Mõtted korda

Autor: S. J. Scott, Barrie Davenport

Ilmumisaeg: 20.08.2017

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 160

Amazoni bestseller

Selle raamatu eesmärk on lihtne: õpetada teile selliseid harjumusi, tegutsemist ja meelelaadi, mis aitavad vaimsest prügist lahti saada, nii et see ei takista teid enam elamast tähendusrikast elu.

Te ei pruugi suuta oma mõistust kogu aeg müraga küllastumast hoida, kuid igatahes võite oma mõtteid nii palju mõjutada, et parandada suurel määral oma elu kvaliteeti ja üldist rahulolu. Teile võib tunduda, et mõtlemine on automaatne ja kontrollimatu, ent paljud meie mõttemustrid on harjumuslikud ja õigupoolest koguni mõttetud.

Ehkki teie mõtted on teist lahutamatud, on teil olemas enese­teadlikkus, mis võib olukorda tahtlikult sekkuda ja mõtteid suunata. Teil on oma mõtete üle palju suurem kontroll, kui ise arvate. Õppides oma mõistust valitsema, avate ukse loovusele, inspiratsioonile ja võimetele, mis on seni nende taltsutamatute mõtete taga varjul olnud. Praktiliste meetodite abil on võimalik mõtted endale allutada ning teha mõistuses rohkem ruumi sisemisele rahule ja õnnele. Te hakkate tegema selget vahet, mis on teie elus kõige tähtsam, mis ei teeni enam teie eesmärke ja kuidas te tahate päevast päeva elada.

Te saate teada

  • mis on vaimse korralageduse neli peamist põhjust
  • kuidas kõik oma negatiivsed mõtted ümber raamistada
  • kuidas lasta lahti minevikust ja halbadest suhetest
  • kuidas saada lahti ärevust põhjustavatest segajatest ja asjade edasilükkamisest
  • kuidas ühendada oma eesmärgid kirgedega

See raamat on tulvil harjutusi, mis avaldavad teie meelelaadile kohest positiivset mõju. See ei anna mitte lihtsalt üldsõnalisi soovitusi, vaid pakub teile praktilisi teaduspõhiseid tegevusjuhiseid.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Mõtted korda

Sissejuhatus   11 Kuidas mõtted meie elu mõjutavad  11 Barrie lugu     16 Steve’i lugu    17 Miks on teil VAJA lugeda raamatut „Mõtted korda“?        18 ESIMENE OSA. MÕTETE KORRASTAMINE       21 Vaimse korralageduse neli põhjust   21 Mõistuse korrastamise harjumus nr 1: keskendunud sügav hingamine         27 Mõistuse korrastamise harjumus nr 2: mediteerimine            32 Mõistuse korrastamise harjumus nr 3: KÕIGI negatiivsete mõtete ümberraamimine          38 Mõistuse korrastamise harjumus nr 4: õpetage oma mõistusele uusi trikke 42 TEINE OSA. ELUKOHUSTUSTE KORRASTAMINE       47 Tuumväärtuste tähtsus          47 Strateegia nr 1: määratlege OMA tuumväärtused   50 Strateegia nr 2: tehke oma eluprioriteedid selgeks  52 Strateegia nr 3a: ühendage teadvelolek ja eesmärgid           55 Strateegia nr 3b: kehtestage kvartaalsed SMART-eesmärgid         57 Strateegia nr 4: ühendage eesmärgid oma kirgedega          66 KOLMAS OSA. SUHETE KORRASTAMINE        75 Halbade suhete negatiivne mõju       75 Suhtestrateegia nr 1: olge rohkem kohal       77 Suhtestrateegia nr 2: minevikust lahtilaskmine       85 Suhtestrateegia nr 3: teadvelolek koos partneriga   89 Suhtestrateegia nr 4: laske teatud inimestest lahti  95 NELJAS OSA. ÜMBRUSE KORRASTAMINE       101 Ümbruse korrastamise väärtus         101 Lihtsustage oma kodu           102 Lihtsustage oma digielu        108 Lihtsustage oma igapäevategevusi     113 Lihtsustage oma segajaid (et edasilükkamisest võitu saada)     122 Lihtsustage oma toiminguid  127 KOKKUVÕTE           135 Veel mõtteid mõtete korrastamise kohta     135 400 sõna, mis määratlevad teie väärtusi (boonuspeatükk)        140 Kas teile meeldis raamat „Mõtted korda“?  149 Barrie sulest ilmunud raamatud        150 Steve’i sulest ilmunud raamatud      151 Steve      153 Barrie      153 Viited      155

