Lumepall

Autor: Alice Schroeder

Ilmumisaeg: 20.04.2021

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 800

 

New York Timesi bestseller.

Kuigi Warren Buffetti investeerimistõdesid teavad paljud peast tsiteerida, pole kellelgi seni õnnestunud lõpuni mõista meest nende tõdede taga. Ta on tõeliselt privaatne hing, kes ei lase endale naljalt ligi. Siiski ühe erandiga – kunagi Buffetti juures finantsanalüütikuna alustanud Alice Schroeder on tänaseks selle erakordse mehe sõber ning Buffettit tavatult lähedalt vaatleva „Lumepalli“ autor.

Sõprus ning piiritu usaldus on ka põhjused, miks oli Buffett nõus veetma arutu arv tunde, et kergitada kardinaid oma lapsepõlvelt, isiklikelt suhetelt, perekonnalt, sõpradelt, kamraadidelt, äridelt ning paljudelt teistelt, teda aegmööda kujundanud teemadelt. Tulemuseks on ütlemata põnev sõit Omaha tagasihoidlikust Berkshire Hathaway peakorterist maailma üheks legendaarsemaks investoriks, kelle rikkust on enamusel raske hoomata, ammugi järele teha.

Inimeseks olemine on segu tugevustest ja nõrkustest, nii ka Buffetti puhul – ta on paras müsteerium, täis vastuolusid ning ootamatusi. Ometi pole Buffetti pärandiks mitte tema jõukus ning koht rikaste tabelis, vaid põhimõtted ning ideed, mis on avardanud paljude maailma.

„Lumepall“ räägib selle erakordse mehe erakordsest eduloost.

Raamatu väljaandmist toetasid LHV, Nasdaq Tallinn ja Admirals.

Sügav ning haarav sissevaade geeniuse mõttemaailma. Ärielulugudest parim, mida olen kunagi lugenud.

Dr Alexander Elder
„Börsikauplemine kui elatusallikas“ autor

 

„Lumepall“ ei ole raamat investeerimisest. Jah, investeerimistarkust saab siit kuhjaga, kuid mis veelgi tähtsam, see räägib esmakordselt Warren Buffetti kujunemisloo maailma kõige tuntumaks ja mõjukamaks investoriks.

Juba varajases lapsepõlves turumajandusest vaimustunud Buffetti elu investeerimismaastikul on kihutanud kui metsikul kombel paisuv lumepall, ammutades igast sammust tarkust juurde. Neid õppetunde ja teadmisi jagab ta nüüd õnneks ka meiega.

Kaarel Ots
Nasdaq Tallinna börsi juht

 

Edu = töö x talent x juhus. Selles valemis pole viimased kaks muutujat enamasti meie teha. Ka Buffett keskendub raamatus suuresti valemi esimesele aspektile. Töö ei tähenda aga üksnes ülikoolis või kontoris kulutatud tunde, vaid pidevat nokitsemist suhete, enesedistsipliini, põhimõtete ning otsustusmehhanismide kallal.

Buffett ei anna raamatus ühtegi konkreetset investeerimisideed, küll aga tuletab ta meelde ununema kippuvaid tarkusi.

Sander Lõhmus
Admirals Eesti müügijuht

 

See raamat on minu lemmik mitmel põhjusel: tegemist on erakordselt põhjaliku biograafia, ühe parima investeerimisõpiku ning tagatipuks käsiraamatuga sellest, kuidas olla edukas. See on justkui põnev novell, mida on võimatu poole pealt käest panna.

Mida muud saakski oodata raamatust, mis räägib lahti Warren Buffetti enam kui 80 aasta pikkuse karjääri kujunemisloo. Minu soovitus nr 1 kõikidele investeerimishuvilistele: lugege „Lumepalli“!

Jaak Roosaare
investor ja „Rikkaks saamise õpiku“ autor

 

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Lumepall

Esimene osa. MULL Tagasihoidlikum versioon Sun Valley Harjumuse ohvrid Warren, mis lahti? Teine osa. SISEMINE PUNKTITABEL Jutlustamiskihk Vanniralli Vaherahu päev Tuhat võimalust Trükimust sõrmeotstel Tõeliselt kriminaalsed lood Pontsakas ta küll ei olnud Vaikne müük Võidusõiduraja reeglid Elevant Intervjuu Esimene valelöök Mount Everest Miss Nebraska Rambipalavik Kolmas osa. VÕIDUSÕIDURADA Graham-Newman Kelle poolel mängida Varjatud hiilgus Omaha klubi Liikumapanev jõud Võitlus tuuleveskitega Kullast heinakuhjad Asjatu rumalus Kuiv tulehakatus Mis asi see kammlõng on? Lennuki-Jack Tapalava mõjutab tulevikku Lihtne, ohutu, kasumlik ja meeldiv Mahakerimine Neljas osa. SUSIE LAULAB Kommi-Harry The Sun Kaks uppunud rotti Uudistekütt Spagetivestern Hiiglane Kuidas ei tohiks avalikku raamatukogu juhtida Ja mis edasi? Sinine lint Viies osa. WALL STREETI KUNINGAS Vaarao Rose Kutsuge puksiirauto Rubicone White Nights Pöidlaimemisest aukus põsed Jumalad on vihased Loterii Põrgusse see karu Kanatoit Kuues osa. NÕUDETŠEKID Džinn Semikoolon Viimane Kay-pidu Rikastelt rikastele Oraakel Buffettistatud Talv Külmunud Coke „The Seventh Fire” Nõudetšekid Kriis Lumepall Märkused Selgitus uurimistöö kohta Tänusõnad

