
Mõelge nagu raketiteadlane
Autor: Ozan Varol
Ilmumisaeg: 21.03.2022
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 352
Ettevõtted lähevad tihti pankrotti, sest nad põrnitsevad kramplikult tahavaatepeeglisse, mängides vana repertuaari üha uuesti ja uuesti. Olulised otsused jäetakse teiste teha ning kriitilise mõtlemise musklid patjadele vedelema. Erakordne edu saadab aga üksnes neid, kes suudavad ajaga võidu joosta ning selgete suunisteta probleeme lahendada, kinnitab raketiteadlane Ozan Varol.
Kriitiline mõtlemine ja loovus ei ole meile loomuomased, leiab Varol: me kardame suurelt mõelda, me ei söanda määramatusega mängida ja tunneme hirmu läbikukkumise ees. Need jooned teenisid meid küll ürgajal, kuid tänases maailmas enam mitte.
Sageli arvatakse, et tohutuid eeliseid pakkuv raketiteadlase kombel mõtlemine on midagi sellist, milleni lihtsurelik ei küüni. Vale puha! Tegelikult taandub kogu maagia loovusele ja kriitilisele mõtlemisele. Ja seda suudame me kõik, kui vaid Varoli abil pisut tehnikaid lihvida.
Varol selgitab oma raamatus:
- kuidas nähtamatud reeglid meie mõtlemist piiravad;
- kuidas ainsa sõnaga loovust toetada;
- miks me küll räägime vajadusest oma vigadest õppida, kuid seda siiski ei tee;
- millised on suurimad vead, mida uute ideede genereerimisel tehakse;
- mida hulljulge eesmärgi saavutamise nimel esmalt ette võtta;
- miks algab õigete vastuste leidmine õigete küsimuste püstitamisest;
- kuidas oma ideedes puudusi märgata ning raketiteadlase kombel katsetada.
Mõelda nagu raketiteadlane tähendab vaadata maailma teistsuguse nurga alt. See on mõtteviis, mis aitab ettevõttel tulla ebakindlal aja ja turul välja uue kuuma tootega ning seista vastu kiusatusele ajada taga ajutisi trende või konkurendi saba. See annab kätte tööriistad, millega maailma muuta, julgustab Varol oma raamatus loovust ning kriitilist mõtteviisi jõulisemalt praktiseerima.
Varol avab ja laiendab käsitlust elust ning viisidest, kuidas saavutada kompleksses maailmas paremaid ja soovitud tulemusi. Me ei ela irratsionaalsuse peegelpiltides, halades möödunud aegade teadusliku maailmakäsitluse järele, ega ka ratsionaalsuse kuldajastul. Mõlemat poolust on täna lihtsalt rohkem ja võimendatud kujul. Raamat on vajalik majakas, mis aitab navigeerida, et turvaliselt sadamasse jõuda.
Varol pakub mõtteainest kõigile, kes tahavad areneda, sest inimeste ja organisatsioonide vaikimisi režiim on regress ning taandareng, mitte progress ja edasipüüdlikkus. Kui te ootate midagi ennekuulmatut või -nägematut, siis pettute. Kui käsitlete seda raamatut kui lõpmatut inspiratsiooni- ja arenguallikat, mille tarkus tabab lugejat nii osakeste kui ka lainete kujul, siis on see asendamatu. Elemendid on küll tuttavad, kuid rand, kuhu uhutakse, uus ning huvitav.
See raamat on kõigile, kes tahavad või vajavad paremaid tulemusi.
