Kauplemise voog

Autor: Mark Douglas

Ilmumisaeg: 01.11.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 240

95% futuurikauplejatest kaotab kogu oma raha esimese aastaga. Aktsiakauplejate tulemus on üldjoontes sama. Millega seda seletada? Määravaks on kaupleja psühholoogia, kinnitab kauplemiskoolitaja ja -psühholoogia lektor Mark Douglas. Tema raamat „Kauplemise voog“ on tõsipsühholoogiline käsitlus sellest, kuidas kauplemises püsivat edu saavutada.

Aastast 1978 kauplemisega tegelenud autor on veendunud, et meie mõistus töötab loomupäraselt nõnda, et see ei sobi hästi kokku turgude iseärasustega. Douglase sõnul toob edu õige mõttelaad: kaupleja peab õppima mõtlema tõenäosuste kategoorias ja unustama praktiliselt kõik muud oskused. Probleem seisneb aga selles, et enamik kauplejaid ei usu, et nende jamad on tingitud sellest, kuidas nad kauplemisest mõtlevad, või konkreetsemalt, kuidas nad kaubeldes mõtlevad.

Seda raamatut kirjutades pidas Douglas silmas viit põhieesmärki.

  • Tõestada kauplejale, et turgu rohkem või paremini analüüsides ei saa lahendada kauplemisraskusi ega ebajärjekindla tootluse probleemi.
  • Veenda kauplejat, et tulemuse otsustab tema hoiak ja „meelelaad“.
  • Anda kauplejale usk ja hoiak, mis on vajalik võitja mõttelaadi saavutamiseks ning seisneb selles, et õpitakse mõtlema tõenäosuste kategoorias.
  • Vaadelda arvukaid konflikte, vasturääkivusi ja mõtteparadokse, mis panevad tüüpilise kaupleja arvama, et ta juba mõtleb tõenäosuste kategoorias, kuigi tegelikult ta seda ei tee.
  • Juhtida kauplejat läbi protsessi, mis ühendab funktsionaalsel tasandil tema mõtlemisstrateegia vaimusüsteemiga.

Raamatu kirjastamist toetas LHV.

 

Raamatust „Kauplemise voog“ selgub, et edukas kaupleja ei ole mitte see, kes palju teab, vaid see, kes on leppinud, et ta ei tea pea midagi.

Turg ei toimi täpselt väljaarvutatud mudelite järgi: seda kujundavad kõik osalised kogu oma ratsionaalsusega, tihti ka selle puudumisega. Võit ei tule „täpsest prognoosist“, vaid püsivusest ning võimest oma vigadest õppida.

Lugeja saab Mark Douglase juhendamisel teha iseenda kohta sügavamat vaimset analüüsi, mõistmaks, kust on tekkinud tema uskumused ning kuidas neid vajadusel muuta, et vähendada emotsioonidest laetud otsuste hulka ning seeläbi börsil rohkem raha teenida.

Martin Uutman
LHV maakler

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Kauplemise voog

Saateks 11 Eessõna 13 Hoiakute ankeet 17   Teekond edule: fundamentaalne, tehniline või mentaalne analüüs? 21 Algus: fundamentaalanalüüs 21 Üleminek tehnilisele analüüsile 23 Üleminek mentaalsele analüüsile 24 Kauplemise ahvatlused (ja ohud) 37 Veetlus 37 Ohud 41 Kaitsemehhanismid 45 Probleem: soovimatus kehtestada reegleid 48 Probleem: suutmatus võtta vastutust 49 Probleem: sõltuvus juhuslikest kasumitest 51 Probleem: väline või sisemine kontroll 53 Vastutus 55 Mentaalse keskkonna kujundamine 55 Reageerimine kaotusele 60 Võitjad, kaotajad, buumitajad ja krahhitajad 73 Järjepidevus: mõtteviis 81 Kuidas kauplemisest mõelda 82 Kuidas riski tõeliselt mõista 85 Mentaalse keskkonna häälestamine 89 Taju dünaamika 93 Mentaalsete tarkvaravigade kõrvaldamine 94 Taju ja õppimine 98 Taju ja risk 104 Seostamise jõud 105 Turu perspektiiv 113 „Määramatuse“ printsiip 114 Turu kõige fundamentaalsem omadus (Turul on peaaegu lõputu hulk erinevate väljendusviiside kombinatsioone) 119 Kaupleja eelis: mõtlemine tõenäosuste kategoorias 127 Paradoks: juhuslikud tagajärjed, järjepidevad tulemused 128 Kauplemine hetkes 133 Ootuste juhtimine 141 Töö oma veendumustega 153 Probleemi määratlemine 153 Mõistete definitsioonid 157 Kuidas fundamentaalsed tõed suhestuvad oskustega 158 Liikumine mõttelaadi poole 163 Veendumuste olemus 165 Veendumuste lätted 167 Veendumused ja nende mõju meie elule 171 Veendumused ja tõde 176 Veendumuste mõju kauplemisele 179 Veendumuse põhitunnused 181 Enesehinnang ja kauplemine 197 Mõelge nagu kaupleja  201 Mehaaniline faas 203 Enesedistsipliini roll 210 Kuidas luua usku järjepidevusse 216 Harjutus 221 Õppige kauplema eelist nagu kasiino 221   Lõpumärkus 234 Hoiakute ankeet 235