Mõtted korda

Tauri Tallermaa
koolitaja ja mälutreener

Esimest korda raamatut kätte võttes ja seda sirvides tundus, et sellel on liiga lihtne sisu. Selliseid eneseabiraamatuid on nähtud juba sadu. Nendest teemadest on räägitud aastakümneid. Ma isegi räägin neist oma koolitustel. Mis saab selles raamatus siis nüüd nii palju erilist või teistmoodi olla!? Õnneks olin ma lubanud selle läbi lugeda ja oma arvamuse anda, sest kohe tuli meelde vanasõna, et ära otsusta raamatu sisu kaane järgi. Me teeme elus väga tihti pealiskaudseid otsuseid pelgalt esmase emotsiooni põhjal. Raamatupoes riiulite vahel või veebis raamatuid vaadates märkame me esmalt pealkirju, vahest ka autorit. Kui kaanekujundus on silmatorkav, siis ka seda. Raamat peab tähelepanu äratama mingilgi moel, et me seda vaevuksime lähemalt vaatama. Siit ka kohe üks soovitus – valige vähem, lugege rohkem! Igast raamatust saab meile sobivaid mõtteid, mis hakkavad meie peas elama oma elu vastavalt meie tõekspidamisetele, uskumistele, kogemustele ja teadmistele.

 

Raamatut “Mõtted korda” on lihtne lugeda. Selles on neli peamist teemat, millele autorid pühendavad keskmiselt kolmkümmend lehekülge ühe teema kohta. Täiesti piisav, et see raamat mõne tunniga läbi lugeda ka ilma spetsiaalse kiirlugemise oskuseta. Olulisem on, mis saab pärast esmast tutvumist pakutud ideede, mõtete ja harjutustega. See, mis teebki selle raamatu praktiliseks, on hulk igapäevaseid harjutusi oma mõtete ja harjumuste korrastamiseks. On palju raamatuid, kus räägitakse ja kirjeldatakse väga hästi lahti põhjused, miks meil ei õnnestus elus eesmärke saavutada, olulisele keskenduda, miks me muretseme liiga palju ja lõpuks kannatame suure stressi all. Selles raamatus on ka need seletused olemas, aga on ka kenasti punkthaaval antud lihtsad ja mitte üldse suurt pingutust nõudvad harjutused. Soovitus – kui olete investeerinud aja raamatu lugemiseks, tehke seda võimalikult efektiivselt. Võtke pliiats kätte ja lugemise ajal tehke märkmeid, millised teemad ja pakutavad harjutused tunduvad teile mõistlikud. Kui olete raamatust ülevaate saanud, vaadake üle oma märkmed ja korrastage need. Ehk vaadake, millised neist tunduvad ka teistkordsel lugemisel kasulikud ja valige neist välja paar-kolm kõige paremat, mida proovite rakendada.

 

Mulle isiklikult meeldis kõige rohkem neljas peatükk, kus räägitakse ümbruse korrastamisest. Võib-olla sellepärast, et vahetasime perega just elukohta ja tuli sorteerida ning valida mõttetute ja mõttekate asjade vahel. Väga puhastav protsess.

Iga lugeja leiab äratundmise mingi peatükiga lähtuvalt oma elu hetkeolukorrast. See on hea, sest see jääb kauemaks meelde. Raamatu lugemise mõte ju ongi autori poolt pakutavate mõtetega oma mõtteid korrastada ja miskit kasulikku sellest meelde jätta.

 

Guido Paomees
EBSi õppejõud, ajakasutuse koolitaja

S. J. Scotti ja Barrie Davenporti raamat „Mõtted korda” aitab meil leida vastuseid küsimustele, kes me tahame olla ja kuidas oma elu lihtsalt elada.

Raamatus on palju arusaadavaid, selgeid ja praktilisi soovitusi, mis aitavad arendada meie mõtteviisi, et elada sisukat elu ja sellest rõõmu tunda, mitte sihitult ringi rähelda ning pärast tagasi vaadates leida ennast mõtlemas: „Kui saaks, teeks kõik teistmoodi.“ Pärast on hilja, sest täna on meie ülejäänud elu esimene päev.

 

„Me ei ole stressis mitte sellepärast, et meil ei ole aega. Meil ei ole aega, sest me oleme stressis ja stress tekib kontrolli kaotusest,“ kirjutab Stefan Klein oma raamatus „Aeg – aine millest koosneb elu.“ Paljud meist kaotavad kontrolli oma suhete, töö, finantsolukorra, tervise, puhkeaja jms üle. Meid juhivad muretsemine, probleemid, lubadused, teiste arvamus, sõltuvus hõivatusest. Tihti pole meil aega, et vajalik korralikult valmis teha, kuid hiljem võtab asja ümber tegemine meilt taas seda kõige olulisemat ressurssi – aega. „Meie kasutuses olev aeg on sageli täidetud mõttetute ülesannetega, mis külvavad meisse nõutust, tühjust ja vaimset segadust,“ kirjutavad raamatu autorid.

