Matemaatik mängib börsil

Autor: John Allen Paulos

Ilmumisaeg: 18.11.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 224

 

Investori arutule õhinale järgneb tihti põhjatu meeleheide, kirjutab matemaatikaprofessor John Allen Paulos raamatus „Matemaatik mängib börsil“, lahates nii investeerimismaailmale omaseid paradokse ja mõistatusi kui ka totaalseks katastroofiks osutunud isiklikku armusuhet WorldComiga aktsiatega.

Tänapäeval on WorldCom petuäri sünonüümiks, kuid õndsatel 1990ndate lõpuaastatel oli sel seljas eduka kõrgtehnoloogiliste sideettevõtete kugistaja pintsak. Erinevalt paljudest toonastest internetifirmadest küündis WorldComi käive 25 miljardi dollari kanti, klientide arv aga muljetavaldava 25 miljoni ligi. Kuigi praegu peetakse ettevõtte toonast tegevjuhti Bernie Ebbersit parajaks piraadiks, nähti siis temas vahvat mõõgakangelast. Tehnoloogiaguru George Gilder ise laulis kogu ettevõtmisele tulist kiidulaulu.

„Olles juba aktsiad ostnud, hakkasin nagu muuseas mõtlema, et miks mitte osta veelgi rohkem,“ tunnustab Paulos oma toonast üsnagi arulagedat mõttekäiku. „Ma ei pea ennast õnnemänguriks, kuid sundisin end mõtlemisest loobuma, sundisin end lihtsalt tegutsema ja sundisin end ostma juurde WCOM-i aktsiaid, mis maksid märkimisväärselt rohkem kui need vähesed, mis mul juba olid. Kusjuures need ei jäänud ka minu viimaseks aktsiaostuks,“ kirjeldab Paulos aega, mil tema ratsionaalne meel ajutiselt areenilt lahkus.

Lugejal ei tarvitse siiski peljata lääget kirjeldust sellest, kuidas Paulos püksata jäi. Selle asemel uurib ta nii enda kui ka teiste investorite kogemuse pinnalt investeerimismeetodeid ning probleeme nagu näiteks:

  • kas turg on efektiivne või pigem juhuslik;
  • kas tehnilise ja fundamentaalse analüüsi taga on midagi;
  • kuidas mõõta riski;
  • milline roll on kognitiivsel illusioonil;
  • aga argiteadmisel;
  • millised on kõige levinumad pettused;
  • mida kujutavad endast optsioonid, portfelliteooria, lühikeseks müük ja efektiivse turu hüpotees;
  • kas normaaljaotuse Gaussi kõver seletab turu kohatist äärmuslikku volatiilsust;
  • aga fraktalid, kaos ja teised ebastandardsed tööriistad?

Nii nagu tarkus ja rikkus on kaks iseasja, on vahe ka selles, kas teil on õigus või on teil õigus turu kohta, on Paulos veendunud. „Teil võib olla valedel põhjustel õigus ja te võite õige arutluskäiguga jõuda valele järeldusele. Võrrelge seda looga õpetajast, kes palub õpilastel öelda kaks asesõna. Kui keegi vabatahtlikult ei vasta, küsib õpetaja Tommylt, kes ütleb: „Kes, mina?“ Börsi silmis on Tommyl õigus ja kuigi ta emakeeles ilmselt „viit“ ei saa, teenib ta palju raha.“

Osavaid seoseid, ilmekaid näiteid ning humoorikaid lugusid täis pikitud „Matemaatik mängib börsil“ pakub vägagi nauditava ja kaasakiskuva vaate aktsiamaailma.

John Allen Paulos žongleerib oskuslikult psühholoogia, rahanduse ja matemaatikaga, arendades lugejat justkui muuseas paremaks investoriks.

Tema voolava stiiliga raamat annab lihtsa matemaatika abil originaalseid ja huvitavaid tõlgendusi aktsiaturgudel toimuvast, aidates seeläbi börsiprotsesse paremini mõista.

Sama põnev nagu börs ise!

Tarvo Vaarmets, Phd
Taltechi rahanduse õppejõud ja investor
menuki „Rahaedu põhimõtted“ üks autoreist

