filmi, millele tuleks samuti Oscar anda. Aga pakkumisel on ju vaid üks kuldmehike! Hindad võrdsete kriteeriumite alusel mõlemat filmi, vaatad igaks juhuks ära paar Oscarit võitnud linateost ning jõuad lõpuks järeldusele, et need kaks sobisid pigem tolle hetke emotsiooniga. Hiljem neid hinnates oleksid nad väärt ehk pool punktidest, mida tegelikult Oscari võitnud filmile annaksid. Parema otsuse tegemiseks ei olnud vaja muud, kui hoogu maha võtta ja filme võrdsetel alustel hinnata.

 

Mis aitab kriitilist mõtlemist arendada?

 

Taolisi mõtteharjutusi saame pidevalt oma igapäevaelus teha. Näiteks tööle sõites ei mõtle me pea kunagi, et rehv võiks sõidu ajal lõhkeda. Millal viimati nägid tee ääres rehvi vahetavat autojuhti? Kuigi konkreetset sündmust pole meiega kunagi juhtunud, ei tähenda see veel seda, et selliseid olukordi ei tulegi ette. Kunagi ei tea, millal on meie kord.

 

Olen veendunud, et tänapäevases infost pungil maailmas tuleb konkurentsis püsimiseks mõtlemist sihilikult arendada. Annie Duke´i „Panustes mõtlemine“ on suurepäraselt eluline raamat mõtlemise arendamiseks!

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).