Lumepall

Dr Alexander Elder, börsikaupleja, „Börsikauplemine kui elatusallikas“ autor

 

Kui ma „Lumepalli“ aastaid tagasi ingliskeelsena ostsin, heidutas mind selle maht. Kui olin lugemisega poole peale jõudnud, oli mul aga kahju, et jäänud on veel vaid pool raamatut. Tahtsin, et see jätkuks, sest see oli parim äribiograafia, mida olin kunagi lugenud.

 

Loen elulugusid ja ajalooraamatuid tihti ning see sügavate ideedega raamat kuulub kahtlemata kõrgeimasse klassi. See New York Timesi ja Wall Street Journali müügiedetabelites esikoha hõivanud raamat räägib loo sellest, kuidas sai õnnetust ekslevast noorukist suur Warren Buffett – õpetaja, investor, filantroop.

 

Maailma üks rikkamaid inimesi Warren Buffett on geenius, kes teenis kogu oma varanduse investeeringutega aktsiabörsil. Ta sirgus jõukas perekonnas (ta isa oli ärimees ja kongresmen), kuid ometi polnud tema lapsepõlv õnnelik. Isegi täiskasvanuna ei suutnud ta oma emaga ühes ruumis olla, hakates närveerides värisema.

 

Tööga alustas ta varakult, juba teismelisena. Ta sukeldus tiikidesse, et leida ja tagasi müüa kadunud golfipalle; otsis hipodroomil äravisatud kihlveopileteid, kuna mõnel neist oli veel veidike rahalist väärtust; ja aeg-ajalt käis kaubamajast varastamas, pidades nii-öelda näpuametit.

 

Raamatu autor Alice Schroeder on silmapaistev kindlustusanalüütik ja endine Morgan Stanley tegevdirektor. Ta jättis Buffettile sedavõrd sügava mulje, et „Omaha Oraakel“ võimaldas talle enneolematu ligipääsu oma toimikutele ning tegi ta tuttavaks oma perekonna ja äripartneritega. Schroeder veetis raamatu tarvis Buffettiga ligi 2000 tundi ja küsitles veel 250 inimest.

 

Suurepärase kirjutamisstiiliga „Lumepall“, mida saab lugeda kui põnevikku, viib teid teekonnale läbi isiklike ja ametialaste seikluste, kasvu ja otsingute. Te naudite seda retke ja õpite sellest palju.

Sander Lõhmus, Admirals Eesti müügijuht

 

Oma esimese äri rajas Warren Buffett kuueselt, viis aastat hiljem soetas noor Warren esimesed aktsiad endale ja õele. Sellest hetkest alates on Buffett kasvatanud oma impeeriumi kui mäest alla veerevat lumepalli.

 

Eksivad need, kes arvavad, et lumepallide kasvatamisel veab vaid neil, kelle mägi on järsem ning teekond lumisem. Buffett on elav näide sellest, et teatud reegleid ja distsipliine järgides saab oma eduvõimalusi äris ja elus tunduvalt suurendada. Ma ei arva sugugi, et kõik peaksid või oleksid suutelised eelkoolis ettevõtteid rajama või põhikoolis investeerimisega alustama, kuid varajane huvi ja uudishimu maailmas toimuva vastu tuleb igal juhul kasuks.

 

Juhus ja pime õnn võib igale investorile tuua lühiajalise edu, kuid just õigete distsipliinide järgimine tagab investeerimismaailmas kestva ning pikaajalise resümee. Tegelikult on Buffetti printsiibid oma olemuselt üsnagi lihtsad: alusta võimalikult varakult, panusta pikaajalisusele ning allahinnatud ettevõtetele, reinvesteeri saadud kasum, hoia fookust ja arene pidevalt.

 

Miks lumepallid sulavad?