Kauplemise voog

Martin Uutman, LHV maakler

 

Mis kuulub eduka kaupleja arsenali? Paljudel kerkib silme ette triik-, äärmisel juhul polosärk, kuus monitori, keerulised turumudelid ning varahommikuks läbi loetud värsked turuanalüüsid. Edukas kaupleja teab rohkem kui teised ning kasutab seda infoeelist, et teha parema hinnaga tehinguid. Mark Douglas pole sellise käsitlusega nõus.

 

Tema raamatust „Kauplemise voog“ selgub, et edukas kaupleja ei ole see, kes palju teab, vaid see, kes on leppinud, et ta ei tea peaaegu midagi. Turg ei toimi täpselt välja arvutatud mudelite järgi, vaid seda kujundavad kõik osalised kogu oma ratsionaalsusega, tihti ka selle puudumisega. Douglase sõnul tuleb võit mitte vastukäivast sõnaühendist „täpne prognoos“, vaid püsivusest ja võimest vigadest õppida. Tuleb lahti lasta oma positiivsest või negatiivsest turgu suhtumisest ning võtta sealt laekuvaid signaale neutraalsena.

 

Mark Douglas kirjeldab ilmekalt, millest tekivad investorite uskumused ja kuidas nende mõjust vabaneda, et teha ratsionaalsemaid kauplemisotsuseid. Ta demonstreerib eluliste näidetega, et hirm või liigne optimism on ühed olulisimad tegurid, mille tõttu paljud kauplejad põruvad, jättes tulusad tehingud tegemata või kasumi õigel ajal realiseerimata. Vabanedes emotsioonidest, saab kaupleja julgemini kasutada kõiki börsi pakutavaid võimalusi ning ka peatuda õigel ajal, kui kasum on käes.

 

Suhtu tehingusse kui mündiviskesse

 

Autor võrdleb edukat kauplejat kasiinoärimehega: iga panus ei too alati võitu, kuid pöörates eelise kas või vähesel määral enda kasuks ning ajades tehingute hulka piisavalt suureks, kujuneb välja püsiv kasumiosakaal. Seejuures ei tohi lasta end heidutada üksikutest kaotustest ega liialt joovastuda vähestest võitudest, vaid suhtuda emotsionaalsel tasemel tehingusse kui mündiviskesse.

 

Esmapilgul võib tunduda selline börsi suhtumine šokeerivana, mõneti isegi eemale peletavana, kuid see on ka raamatu üks eesmärk. Et vanadest uskumustest lahti saada, tuleb esitada veenvat infot, mis on nendega vastuolus. Douglas pakub selleks kindlalt formuleeritud põhimõtteid, mida järgides protsessi lihtsustada, lisaks praktilist harjutust, millega neid kinnitada.

 

Börsikauge inimene peab aktsiatega kauplemist puhtaks õnnemänguks, kogenum kaupleja näeb turul kindlat ratsionaalsust. Edukas kaupleja võtab börsi aga taas üksnes õnnemänguna, mida enda kasuks pöörata.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).