Kus on klientide jahid?

Autor: Fred Schwed, Jason Zweig

Ilmumisaeg: 01.03.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 192

Investeerimismaailmale on pea alati olnud iseloomulik paradoks, et ühed jagavad süüdimatult investeerimisnõu ning teised võtavad seda ahnelt tõe pähe vastu. Fred Schwed on oma raamatus võtnud tabavalt kokku investeerimisäri pöörase olemuse: laialdast vääruskumust, et kusagil on keegi, kes ütleb täpselt ette, kuidas teha kiirelt suurt raha.

Kuigi Wall Streeti nimed, näod ja masinavärk on Schwedi päevist saati palju muutunud, on mäng jäänud suuresti samaks. Jaeinvestor asetseb jätkuvalt toiduahela põhjas nagu kübeke planktonit röövkaladest pungil ookeanis. Õigupoolest on Wall Street muutunud nii vähe, et Schwedi toonased tähelepanekud on häirivalt tabavad ka täna.

  • „Kui päevatöö on tehtud, korjavad nad kogu raha kokku ja viskavad õhku. Kõik, mis jääb lakke kinni, kuulub klientidele.“ Schwedi sõnades kõmiseb ajatu hoiatus jälgida fondivalitsejaid kullipilguga.
  • Need, kelle kulmu ei tõstnud Enroni või WorldComi ning teiste analoogsete ettevõtete raamatupidamispõhimõtted, vaatasid mööda Schwedi hoiatusest, mis kuulutas: „Raamatupidamine pole isegi mitte kunst, vaid lihtsalt meeleseisund.“ Teisisõnu, kui te pole skeptik, pole te investor.
  • Samuti pole te investor, kui aktsiahinnast on saanud teie kinnisidee, teadmata samas midagi selle ettevõtte väärtusest. Kes seda juhib? Mida see ettevõte toodab? Kas äri on kasumlik? Kui mõelda vaid kauplemissümbolites, jääb usin rahaliigutaja peagi kuivale.
  • Sulaselged spekulandid nõuavad üha häälekamalt, et neid nimetataks investoriteks. Schwedi klassikaline kaksikdefinitsioon lööb aga pildi klaariks – spekuleerimine on tõenäoliselt ebaedukas katse teha väikesest rahast suur raha, samas kui investeerimine on eeldatavalt edukas katse hoida ära suure raha muutumine väikeseks.

Schwedi eesmärk on uurida oma raamatus investeerimisega seotud jamajuttu, mis voolab nädalast nädalasse sama tuima järjekindlusega kui Mississippi tüüned veed. Raamatu teeb erakordseks seegi, et see paistab silma statistiliste tõendite skandaalse nappusega. Ei saa küll väita, nagu arvud valetaksid, kuid finantsargumentides paistab numbritel olevat halb komme väljendada vaid väikest osa tõest, jättes ülejäänud mugavalt kõrvale, on Schwed täheldanud.

Mõnikord võib investeerimisraamatu lugemine panna mõtlema. Aeg-ajalt võib isegi kasulikku kõrva taha panna. Kuid nalja ei saa neis pea kunagi, kinnitab Jason Zweig raamatu sissejuhatuses. „Sadadest finantsraamatutest, mida olen lugenud, on Schwedi teos ainus, mis ühtaegu provotseerib, õpetab ja naerutab. Schwedi tähelepanekud pole mitte üksnes naljakad, vaid tungivad otse raha ja inimloomuse kohta käivate igaveste tõdede tuuma.“

Raamatu kirjastamist toetas LHV.

Investeerimise ümber on alati olnud saladuslik aura – tegemist on millegi müstilise ja keerukaga, millega saavad hakkama vaid pintsakutes spetsialistid pilvelõhkujate kõrgeimatel korrustel. Ometi ei jõua turgudel teenitud rikkus klientideni, kes teenuse eest maksavad. Miks viime siis ikka ja jälle üüratuid summasid pankuritele, uskudes, et seekord lubadused täituvad?

Fred Schwed jr toob lugejani terava ja humoorika vaate Wall Streetile omasest hullusest, müügitrikkidest ja ebakõladest, mida on kohati raske uskudagi. Tasub aga vaid heita pilk finantssektorisse, et veenduda: kuigi teame, mis viib turgudel eduni, suudame seda tarkust järjekindlalt vältida ja rikkaks teha just vahendajad.

Kristi Saare, investor

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Kus on klientide jahid?

Sissejuhatus   15 Eessõna 1995. aasta väljaandele   21 Sissejuhatus 1955. aasta pullituru väljaandele   25 I peatükk Sissejuhatus   39 Finantsprognooside kehtivus   46 Kirg prohvetluse vastu   51 Kui pull hüppas kuust kõrgemale   54 II peatükk Finantsistid ja selgeltnägijad   57 Suurpankur – tore töökoht, kui see õnnestub saada   58 Mõned abimagnaadid   61 Mõtteõite viljad   66 Wall Streeti semantika   67 Tšartistid   68 Tasu   71 Raha „teenimise“ raskused   73 Kunst ilma muusata   76 Väike kutsesobivuse test   77 III peatükk Kliendid – see sitke tõug   81 Erinevad kliendid   82 Kuidas saada kliente?   83 Tagatis   85 Mida teha, kui tamm puruneb   88 Mõned haiguslood ja diagnoos   91 Raha liigutamine kui karjäär   93 IV peatükk Investeerimistrustid – lubadused ja tootlus   97 Lõpetage omaenda vigade tegemine   99 Kus on konks?   101 Teed põrgusse sillutav ehitusettevõte   106 Häda „parimate“ väärtpaberitega   107 750 000-dollarine lind   109 Vabanduseks   111 Maagiline investeerimisfirma   112 V peatükk Lühikeseks müüja – musta südamega mees   115 Kaitseks   117 Teistsugune kaitse   119 Karudega ja karudeta   121 Karude rüüsteretk   126 VI peatükk Optsioonid, ratsaasend ja sõnavaht   131 Mis on optsioonid (enam-vähem)   132 Puhtakujulise mängurluse kaitseks   136 Konks   138 VII peatükk Vanad „head“ ajad ja „suured“ kaptenid   141 Tähtsa nina IQ   142 Spekulatsioon spekulatsiooni üle   146 Lühiekskursioon tõenäosustesse   149 Lapsuke kukub koos hälliga   151 „Nemad“   153 Manipulaatorid   154 Viiesendiste kauss   156 VIII peatükk Investeerimine – palju küsimusi ja mõned vastused   159 Rikaste peavalu   161 Veidi suurepärast nõu   165 Hind ja väärtus – meie börsiuudiste eriväljaanne   167 Raha kui pikaajaline investeering   170 Teie eluviis ja alusraamat   171 IX peatükk Reform – poolt- ja vastuargumente   175 Kas see varastati või te kaotasite selle?   176 Keegi ei armasta spetsialisti   179 Regulatsiooni horisondid ja piirid   182 Jättes otsad lahti   188 Autorist   191

Kus on klientide jahid?

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).