Lõpp edasilükkamisele

Autor: Petr Ludwig

Ilmumisaeg: 02.09.2019

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 264

 

Enamasti ei kahetseta seda, mis on tehtud, vaid seda, mis on tegemata jäänud. Petr Ludwigi raamat „Lõpp edasilükkamisele“ paljastab põhjused, miks pühendame arutult palju aega edasilükkamisele, ning annab kätte relvad, millega see tüütu vaenlane lõplikult alistada.

Raamatu idee sai alguse hetkest, mil selle autor seisis ootamatult surmaga silmitsi. Ehmatav kogemus viis mehe mõttele, et kui aeg kord minna, tahab ta seda teha teadmisega, et elatud on täiel rinnal. Peagi selgus aga, et just lõputu edasilükkamine on põhjus, mis ei lase sel plaanil sündida.

Pideva edasilükkamise üheks põhjuseks on aina paisuv valikute võimalus, mida elu meile lahkelt serveerib. Kui vanasti sai kõhu täis andidest, mida sahver pakkus, siis nüüd paiskab parimad palad koju kätte toov äpp gastronoomilisele rännakule, millel vaid fantaasia piiriks. Kuid ühes sellega seisame silmitsi ootamatu probleemiga: mida rohkem on valikuid, seda raskem on otsuseid langetada. Tekib otsustamishalvatus. Kõikide võimalustega arvestamine nõuab lihtsalt tohutult energiat, mistõttu tekib pidurdamatu kiusatus otsustamine sootuks edasi lükata.

„Lõpp edasilükkamisele“ on jaotatud neljaks võrdlemisi iseseisvaks osaks. Neist esimene keskendub motivatsioonile ning aitab lugejal luua oma visiooni. Teine lahkab distsipliini olemust, pakkudes selgeid meetodeid, mis aitavad edasilükkamise ja ajajuhtimisega seotud väljakutseid hõlpsamini lahendada. Lisaks leiab lugeja siit eest praktilisi suuniseid, mille abil positiivseid harjumusi luua ning negatiivseid üle parda visata. Kolmas osa kirjeldab viise, kuidas tõhusamalt läbikukkumistele ja pärssivatele välismõjudele vastu seista, et kätte võideldud õnne ja tasakaalu hoida. Ning viimane osa keskendub küsimusele, kuidas meid ja ümbritsevat maailma puudutavaid ebatõeseid arusaamu läbi närida, sest vaid siis saab neid hoogsalt kõrvaldama asuda.

Tuntud filosoof Arthur Schopenhauer on kord öelnud: „Miski pole keerulisem, kui väljendada olulisi ideid nii, et kõik neid mõistaksid.” Autor on seda tõde igal sammul silmas pidanud, tuues teadusmaailma viimase sõna lugejani muu hulgas ka lennukate üldistavate illustratsioonidena. Seda ikka selleks, et iva hoogsamalt haarata ning talletada.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Lõpp edasilükkamisele

Sisukord Illustreeritud sisukord 10 Autori eessõna 12 SISSEJUHATUS: Mis on edasilükkamine ja miks sellega võidelda? 15 Edasilükkamise ajalugu 19 Praegune otsustamishalvatuse ajastu 21 Kust saab kõige paremini teavet 25 Enesearendamise süsteem 31 Motivatsioon 34 Distsipliin 36 Tulemused 38 Objektiivsus 40 Peatüki kokkuvõte: sissejuhatus 42 MOTIVATSIOON: Kuidas leida ja säilitada motivatsiooni 45 Väline motivatsioon: piits ja präänik 47 Sisemine eesmärgipõhine motivatsioon: rõõm, mis ei kesta 50 Sisemine teekonnapõhine motivatsioon: kohene õnn 58 Miks on tähendus nii tähtis? 63 Rühmavisiooni jõud 71 Milline motivatsioon on kõige kasulikum? 72 TÖÖRIIST: isiklik visioon 75 Isiklik SWOT-analüüs 77 Saavutuste nimekiri 82 Motiveerivate tegevuste nimekiri 84 Visiooni beetaversioon 85 Visiooni lõplik versioon 88 Peatüki kokkuvõte: motivatsioon 92 DISTSIPLIIN: Kuidas anda endale korraldusi ja neid täita 95 Kui mõistus ütleb jah, aga emotsioonid ütlevad ei 98 Emotsionaalne elevant ja ratsionaalne juht 102 Kognitiivsed ressursid: eneseregulatsiooni võti 103 Kognitiivsete ressursside taastamine 105 Kognitiivsete ressursside kasvatamine 106 Harjumuste loomine: kuidas oma elevanti treenida 107 Kuidas harjumusi mitte katkestada ja neid säilitada? 111 Kuidas murda halvad harjumused ja jätta need igaveseks seljataha 113 TÖÖRIIST: harjumuste nimekiri 115 Kuidas harjumuste nimekiri toimib? 116 Ideid meetodi laiendamiseks 118 Miks harjumuste nimekiri toimib? 122 Potentsiaalsed riskid 123 Otsustamishalvatus 126 OBJEKTIIVSUS: Kuidas õppida nägema oma puudusi 209 Dunningi-Krugeri efekt ja asjatundmatute pimedus 214 Magus teadmatus, meie aju kaitsja 216 Miks ebaobjektiivsusega võidelda? 218 Kuidas kasvatada objektiivsust? 220 Peatüki kokkuvõte: objektiivsus 226 KOKKUVÕTE: Pikaealisuse võti 229 TÖÖRIIST: enesega kohtumine 231 Kuidas enesega kohtumised toimivad? 231 Millised on võimalikud riskid? 232 Edasilükkamise lõpp ja teie uus algus 234 ALLIKAD 239 TÄNUAVALDUS 264

