
Julgege juhtida
Autor: Brené Brown
Ilmumisaeg: 15.10.2019
Kirjastus: Äripäev
Lehekülgi: 336
New York Timesi ja Wall Street Journali bestseller!
Elu prožektorite all on karm, eriti veel segastel ning kiiretel aegadel. Rinda tuleb pista lõputute kriiside, tarbetu müra ja väsimatute „heasoovijatega“. Et sellest piinavast seisust vähegi väärikalt väljuda, tekib paljudel kange kiusatus raudse maski taha pageda. Raamatu „Julgege juhtida“ autor Brené Brown leiab, et meie keskel toimetab liiga palju neid, kes juhivad hirmu ning haiget tegemise pinnalt.
Browni unistuseks on pärandada oma lastele maailm, mida juhivad julged. Kui aga ise oma käiseid üles ei kääri, pole põhjust teistelegi küsivalt otsa vaadata. Nii sündiski raamat, mis autorit ennast tsiteerides räägib praktilises, jamavabas ja lihtsasti kasutatavas võtmes sellest, mis teeb ühest keskpärasest tegelasest särava erandi. Olgu lisatud, et juhina ei käsitle ta mitte üksnes neid, kelle visiitkaart seda kinnitab, vaid igaüht, kes võtab vastutust leida inimestes ja protsessides potentsiaali ning on valmis neid ka arendama.
Raamatu selgrooks on sadadest organisatsioonidest saadud kogemus ning põhjalik, pea kahe aastakümne pikkune uurimistöö, mille keskseks küsimuseks oli: mis vajab senises juhtimisviisis muutmist, et olla keerukas ja kiiresti muutuvas keskkonnas edukas? Tippjuhtide vastustest selgus, et me vajame julgemaid juhte ja südikamat kultuuri. Uuringust koorus välja seegi, et tegelikult kogeb enamus julgeid juhte regulaarselt mitut tüüpi hirmu, mistõttu ei saa see olla veel takistuseks, et olla julge. Tegelikuks kurja juureks on hoopis viis, kuidas me hirmudele reageerime.
Brown väidab, et kõigi nende aastate jooksul pole ta kordagi kohanud julget juhti, kes poleks pettumust, läbikukkumist ja südamevalu tundnud. Julguse kasvatamise põhioskuseks peab ta tahtmist ja võimet olla haavatav. Vaid siis on võimalik rakendada kolme ülejäänut – oskust oma väärtuste järgi elada, usaldada ning taas jalgele tõusta. Oskus olla julge ei saa kunagi olla suurem haavatavuse taluvusest.
Just nende nelja õpitava, analüüsitava ning mõõdetava oskuse abil saab teha suuri tegusid. Märksa suuremaid kui hirmuga.
Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €
Julgege juhtida
Saateks Brenélt 7 Sissejuhatus. Julged juhid ja südikad kultuurid 19 Esimene osa. Haavatavusega madistamine 33 Esimene peatükk. Hetk ja müüdid 33 Teine peatükk. Vajadus olla julge 67 Kolmas peatükk. Kaitserüü 95 Neljas peatükk. Häbi ja empaatia 149 Viies peatükk. Uudishimu ja põhjendatud enesekindlus 203 Teine osa. Väärtuste järgi elamine 221 Kolmas osa. Usaldada julgemine 261 Neljas osa. Tõusma õppimine 285 Tänusõnad 327 Lõpumärkused 330Julgege juhtida
Julge juht oskab olla haavatav
Kaido Pajumaa, koolitaja
Kuigi eesti keeles kõlab sõna „haavatavus“ kuidagi haledalt, on see aastakümneid psühholoogiat ja juhtimist uurinud Brené Browni sõnutsi ülivajalik oskus, et heaks juhiks kasvada.
Brown mõtestab haavatavuse lahti emotsioonina, mida kogeme ebakindluse, riskeerimise ja emotsionaalse avatuse ajal. Paraku pean tunnistama, et minu suhe haavatavusega pole alati just kiita olnud. Juba noore mehena asusin agaralt maske looma ja oma ehedust peitma, et seeläbi lugematu arv kordi nii iseendale kui ka teistele liiga teha. Alles nüüd, mil turjal on rohkem kui 40 aastat, mõistan, kui palju lihtsam on olla see, kes sa tegelikult oled.
Olen endamisi palju mõelnud, et kui keegi oleks mulle haavatavuse olulisusest varem rääkinud, olnuksid minu 20ndad ja 30ndad nii mõnegi nurga alt rõõmsamad ja viljakamad. Õnneks on tänastel maskidega meestel ja naistel Brené Brown, kes ei puuduta oma sõnumiga mitte ainult keskealisi juhte, vaid ka noori. Ja ta teeb seda ütlemata hästi, mistõttu on tema populaarsus sisse saanud kaunis hea hoo. Näiteks on tema TEDx-esinemist vaadatud üle 11 miljoni korra.
Haavatavus kui tugevuse märk
Kuigi Brown soovitab haavatavust teadlikult praktiseerida, on see paras katsumus ja seda kolmel põhjusel. Esiteks, enamik meist on minevikus ühel või teisel moel haiget saanud, mistõttu on meile loomuomane kaitsta oma sisemaailma müüriga. Teiseks, kuna oleme oma rollide ja maskidega harjunud ja samastunud, ei oska me neid märgata, veel vähem midagi ette võtta. Kolmandaks, meie ühiskonnas peetakse haavatavust pigem nõrkuseks kui tugevuseks.
Juhtimisekspert Brown väidab, et haavatavus tähendab eelkõige julgust. Üksnes tänu julgusele saame seista silmitsi oma ebakindlusega, võtta riske ning tundeid avada. Need, kel julgust napib, eelistavad maski ette tõmmata ning kindla peale välja minna, käitudes viisil, mille tagajärjed on etteaimatavad. Tuttav muster, mida kohtab ülearu sageli nii tööl kui ka kodus ning mille ainus tagajärg on keerulised ja plahvatusohtlikud suhted.
Kuigi suurem osa meist pelgab ehe olla, hindame paradoksaalsel kombel üha enam neid, kes seda suudavad. Usutavasti teab enamik meist mõnd ehedat kolleegi või sõpra. Kedagi, kes räägib ja elab otse südamest. Just siis ja ainult siis saab inimene tõeliselt haavatav olla, sest oma südame kaitseks me raudrüüd vajamegi. Eriti peaksid seda tõde silmas pidama juhid, et juhtida oma meeskonda hirmu ja maski asemel julguse ja avatuse abil.