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Matemaatik mängib börsil

Arvake ära, mida teised arvavad 11 Armumine WorldComi 13 Kas teil on õigus või teil on turu kohta õigus 15 Minu pedagoogiline julmus 17 Argiteadmine, armukadedus ja müügilained turul 20 Hirm, ahnus ja kognitiivsed illusioonid 23 Keskmistada allapoole või püüda kukkuvat nuga? 23 Emotsionaalne ülereageerimineja homo oeconomicus 25 Käitumisökonoomika 27 Psühholoogiliste nõrkuste loetelu 31 Isetäituvad uskumused ja andmekaeve 37 Kuuldused ja jututoad 42 Pump-and-dump, short-and-distort 44 Trendid, rahvahulgad ja lained 48 Tehniline analüüs: järgides järgijaid 48 Euro ja kuldlõige 50 Libisevad keskmised, suur pilt 52 Vastupanu, toetus ja muu säärane 56 Prognoositavus ja trendid 58 Tehnilised strateegiad ja blackjack 61 Võitmine kaotuste kaudu? 63 Juhus ja efektiivsed turud 68 Geeniused, idioodid või ei kumbki? 68 Efektiivsus ja juhuslik ekslemine 706 Sendid ja mustrite tajumine 74 Uudiskirjade pettus 79 Kümnendmurrud ja muud muutused 81 Mõeldes Benfordi seadusest ja number ühest 84 Arvutark – kunstiline käsitlus 87 Väärtusinvesteerimine ja fundamentaalanalüüs 96 e on kogu raha juur 98 Fundamentalistide kreedo: saate seda, mille eest maksate 102 Ponzi ja tuleviku irratsionaalne diskonteerimine 104 Keskmine rikkus, tõenäoline vaesus 107 Paksud aktsiad, paksud inimesed ja P/E 111 Vastuvoolu investeerimine ja Sports Illustratedi kaanepildi needus 116 Raamatupidamistavad, WorldComi probleemid 123 Optsioonid, risk ja volatiilsus 130 Optsioonid ja ürgne kutse 130 Seadusevastase võimenduse veetlus 137 Lühikeseks müük, marginaaliga kauplemine ja perekonna rahaasjad 140 Kas siseringi tehingud ja börsimanipulatsioonid on ikka nii halvad? 145 Keskväärtus ei ole oodatav väärtus 147 Mis on normaalne? Ega ometi kuus sigmat? 151 Aktsiaportfellide hajutamine 156 Meenutus ja mõistujutt 156 Kas aktsiad on vähem riskantsed kui võlakirjad? 158 Peterburi paradoks ja kasulikkus 162 Portfellid: Hatfieldide ja McCoyde kasutegur 164 Hajutamine ja poliitiliselt ebakorrektsed fondid 170 Beeta – kas sellega aega veeta? 1727 Seotus ja kaootilised hinnaliikumised 179 Siseringi tehingud ja põrandaalune infotöötlus 180 Kauplemisstrateegiad, kapriisid ja sipelgate käitumine 183 Kaos ja ettearvamatus 187 Äärmuslikud hinnaliikumised, jõu seadused ja võrk 192 Majanduslik ebavõrdsus ja meedia mõõdutused 198 Paradoksist komplekssuseni 203 Paradoksaalne efektiivse turu hüpotees 203 Vangi dilemma ja turg 205 Komplekssuse horisonti kaugemale lükates 208 Mänguteooria ja üleloomulike võimetega investorpsühholoogid 212 Absurdsed e-kirjad ja WorldComi lõpplahendus 215   Kasutatud kirjandus 220

Matemaatik mängib börsil

Tarvo Vaarmets, Phd, Taltechi rahanduse õppejõud ja investor

 

Kui John Allen Paulos WorldComi aktsiaga lõpetas, siis mina alles alustasin investeerimist. Aasta oli 2002 ja USA internetimullist vihisesid välja viimased õhujoad. Paulose „Matemaatik mängib börsil“ toob selle börsiagoonia lugeja ette, kuid see pole kaugeltki ühe kaotuse lugu.

 

Minu käitumusliku rahanduse vallas tehtud teadusuuringute üks paljudest järeldustest viitab, et tugev reaalainete taust ja kõrgem haridustase toovad aktsiaturgudel keskmisest suuremat edu. Paulos on matemaatikadoktor, kuid ometi sai ta hakkama uskumatu lollusega, eitades reaalsust ja kaevates end ühe sügavamale börsimülkasse. Paulose mängisid üle psühholoogia ja emotsioonid, andes sellega selge signaali, et aktsiaturul edu saavutamiseks on taustast olulisem lihtsatest põhimõtetest kinnipidamine.

 

Ideaalne negatiivne eeskuju

 

Selles õpetlikus kogemusloos on nii palju valeotsuseid ja psühholoogilisi aukukukkumisi, et seda võiks nimetada ideaalseks negatiivseks eeskujuks. Paulos loob tabavaid paralleele oma valikute ja teadusuuringutest tuntud investoreid painavate psühholoogiliste kõrvalekallete vahel. Ta räägib põhjalikult, mida tähendab ankurdumine, kinnistuskalduvus, üleväärtustamise efekt jne. Käitumismustrite tundmine on investorile kahjulike mõjude vähendamise eeldus. Kes on börsil veidigi toimetanud, tunnevad nendes olukordades end kindlasti ära – samad mõttekäigud ja psühholoogilised dilemmad saadavad igat investorit.

 

Kuigi kohati tundub Ameerikamaal toimunud internetibuum ajas kaugena, on inimene ja inimese psühholoogiast mõjutatud börs ikka sama. WorldComi aktsiast on raamatus küll palju juttu, ent „Matemaatik mängib börsil“ ei ole kaugeltki ühe kaotuse lugu. Pigem on see raamat, mis selgitab lihtsas keeles börsil toimuvaid keerulisi ja tihti arusaamatuid protsesse. Seda teeb autor ohtrate ja võrdlemisi lihtsate matemaatiliste näidete ja humoorikate lugude kaudu, kattes seejuures eri teemasid alates psühholoogiast, efektiivsest turust kuni tehnilise ja fundamentaalanalüüsi ning optsioonideni.

 

Provotseeriv loomalik tung

 

Paulos purustab küll illusiooni börsist kui õiglasest ja eetilisest investeerimiskeskkonnast, ent kirjutab sellest pigem vaimustusega kui kõigi võimaluste maast. Ta järeldab tabavalt, et „turud nagu ka inimesed on valdavalt ratsionaalsed elukad, keda aeg-ajalt häirib ja provotseerib sisemine loomalik tung“. Sellest loomalikust tungist, aga ka juhuse rollist aktsiaturul, aitabki raamat paremini aru saada, suunates investorit oma psühholoogilist looma taltsutama ja turulooma enda kasuks tööle rakendama.

 

Olles ka aastal 2021 olukorras, kus aktsiaturud teevad uusi tippe, kehastub „Matemaatik mängib börsil“ hoiatavaks näiteks, kuivõrd laastav võib olla languskeeris nii investorile kui ka tema investeeringutele.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).