
Orienteerumine investeeringute miiniväljal
Autor: H. Kent Baker, Vesa Puttonen
Ilmumisaeg: 06.04.2020
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 216
Mis juhtub siis, kui jõud ühendavad üle 40 aasta pikkuse investeerimiskogemus ja kaheksa teaduskraadiga H. Kent Baker ning meie põhjanaabrite üks nimekamaid investeerimiseksperte Vesa Puttonen? Sünnib raamat, mis kannab pealkirja „Orienteerumine investeeringute miiniväljal“.
Selle autorid väidavad, et sageli me ei tea, kuidas oma raske vaevaga teenitud raha edukalt investeerida. Kuna üldjuhul kooliharidus investeerimispõhimõtteid ei õpeta, pole ka üllatav, et paljud meist seda nii keeruliseks peavad.
Tandem rõhutab, et investeerimine võib, kuid ei pea keeruline olema. Ka mitteprofessionaalid võivad oma investeeringutelt kena tootluse teenida. Tõsi, selleks on vaja mõningaid erialateadmisi ja oskusi, mida nad on ka lahkelt valmis jagama. Warren Buffett, üks maailma edukamaid investoreid, kes kasvatas vähem kui 10 000 dollarist 2018. aasta alguseks 86,6 miljardit dollarit, on öelnud: „Te ei pea olema ekspert, et saavutada rahuldavat investeeringute tootlust. Kuid kui te pole ekspert, peate olema teadlikud oma teadmiste piiratusest ja järgima kurssi, mille puhul võib olla kindel, et see toimib suhteliselt hästi. Ärge ajage asja keeruliseks ja ärge võtke hulljulgeid riske. Kui teile lubatakse kiiret kasumit, vastake kiiresti „ei“.“
Selleks, et teha paremaid finantsotsuseid, peab olema teadlik kahest vaenlasest: üks on väline ja teine sisemine. Väliste hulgas on need, kes püüavad lõkse üles seades heauskseid investoreid petta. Teine, võimalik et veelgi ohtlikum on peidus investori enda sees. Erinevalt turuhindadest saab oma kulutusi, riskitaset ja käitumist kontrolli all hoida ning investeerimisel peaks just neile keskenduma, et tüüpvigu väldite.
Autorid selgitavad, kuivõrd tähtis on omandada finantskirjaoskust tänapäeva investeerimismaailmas. Raamatu teine peatükk toob välja peamised vead, mida teevad paljud investorid, sh finantsspetsialistid. Vigade tegemine on osa õppeprotsessist, kuid nende kordamine mitte. Kolmas peatükk käsitleb käitumises peituvaid eelarvamusi, mis võivad kahjustada investori jõukust. Mõlemas peatükis on ka rida praktilisi nõuandeid, kuidas vähem vigu teha ja eelarvamuste küüsi langeda. Ülejäänud peatükkides analüüsitakse kaheksat investeerimislõksu, mille kohta toovad autorid ilmekaid näiteid kogu maailmast, samuti suuniseid, kuidas oleks saanud nende kahjusid leevendada.
Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €
Orienteerumine investeeringute miiniväljal
Autoritest 7 Tänusõnad 9 Sissejuhatus 11 Esimene peatükk 15 Orienteerumine investeerimise miiniväljal: ärge laske investeerimismaailmal end hirmutada Teine peatükk 38 Levinud investeerimisvigade vältimine: ärge tehke sama viga kaks korda Kolmas peatükk 63 Vabanege oma käitumise kallutatusest: ärge olge iseenda halvim vaenlane Neljas peatükk 89 Lõks nr 1: toodete ja teenuste eest liiga palju maksmine Viies peatükk 102 Lõks nr 2: investeerimiskelmuste ja pettuste ohvriks langemine Kuues peatükk 130 Lõks nr 3: riskantsete toodete esitlemine ohutuna Seitsmes peatükk 142 Lõks nr 4: investeerimine keerukatesse toodetesse 6 Orienteerumine investeeringute miiniväljal Kaheksas peatükk 159 Lõks nr 5: tõendamata tõenditele tuginemine Üheksas peatükk 173 Lõks nr 6: ebareaalsed tuluootused Kümnes peatükk 185 Lõks nr 7: investeerimiseks maskeeritud hasartmänguga tegelemine Üheteistkümnes peatükk 204 Lõks nr 8: avatud investeerimisfondide lõksu langemineOrienteerumine investeeringute miiniväljal
Investor Toomas
Raamat „Orienteerumine investeeringute miiniväljal“ aitab ära tunda ning vältida levinud investeerimisvigu, käitumuslikke eelarvamusi ja lõkse.
Vesa Puttonen ja H. Kent Baker pühendavad oma raamatus igale levinuimale veale eraldi peatüki. Need on pettuste ohvriks langemine; riski alahindamine; investeerimine toodetesse, millest lõpuni aru ei saada; oskamatus leida infole kinnitust usaldusväärsetest allikatest; ebarealistlik tootluseootus ning hasartmängu ja investeerimise segi ajamine. Samuti on nad kriitilised investeerimisfondide suhtes.
Puttoneni sõnul on investori suurim probleem see, et ta soovib liiga kiiresti rikastuda. „Tegelikkuses, nagu Warren Buffett on öelnud, on investeerimine väga lihtne, kuid me ise muudame selle keeruliseks, sest ignoreerime teenustasude mõju, ei hajuta oma investeeringuid piisavalt ning langeme rikastumise lootuses pettuste ohvriks – viimane on ka kõige fataalsem viga, sest pettuse käigus kaotatakse tavaliselt kas kõik või suurem osa rahast ja seda ei saada enamasti tagasi.“
Kuhu oma raha investeerida?
„Meie koolisüsteem on küll maailma parimate hulgas, kuid finantsilist haridust praktiliselt ei anta,“ on Puttonen kriitiline. „Inimesed ei saa aru isegi sellest, mida tähendab intress, samuti on neil puudu enesedistsipliinist, ostetakse palju asju ja elatakse üle oma võimete,“ kirjeldab ta Soome tänast olukorda, mis on paljuski iseloomulik meilegi.
Lõksude vältimiseks tuleb raha paigutada ainuüksi nendesse ettevõtetesse, mille käekäiguga on investor lõpuni kursis. Just see on ka üks põhjustest, miks Puttonen arenevad turud enda jaoks välistab. „Üks viga, mida tehakse, on see, et mõeldakse, et kui arenevas riigis majandus kasvab, siis kasvab automaatselt ka aktsiaturg,“ on ta öelnud. „Tegelikult kaasnevad sellega ka riskid. Mina mõtlen, et kui tahan globaalset haaret, siis võtan Helsingi börsilt liftitootja KONE ja väldin areneva turu riski.“
Puttonen on enda jaoks välistanud ka Hiina, kuna seal puudub läbipaistvus, mistõttu pole võimalik hinnata, kas firmad ikka lähtuvad investori huvist ning pettuste risk on viidud miinimumini.
Raamatus on palju selgeid ja lihtsaid näpunäited, kuidas oma rahalist heaolu suurendada. Olgu selleks pensionifondi vahetamine, mitmesugustest investeerimiskelmustest hoidumine või lihtsalt oskus kodu ligidalt heade ja odavate ettevõtete kokkuostmine. Nõnda talitab ka Puttonen, kelle portfellist leiab üksnes Helsingi börsil noteeritud väärtpabereid.