 

Raamatu neli osa puudutavad elu olulisi tahke: sisemaailma, kohustusi, suhteid ja ümbrust. Selleks et jõuda sinna, kuhu soovime, tuleb meil teada, kus me praegu oleme. Raamat „Mõtted korda“ pakub palju võimalusi eneseanalüüsiks ning lahendusi, kuidas elada tähendusrikast elu, saada hakkama iseenda, oma suhete, majandusliku olukorra ja ümbritsevaga. Kui seame paika oma põhiväärtused ning kasutame neid oma valikute ja otsuste tegemisel, saame keskenduda sellele, milline inimene tahame olla ja millist elu elada. „Oma väärtuste järgi elades loote parima keskkonna õnnele, hingerahule ja mõtteselgusele,“ kirjutavad autorid.

 

Kui kasutame raamatus soovitatut, seame me paika oma prioriteedid, mõistame mis on meie jaoks peamine nii pikas perspektiivis kui ka praegusel hetkel. Samuti õpime oma elust ebaolulist välja jätma ning ütlema ei segajatele või lõpetama vajadusel umbe jooksnud suhte. Oluline on ka keskkond, kus me elame ja oleme; kui see on korras ja lihtne, siis aitab see korras hoida ka meie mõttemaailma. Marie Kondo on öelnud: „Ruum, milles me elame, peaks sobima sellele, kelleks me saada tahame, mitte sellele, kes me varem olime.“

 

Milline on sinu digielu? Tänapäeval on see väga vajalik teema, sest digitaalne segadus meis ja meie digitehnikas tavaliselt kasvab. Raamatus arutletakse, kui palju ja miks me mitmesuguste digiseadmetega tegeleme ning kuidas on võimalik seda tegevust optimeerida. Soovitus on lihtne: korrasta ja lihtsusta oma digielu.

 

Kokkuvõttes annab see raamat meile hulga võimalusi kuidas lihtsustada oma elu – tea kuhu tahad välja jõuda, leia selleks vahendeid ning hoia käsi pulsil ehk teisisõnu kontrolli, mis toimub. Soov tasakaalustatud elu elada on eesmärk ja võimalusi selleks leiab siit raamatust, ent tegevuste ja protsessi kontrollimine ning eesmärgi saavutamine on juba meie motivatsiooni ja valikute küsimus.

 

Mõnusat lugemist!

 

Kristjan Otsmann
koolitaja ja arengutoetaja

S. J. Scotti ja Barrie Davenporti meelevirguse ehk teadlikkuse ehk teadveloleku ehk kohalolu – eks heal lapsel oli Maarjamaal mitu nime – ekspresskäsiraamat „Mõtted korda” annab teemast hea ülevaate, kuid kannatab liigse kirevuse ja pealiskaudsuse all.

 

Kas raamat täidab alapealkirjas antud lubaduse aidata lõpetada muretsemine, leevendada ärevust ja vältida negatiivset mõtlemist? Jah, kui suuta endas maha suruda soomeugrilik skeptitsism ameerikaliku positiivsuse vastu ning libiseda mõnest meie kultuuriruumile võõrast teemast põgusalt üle.

 

Raamatu „Mõtted korda” suur pluss on hea ja kiire ülevaade teadvelolekuga seotud teemade maailmast. Iga teemaga iseseisvalt edasi minemist toetavad konkreetsed harjutused. Samuti väärib esile tõstmist autorite tahe väärtustada kohalolu tunnetamist ning seejuures liikuda järjekindlalt  soovitava tulemuse poole.

 

Raamatu puudused on teemade liigne kirevus ning püüd seostada seostamatut. Meelevirgus ei klapi industriaalühiskonnast pärit SMART-eesmärkidega ning need omakorda ei haagi me kultuuripildis inimsuhete korrastamisega. Kohaolu põhiväärtus on toimuva usaldamine ning hetkes olemine, jälgides end ja ümbritsevat hinnanguteta. Kulgemisel on siht, mitte eesmärk. Kui on isu läheneda kohalolu valdkonnale sügavamalt, tasub ette võtta mõni teine raamat, näiteks zen-budistist meelerahu meistri Thích Nhất Hạnhi „Õnn”, aga kui on tahtmine tänapäeva kiires ühiskonnas ruttu ülevaatlik pilt saada, on „Mõtted korda” selleks üsna hea valik.

 

Lugemisest üksi jääb väheks, vaja on ka tegutseda. Raamatust saab kõige rohkem kasu siis, kui leida neist vikerviisidest mõni endale meelepärane ning alustada harjutustega. Esimesel sobival hetkel, aga mitte liiga kauges tulevikus. Võib-olla juba täna?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).