Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse

Autor: Seppo Saario

Ilmumisaeg: 03.01.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 128

 

Ühel külaskäigul hakkasid kooliealised pojapojad uurima, mis imeloom see börs õigupoolest on, kirjutab Seppo Saario „Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele“ sissejuhatuses. Saanud alusteadmised, kuidas aktsiatesse investeerida, vaimustusid nad mõttest, et igaüks võib jõukust kasvatada ning seeläbi oma unistused ellu viia.

Noortele investeerimishuvilistele mõeldud raamatu moto on suuresti analoogne Saario menuteosega „Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse“: esmatähtis on leida tasuvaid kasvuettevõtteid, osta nende aktsiaid ja anda aega. Omanikutulu toob märkimisväärse majandusliku kindlustunde, muudab rahaliselt sõltumatuks ja võimaldab järgida soovitud elustiili, innustab Saario noori juba varakult oma tulevase finantsvabaduse peale mõtlema.

Ta kinnitab, et ka väikese sissetulekuga saab kapitali koguda, kui vaid targalt tegutseda ning pisikeste sammudega edasi liikuda. „Kui olin koolipoisina esimest korda suvel tööl endale raha teenimas, ütles mu pangaametnikust ema, et olgu sissetulek väike või suur, tuleb osa sellest alati kõrvale panna. Kui sa ei õpi distsiplineeritult elama, siis jääd ikka ja jälle rahahätta. Naudi elu nüüd ja kohe, aga niimoodi, et saaksid seda ka tulevikus nautida.“ Finantsvabadus ei taandu üksnes sissetuleku suurusele, küsimus on ka suhtumises, visaduses ja tahtejõus.

Raamat aitab noorel lugejal välja töötada investeerimisstrateegia, mida rakendada kogu elu: suurendada oma parimat investeeringut kümnekordselt iga kümne aasta tagant. Lisaks pakub vanameister kakskümmend igihaljast börsivihjet, mida tasub kindlasti kõrva taha panna.

 

Arvasin, et investeerimine on nii keeruline ja raske teema, et seda oskab vaid teatud seltskond. Seda hetkeni, mil lugesin Seppo raamatut. Ta kirjutab väga lihtsalt ja arusaadavalt – nii, et isegi sinu vanaema saab aru – kõigest, mis on noorele investorile oluline teada. Soome näidete põhjal seletab ta lahti kogu majanduse ja miks on seda kasulik mõista.

Kui tahad alustada investeerimisega, alusta siit, sest Seppo kogemuste põhjal koostatud 20 näpunäidet aitavad sind saada börsimiljonäriks. Ja see pole nali! 

Mikk Pedaja
noor investor

Noortele mõeldud raamatus jagab Soome investeerimisguru õpetusi ja näpunäiteid, kuidas ta ise noore aktsiainvestorina tänapäeva majanduses investeeriks. Uued trendid, nagu digiteerumine, plokiahelad, iduinvesteerimine ja krüptorahad, on hävitamas vanamoodsaid tööstus- ja teenindusvaldkondi, avades samas suurepäraseid võimalusi. Näidete toomisel on Saario tuginenud oma kodubörsile ehk Helsingi turule, kus nii mõnigi ettevõte on kasvanud üle maailma tuntuks.

Raido Tõnisson
LHV nooremanalüütik

 

Eduka investeerimise ja rikkuse kasvatamise puhul on kõige tähtsam aeg: mida varem alustad, seda kindlam võid olla, et sind ootavad ees majanduslik sõltumatus ja vabadus elada oma elu täpselt nii, nagu sina seda soovid. Seppo Saario kirjutab oma tuntud headuses kõigest sellest, mida üks noor inimene investeerimismaailmast võiks teada, andes sellega lugejale suurima võimaliku eelise. Varakult alustamise tähtsust rikkuse kasvatamisel on võimatu üle tähtsustada.

Andres Suimets
Swedbank Marketsi valdkonnajuht

 

Seppo Saario investeerimiskogemus ei piirdu börside viimase tõusutsükliga: Soome börsilegendi esimene aktsiaost ulatub enam kui poole sajandi taha. Tal on, mida öelda!