 

Paraku on keskmine investor nende distsipliinide järgimises üsnagi saamatu. Sageli käsib hääl peas, ärev turuolukord või sõbra soovitus esmased otsused ja plaanid ümber teha. Korduvalt, vahel isegi mitu korda päevas. Seda enam, et maailmas on ju nii palju teisi säravaid asju ning kiusatusi, millele oma raha, energiat ja vaba aega kulutada. Nii polegi imestada, et turul on sedavõrd palju jaeinvestoreid, kelle lumepallid kipuvad ajas väikemaks sulama või jäävad igaveseks „ma alustan homme“ lubaduseks.

 

Tegelikult on elus peale raha ja karjääri palju muudki olulist. Ka Buffett räägib väärtustest, millele ei saa hinnasilti külge panna: sageli on portfelli ja karjääri kõrval rahulik uni ning ühtehoidev pere palju tähtsamad. Ma küll ei järgi igapäeva- ja finantselus kõiki Buffetti printsiipe, kuid leian, et kõigil on võimalik neid rakendada ning neist kasu saada.

 

Nii Alice Schroederi Buffetti biograafial „Lumepall“ kui ka Ray Dalio bestselleril „Põhimõtted“ on asja algaja, aeg-ajalt ka kogenud investori öökapile, sest lihtsate, kuid oluliste printsiipide järgimine võib olla paganama raske.

Jaak Roosaare, investor ja „Rikkaks saamise õpiku“ autor

 

Astusin ülikooli eesmärgiga lugeda igal aastal läbi kõik Warren Buffetti kirjad investoritele, kuniks hakkan neist aru saama. Läbi sai loetud ka kõik raamatud, mis on temast kirjutatud. Minu absoluutseks lemmikuks kujunes „Lumepall“.

 

Tegemist on kõige põhjalikuma ülevaatega, mis on sellest legendaarsest investorist kunagi kirjutatud. Erinevalt paljudest teistest Buffettit käsitlevatest raamatutest sai „Lumepalli“ autor allikana kasutada ka Warrenit ennast. Nii võibki öelda, et tegemist on ainsa „ametliku“ Buffetti biograafiaga.

 

Nagu korralikule elulooraamatule kohane, saab lugu alguse peategelasest paar põlvkonda varem ja jõuab tänapäeva välja. Buffett on olnud sedavõrd kuulus, et iga tema tehing ja intervjuu on internetiavarustest kiirelt leitav. Seda põnevam on lugeda „Lumepallis“ ajast, mil Warren oli alles poisike ning alustas oma hiiglasliku lumepalli veeretamist esimestest, raske vaevaga teenitud lumehelvestest.

 

Sisemine kirg, millele on pea võimatu vastu panna

 

Parimatele on omane, et nad alustavad kirglikult oma erialaga juba lapsepõlves. See on ka „Lumepalli“ üks keskne sõnum – leia oma kirg varakult ja keskendu sellele. Nii Buffett kui ka tema hea sõber Bill Gates on võtnud edu saladuse kokku sõnaga „fookus“, mis on oma olemuselt sageli halastamatu, ebaõiglane ja ümbritsevatest inimestest üle sõitev. Intensiivne keskendumine ühele teemale ja eesmärgile, milles ei ole kohta teistele. Kõrvaltvaatajale võib see tunduda raisatud eluna. Warren on isegi tunnistanud, et kui ta saaks midagi muuta, siis veedaks ta rohkem aega oma lastega, kui need olid veel väikesed.

 

Paraku on see aga edu hind – maailma parim X ei saa olla eriti hea muudes eluvaldkondades. Ja nagu „Lumepallis“ selgub, ei ole see valik peale sunnitud, vaid sisemine kirg, millele on peaaegu võimatu vastu panna.

 

Coca-Cola ja aastaaruanded

 

Rahategemine on olnud Warreni eksistentsiaalne vajadus, mida on loogikaga võimatu seletada: ta pole kunagi müünud ühtegi Berkshire aktsiat ega kasutanud sentigi aastakümnete jooksul loodud sadadest miljarditest. Tõtt-öelda on kogu varandus suunatud heategevusfondidesse, millest suurim on Bill ja Melinda Gatesi fond.

 

Süüa meeldib talle ikka McDonaldsis, oma ainukese luksuskinnisvara müüs ta pärast abikaasa surma maha ning selle maailma rikkaima mehe lemmikajaviide on Coca-Colat luristades aastaaruannete lugemine ja sõpradega bridži mängimine. On selge, et raha kulutamine ei ole Warreni tugevaim külg.

 

Mis siis sunnib sellise intensiivsusega keskenduma 70+ aastat rahategemisele? Raha koguda ja ettevõtet kasvatada on Warreni eneseväljendusviis: Berkshire Hathaway on tema lõuend, millele aasta-aastalt teha uusi pintslitõmbeid. Õnneks on olnud nii minul kui ka miljonitel teistel võimalus sellest lõuendist aktsionäridena osa saada.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).