Lõpp edasilükkamisele

Kaido Pajumaa
koolitaja

 

Enamik meist ihkab olla edukas. Siinkohal ei pea ma silmas majanduslikku edu, vaid võimekust jõuda kokkulepitud ajaks püstitatud eesmärgile. Tihti loobume seatud eesmärgist ja sellega seotud õnnest juba eos. Miks nii?

 

Me võime olla edukad nii töös, rahaasjus kui ka isiklikus elus. Paraku pole tegu konstantse olekuga, sest aeg-ajalt seisame me kõik silmitsi suuremate või väiksemate takistustega. Pealegi veel üsna sarnastega – me lihtsalt ei saa end eesmärgi nimel tegutsema, lükates esimest sammu muudkui edasi. Lihtsustatult öeldes ei leia me motivatsiooni, et alustada. Lähemal vaatlusel võime aga avastada hoopis midagi muud.

 

Kuhu kadus tuhin?

 

Näiteks võime avastada, et algne tuhin on kuhugi kadunud. Petr Ludwig ja Adela Schicker räägivad sellest fenomenist lähemalt raamatus „Lõpp edasilükkamisele“. Nimelt kirjeldavad nad kolme liiki motivatsiooni, millest kahel esimesel ongi kalduvus peagi hääbuda. Sellest hoolimata kipume just neid kahte kõige enam enda motiveerimiseks kasutama.

 

Esimene, väline motivatsioon, on enamasti lühimaajaline. Tegu on olukorraga, kus inimesele ei meeldigi ta eesmärk – tegutsema ajendab hoopis saavutusega kaasnev väline tähelepanu või surve. Arusaadavalt on sellises olukorras keeruline pikka aega motiveeritud olla.

 

Teine, eesmärgipõhine motivatsioon, on efektiivsem ja pikemaajaline. Sellisel juhul inspireerib meid küll eesmärk, kuid paraku ei pruugi „kütust“ lõpuni jaguda. Seda eriti juhul, kui eesmärk ja olud ajas muutuvad.

 

Kolmas, teekonnapõhine motivatsioon on küll kõige tõhusam, kuid ka kõige haruldasem. See on olukord, kus inimene naudib tegevusi, mis on vajalikud eesmärgile jõudmiseks. Psühholoogid nimetavad seda vooseisundiks, millel on kaks positiivset külge. Esiteks, inimene on õnnelik juba protsessi käigus, st vooseisund ise on nauditav. Ja teiseks, eesmärgi saavutamine on justkui omaette boonus. Teekonnapõhiselt motiveeritud inimeste huulilt kuuleb tihtilugu midagi sellist: „Uskumatu, et mulle makstakse palka millegi eest, millega tegelemine mulle nii palju pakub.“

 

Edukaks inimeseks saamise kunst

 

Motivatsioon motivatsiooniks, kuid paljud meist ei jõua esimese sammunigi. Kui nii, tasub hüva nõu otsida targematelt, ja seda raamatu „Lõpp edasilükkamisele“ autorid pakuvadki. Praktilised nipid aitavad eesmärke sõnastada ja tegevusplaane koostada just nimelt kolmandast motivatsiooni­liigist lähtuvalt, suurendades nõnda tuntavalt nende saavutamise tõenäosust. „Lõpp edasilükkamisele“ õpetab, kuidas saavutada eesmärkide poole pürgides mitte ühekordset, vaid järjepidevat edu. Ehk teisisõnu, raamat selgitab, kuidas olla püsivalt õnnelik.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).