See raamat on suurepärane lugemine alustavale investorile: lühike ja lihtne, kuid täis ajatut investeerimistarkust.

Ott Raidla
Nasdaq Tallinna börsi turundusjuht

 

Soovitan lugeda Seppo Saario raamatuid kõikidel investeerimishuvilistel ja jagada seda raamatut ka oma kooliealiste lastega – ehk süttib Seppo kaasabil nendeski soov saada investoriks!

Jaak Roosaare
„Rikkaks saamise õpiku“ autor ja investor

Investeerimistarkust aitavad jagada LHV, Nasdaq Tallinn ja Swedbank.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse

Eessõna Lugejale TEEKOND MAJANDUSLIKU SÕLTUMATUSE POOLE Säästmine on võtmetegur Kogu jõukust ja ole majanduslikult sõltumatu Visadus on edu võti Sea endale piisavalt suur eesmärk – saada miljonäriks Korrapärane säästmine ja oskuslik investeerimine loovad jõukust Jälgi ettevõtteid, mitte aktsiahindu Kulutused ja maksud hävitavad tootlust MAJANDUSSEIS MÕJUTAB INVESTEERIMIST Maailm on muutunud Investor peab mõtlema ka majandusele Meie võimekus võlgu tasuda on halvenenud Suure sissetulekuga ja haritud noored kolivad välismaale BÖRS JA AKTSIAINVESTEERINGUD Mis on börsiaktsiad? Soomlased pelgavad ebakindlust Börsifirmad esindavad meie maa parimaid ettevõtteid Aktsiahindade arengut jälgib üldine börsiindeks Börsiaktsiad on pakkunud parimat tootlust Börsikrahhide järel on toimunud kiire taastumine Meie maa suurte börsiettevõtete kasv on pidurdunud Miks soomlased müüvad oma edukaid ettevõtteid välismaale? Digipööre loob maailmas uue olukorra Infotehnoloogia arengu põhisuunad Helsingi börsi kasvuettevõtted BÖRSIL KAUBELDAVAD FONDID JA INDEKSINVESTEERINGUD Börsil kaubeldavate fondidega keskmine tootlus väikese riskiga Börsil kaubeldav indeksifond OMXH25 pakub Helsingi börsi keskmist tootlust Börsil kaubeldava indeksifondi OMXH25 ettevõtted Välismaale investeerimise lävi on madal Põhjamaade indeksifond Euroopas on tervishoiuettevõtteid, kuid pole suuri tehnoloogiafirmasid Tehnoloogiaettevõtted meelitavad ligi maailma investorite raha Vali hea variant ja anna aega! Arenevate riikide majandus kasvab NÕNDA MA INVESTEERIN BÖRSIAKTSIATESSE Milline investeerimisportfell sobib noorele? Börsil kaubeldavad indeksifondid vähendavad portfelli riski Tootluse paranemine ja investeerimisaja pikenemine kasvatavad kapitali jõudsasti Kuidas ma teen oma esimese investeeringu? Investeerimiskonto ja väärtpaberikonto Sellised on aktsiaportfell ja ostuorder Vajan raha – millal müün? Millised on maksud? KAKSKÜMMEND IGIHALJAST BÖRSIVIHJET

Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse

Jaak Roosaare, „Rikkaks saamise õpiku“ autor ja investor

 

Mäletan selgesti hetke, kui otsustasin, et minust saab investor. Oli 1998. aasta juunikuu, ma olin lõpetanud keskkooli 10. klassi ning ma olin raamatukogust laenutanud Seppo Saario raamatu „100 igihaljast börsivihjet“.

 

Usun, et selliste mälestustega investeerimishuvilisi on Eestis sadu ja sadu. Nagu terve põlvkond kinnisvarahuvilisi on üles kasvanud Robert Kiyosaki raamatute lummuses, on Seppo Saario aidanud üles kasvatada põlvkondade viisi aktsiainvestoreid nii siin- kui ka sealpool Soome lahte.

 

Oma uues, noortele suunatud raamatus „Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele“ on vanameister teravam kui kunagi varem. Vastupidi üldistele soovitustele, et vanuse kasvades peaksid investorid liikuma kasvuaktsiatest võlakirjadesse, on Seppo Saario aastatega avastanud, et kasv on turvalise investeerimise saladus.