Hanno Lindpere
KPMG partner, nõustamisteenuste juht
Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €
Mõelge nagu raketiteadlane
Esimene aste: START Ebakindlusele vastu lennates 25 Algpõhimõtetest järeldamine 55 Mänglev mõistus 85 Kuule lendaja mõttemaailm 113 Teine aste: KIIRENDUS Kui saadaks ühe asemel kaks kulgurit? 145 Järskude pöörete jõud 171 Katsetage lennates, lennake katsetades 197 Kolmas aste: SAAVUTUS Midagi pole nii edukas kui läbikukkumine 225 Miski ei kuku läbi nii nagu edu 255 Järelsõna: UUS MAAILM 283 Kuidas edasi? 289 Tänuavaldused 291 Märkused 295Mõelge nagu raketiteadlane
Hanno Lindpere, KPMG partner, nõustamisteenuste juht
„Õppige kiiresti, mitte ärge kukkuge kiiresti läbi“ või „Raamidest väljas mõelda on lihtsam, kui mängite paljude raamidega“ – need on vaid kaks trafaretsete tavatõdede kasulikku ning mõtlemapanevat laiendust Ozan Varoli raamatust. Järgnevalt valik rohketest õppetundidest.
Esimene päevakajaline ja praktiline õppetund Varoli menukist „Mõelge nagu raketiteadlane“ puudutab vaktsiinivastasust. MMRiga vaktsineerimist toetavad kampaaniad (leetrite, mumpsi ja punetiste vastu) ei toimi. Vanemate puhul, kes suhtusid vaktsineerimisse kõige vähem soosivalt, andsid need kampaaniad tagasilöögi: nad tahtsid oma lapsi veel vähem vaktsineerida. „Õige teabe edastamine,“ järeldasid teadlased, „ei pruugi olla valedele uskumustele parim reaktsioon.“
Teine õppetund puudutab meeskonnatööd. Raamatust saab häid ideid, kuidas ehitada meeskonda ja see toimima panna. Näiteks Google X maksab meeskonnale boonust, kui nad lõpetavad perspektiivitute projektidega tegelemise. Eesmärk pole kiiremini ebaõnnestuda, vaid kiiremini õppida. Paremad meeskonnad ei tee rohkem vigu, nad lihtsalt raporteerivad neid tänu psühholoogilisele turvatundele rohkem.
Kolmas õppetund puudutab teaduslikku meetodit. Progressi allikaks ja katalüsaatoriks on ideede võitlus, mitte faktide akumuleerimine. Faktidel on poolestusaeg – teadusteooria pole kunagi tõene, see pole lihtsalt veel ümber lükatud. Ratsionaalsust pole olemas. On vaid võimalik ratsionaalselt mõelda.
Pakub mõtteainet kõigile, kes tahavad areneda
Varol avab ja laiendab meie käsitlust elust ning viisidest, kuidas saavutada kompleksses maailmas paremaid ja soovitud tulemusi. Me ei ela irratsionaalsuse peegelpiltides, halades möödunud aegade teadusliku maailmakäsitluse järele, ega ka ratsionaalsuse kuldajastul. Mõlemat poolust on täna lihtsalt rohkem ja võimendatud kujul.
Varol on justkui majakas, kes aitab navigeerida, et turvaliselt sadamasse jõuda. Siit ka vastus küsimusele, miks peaks tema raamatut lugema ning milline kasutegur peitub rakendusteaduslikes meetodites: Varol pakub mõtteainet kõigile, kes tahavad areneda. On ju inimeste ja organisatsioonide vaikimisi režiim regress ning taandareng, mitte progress ja edasipüüdlikkus.
Moderniseerimine ilma arenguta
Ukraina sõda tõstis arengu teema valusalt päevakajaliseks. See püstitab ebameeldiva küsimuse 2010ndate aastate poliitiliste ja ühiskondlike liidrite pärandi kohta. Kes taandarengu vastu rohkem huvi tunneb, võiks lugeda Fukuyama käsitlusi, kus on Venemaa ja Euroopa fundamentaalsed erinevused ühte lõiku kokku koondatud.
Kui te ootate raamatust „Mõelge nagu raketiteadlane“ midagi ennekuulmatut või -nägematut, siis pettute. Kui käsitlete seda kui lõpmatut inspiratsiooni- ja arenguallikat, mille tarkus tabab lugejat nii osakeste kui ka lainete kujul, siis on see asendamatu.
See raamat on kõigile, kes tahavad või vajavad paremaid tulemusi.