Mõõda seda, mis loeb

Autor: John Doerr

Ilmumisaeg: 15.04.2019

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 320

New York Timesi bestseller nr 1.

Legendaarne riskikapitalist John Doerr avaldab saladuse, kuidas eesmärgipüstitamise süsteem OKR (ingl Objectives and Key Results, eesmärgid ja võtmetulemused) on aidanud sellistel suurtel tehnoloogiahiidudel nagu Google ja Intel saavutada plahvatuslikku kasvu ‒ ja kuidas see võib aidata organisatsioonil suurepäraste tulemusteni jõuda.

Doerr selgitab, kuidas siduda eesmärgid tulemustega. See tähendab, et kirja pannakse eesmärgid; viisid, kuidas nendeni jõuda; ning tulemusmõõdikud. Seejuures on kõigi töötajate eesmärgid, sh peadirektori omad tervele organisatsioonile teada.

Raamatus on hulganisti elulisi näiteid suur- kui ka väikeettevõtetest, kes tulemuseesmärgistamist on juba edukalt rakendanud, saavutades nii ülikiiret kasvu. „Mõõda seda, mis loeb“ on kasulik lugemisvara nii tipp-, keskastme- kui ka esmatasandijuhtidele, kellele organisatsiooni kasv on oluline.

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Mõõda seda, mis loeb

SISUKORD EESSÕNA 7 I OSA. OKRid praktikas 9 1. Google – saage palun tuttavaks, need on OKRid! 11 2. OKRide isa 29 3. Operatsioon Crush: Inteli lugu 45 4. Supervõime nr 1: Prioriteetidele keskendumine ja pühendumine 59 5. Keskendumine: Remindi lugu 70 6. Pühendumine: Nuna lugu 83 7. Supervõime nr 2: Meeskonnatöö nimel joondumine 92 8. Meeskonnatöö nimel joondumine: MyFitnessPali lugu 106 9. Sidemete loomine: Intuiti lugu 120 10. Supervõime nr 3: jälgimine vastutuse võtmise eesmärgil 132 11. Jälgimine: Gatesi fondi lugu 146 12. Supervõime nr 4: Pingutamine suurepärasuse nimel 154 13. Enese ületamine: Google Chrome’i lugu 164 14. Enese ületamine: YouTube’i lugu 176 II OSA. Uutmoodi töökeskkond 197 15. Tulemuslikkuse järjepidev juhtimine: OKRid ja CFRid 199 16. Iga-aastased arenguvestlused üle parda: Adobe’i lugu 213 17. Iga päevaga paremad pitsad: Zume Pizza lugu 221 18. Kultuur 238 19. Kultuurimuutus: Lumerise lugu 249 20. Kultuurimuutus: Bono ONE-kampaania lugu 261 21. Tulevased sihid 273 PÜHENDUS 275 ABIMATERJAL NR 1 Google’i OKRide õpik 283 ABIMATERJAL NR 2 Tüüpiline OKRi tsükkel 294 ABIMATERJAL NR 3 Ainult sõnad: tulemusvestlused 296 ABIMATERJAL NR 4 Kokkuvõtvalt 300 ABIMATERJAL NR 5 Lisalugemist 308 TÄNUSÕNAD 311 Märkused 316

Mõõda seda, mis loeb

Eero Sikka
ärikasvu coach

Uuringute järgi tegeletakse äriorganisatsioonides 50% ajast tööülesannetega, mis ei oma ettevõtte peaeesmärkide saavutamisele mitte mingit olulist mõju. See raamat räägib sellest, kuidas kogu organisatsiooniga just olulise saavutamisele keskenduda. Doerr toob palju näiteid Google’ist ja muudest tippettevõtetest ning on nii praktiline, et lugeja suudab kirjutatu rakendamist oma ettevõttes kasvõi juba järgmisel päeval alustada. Olles ise vestelnud Google’i peakorteris töötavate juhtidega ning toetades iga päev ettevõtteid OKR-metoodika rakendamisel, näen kui palju selgust, fookust ja distsipliini see meeskondadesse aitab tuua. Kohustuslik lugemine igale kasvu ihkavale juhile.

Paavo Siimann
Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse instituudi vanemlektor

Eesmärgid on vajalikud kõigile, kes püüdlevad kõrgemate sihtide poole. Oma organisatsioonis eesmärke püstitades tasub aga olla ettevaatlik, sest eesmärgid võivad põhjustada ebaeetilist käitumist, koostöö vähenemist, motivatsiooni kahanemist ja muid juhtimisprobleeme.

1968. aastal jõudis Marylandi ülikooli psühholoogiaprofessor Edwin Locke järelduseni, et raskesti saavutatavad eesmärgid mõjutavad tulemuslikkust tõhusamalt kui kergesti saavutatavad eesmärgid. Teiseks, selgelt sõnastatud raskesti saavutatavad eesmärgid toetavad tulemusteni jõudmist veelgi rohkem kui ebamääraselt sõnastatud eesmärgid. Ehkki tulemuseesmärgistamine sai alguse juba 1970ndatel Intelis, on seda siiani kõige efektiivsemalt alates 1999. aastast juurutanud Google.

Raamatus „Mõõda seda, mis loeb“ selgitab John Doerr, kuidas eesmärgid kohe oodatavate tulemustega siduda. See tähendab, et lisaks sellele, mida soovitakse saavutada, pannakse kohe ka kirja, kuidas eesmärgini jõutakse ning tulemust mõõdetakse. Et kogu organisatsioon keskenduks vaid olulisele, erineb tulemuseesmärgistamine tavapärasest eesmärgipõhisest juhtimisest selle poolest, et eesmärke seatakse lühiajalisemalt (kas kvartaalselt või igakuiselt), kõikide töötajate (ka tegevjuhi) eesmärgid on kõikidele kolleegidele avalikud, eesmärgid on inspireerivad ja ambitsioonikad ega ole seotud boonuse teenimise võimaluste ja tulevase palgatõusuga.

Tulemuseesmärgistamise juurutamine algab organisatsiooni juhtimiskultuuri muutmisest ning asendab iga-aastased arenguvestlused pideva tagasiside andmisega. See tähendab, et juht ei ole enam tehtud tööde ülekontrollija, vaid mentor, kes toetab töötaja arengut. Samuti lasub igal töötajal kohustus anda oma juhile tagasisidet, kas juht ikka toetab piisavalt tema arengut või veel mitte.

Raamatu suur väärtus on, et selles leidub ridamisi kõnekaid elulisi näiteid, kuidas nii suur- kui ka väikeettevõtjad on tulemuseesmärgistamist juba edukalt rakendanud. Lisaks antakse detailne Google’i kaasusel põhinev näidis, kuidas tulemuseesmärgistamist oma organisatsioonis juurutada ning millistest vigadest hoiduda.

Nagu kõiki juhtimissüsteeme, on ka tulemuseesmärgistamist võimalik rakendada kas hästi või halvasti. Raamatu „Mõõda seda, mis loeb“ eesmärk on aidata teil seda soovi korral väga hästi teha.

 

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).