 

Kõik investorid eksivad, isegi Saario

 

Mõnikord investor eksib ja kaotab suurema osa oma investeeringust. Piisab aga ühest-kahest heast tabamusest, mis võib portfelli väärtust mitme(kümne­)kordistada. Hea näide on raamatuski kajastust leidnud Revenio Groupi aktsia. Kui ma käisin 2019. aasta lõpus Seppot Helsingis intervjueerimas, mainis ta, et ta oli seda aktsiat ostnud hinnaga kolm eurot ning pärast kiiret hinnatõusu osa maha müünud, arvates, et tõus on olnud üleliia kiire. Meie vestluse ajaks oli aktsia hind kerkinud 24 eurole. Seppo oli oma viga tunnistanud ning müüdud aktsiad tagasi ostnud. Plaanisin isegi neid tema soovitusel osta, kuid hind tundus liiga krõbe. 2021. aasta oktoobri alguses kaupleb ettevõtte aktsia 54 euro juures, olles vahepeal ületanud isegi 70 euro taseme.

 

Ka Seppo käib ajaga kaasas ning uues raamatus on varasemast rohkem juttu tulevikutehnoloogiatest ja uuendusest. Samuti käsitleb autor väga põhjalikult eri ETFe ja indeksfonde, mis annavad võimaluse saada turgude kasvust osa väga odavalt ning mugavasti. Siit koorub välja ka Seppo soovitatud ideaalportfell: paigutada pool või kaks kolmandikku varadest laiapõhjalistesse indeksfondidesse ja ülejäänud kapitali eest valida 5–10 kiiresti kasvavat väikefirmat. Selline portfell peaks vanameistri arvates tagama nii kapitali kaitse kui ka kasvu. On ju kasv parim kaitse!

 

Soovitan Saario raamatuid lugeda kõikidel investeerimishuvilistel ning jagada seda raamatut ka oma kooliealiste lastega – ehk süttib vanameistri kaasabil nendeski soov saada investoriks!

Andres Suimets, Swedbank Marketsi valdkonnajuht

 

Kui teha esimene samm investeerimismaailma varakult ning lasta ajal oma töö teha, võib igaüks saavutada majandusliku sõltumatuse ja vabaduse elada täpselt nii, nagu ta seda ise tahab. Seppo Saario annab praktilisi näpunäiteid, kuidas noorelt alustada.

 

Saario on legendaarne Soome investor, kelle raamatuid võib leida paljude Eesti investorite raamaturiiulist. Toetudes oma aastakümnete pikkususele kogemusele, kirjutab ta lihtsalt ja praktiliselt, andes igaühele võimaluse õppida. Kui tema varasemad raamatud on toonud investeerimise juurde paljud täisealised, siis uue raamatu „Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele“ eesmärgiks on suunata investeerima noored lugejad.

 

Kindlasti õpivad kõik edukad investorid terve elu, vältides vigu, mida on korra teinud ning õppides teiste edulugudest, kuid liitintressi mõju pikaajalise rikkuse kasvule on sedavõrd tugev, et aeg on ülim eelis, mida kasutada. Saario kirjutab lihtsalt ja arusaadavalt, miks on see nii ja kuidas isegi pisikesed summad kasvavad suureks, kui anda investeeringutele piisavalt palju aega. Just mõte, et investeerida saab juba väikeste summade eest ja oluline on teha seda varakult ning regulaarselt, on sõnum, mida võiks noor lugeja Saario sõnadest meelde jätta.

 

Vanameistri praktilised näpunäited

 

Saario ei kirjuta üksnes põhitõdedest, nii et ka noor lugeja saaks avastada investeerimise võlusid, vaid jagab ka väga praktilisi näpunäiteid, kuidas investeerida ning tüüpvigu vältida. Kui varasematel aastatel oli investeerimisega alustamine kallis ja teadlikul investoril oli raske väikeste summadega startides kulusid kontrolli all hoida, siis täna saab Eestis aktsionäriks tasusid maksmata. Võimalus sukelduda investeerimismaailma mõne eurose investeeringuga on erakordne eelis.

 

Saario annab väga lihtsa ja praktilise ülevaate valikutest, millega seisab silmitsi iga alustav investor. Ta jagab soovitusi, kuidas oma portfelli üles ehitada ja jõuda kõrgema tootluseni ning kuidas riske lihtsalt ja hästi hajutada. Noor investor leiab Saario abiga vastused paljudele küsimustele, mis teekonna alguses tekivad.

 

Saario kirjutab, et varanduse kasvule aitavad kaasa kaks asja: aeg ja tootlus. Raamatu kõige olulisemaks sõnumiks ongi aeg ning võimalus kasutada ära selle uskumatult olulist rolli rikkuse kasvatamisel, mis tekkib siis, kui alustad investeerimist noorelt.

Raido Tõnisson, LHV nooremanalüütik

 

Kui veel mõni aeg tagasi olid sõnad „börs“ või „aktsiaturg“ paljudele võõrad, kohati ka hirmutavad, siis nüüd on hakatud üha rohkem aktsiatesse investeerimise vastu huvi tundma. Seda ka kooliealiste noorte hulgas. Siiski võib usaldusväärse info leidmine olla keeruline.

 

Soome investeerimisguru Seppo Saario uus, just noortele suunatud investeerimisraamat „Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse“ leevendab seda muret oluliselt, juhatades lugeja aktsiaturgude põnevasse maailma. Selle peamine sõnum ei erine oluliselt Saario menuteosest „Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse“, mis rõhutab, et investeerimisel on kõige olulisem leida üles kiiresti kasvavad ettevõtted ja anda neile aega.

 

Täites kahte nimetatud põhitõde, võib Saario õpetussõnade järgi tegutsedes majandusliku sõltumatuse saavutada igaüks, kes on oma elutee esimeses pooles. Sealjuures ei ole tarvis suurt algkapitali, mis on noorte puhul üldjuhul võimalik vaid lotovõidu või pärandi näol – targalt ja väikeste sammudega, kuid järjekindlalt tegutsedes võib vajaliku kapitali koguda ka võrdlemisi väikese sissetuleku juures.

 

Soome investorina annab Saario põgusa ülevaate ka riigi majandusest, sealsest börsist ning tutvustab investorile kõige olulisemaid majanduslikke indikaatoreid. Soome börs on välisinvestorite huvi tõttu viimastel aastakümnetel kiiresti arenenud. Oma panuse on andnud ka digiajastusse jõudmine, muutes tehingute tegemise kiiremaks ja lihtsamaks. Juurde on tekkinud mitmeid uusi börsiettevõtteid, eriti pärast pandeemia puhkemist aastal 2020.

 

Noortele investoritele sülle kukkunud võimalused

 

Saario nimetab seda murrangulist perioodi noortele investoritele sülle kukkunud võimaluseks – digitehnoloogia, globaliseerumine ja kliimamuutused on hävitamas terveid tööstus- ja teenindusvaldkondi, tuues kaasa muutusi kogu maailmas. Iganenud ja tootmisele keskendunud tööstusharude asemel on vastutustundlik investeerimine, plokiahelad, krüptovarad, tehisintellekt ja masinõpe investeerimismaailma uuteks suundadeks.

 

Ettevõtted, kes kasutavad jõuliselt maailma muutvaid digitaalseid tehnoloogiaid, on parimate kasvuväljavaadetega, eriti kui investeeringuperiood on pikk. Järjekindlal investoril, kes teeb piisavalt uurimustööd, on nende ettevõtete ülesleidmiseks suurepärased võimalused, sest analüütikud jälgivad väikeettevõtteid ja nende tulevikuperspektiive harva.

 

Kuigi Saario keskendub raamatus peamiselt parimate üksikettevõtete leidmisele, tutvustab ta ka erinevaid madala halduskuluga indeksfonde, mis võimaldavad ühe investeeringuna osa saada mitme ettevõtte arengust korraga. Nagu maailma parim investor Warren Buffett on öelnud, on madala kuluga indeksfondid enamikule aktsiatesse investeerijatele tõenäoliselt parim valik.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).