Juhtimise strateegia ja taktika

Autor: Jocko Willink

Ilmumisaeg: 01.05.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 248   

New York Timesi bestseller.

Mis saab siis, kui asuda juhtima oma seniseid kolleege? Kuidas juhina mõistlikult tunnustust jagada? Aga karistust? Millal asuda mikrojuhtima ning millal tõsta sootuks käed? Kuidas jagada kriitikat ausalt, kuid taktitundeliselt? „Juhtimise strateegia ja taktika“ on praktiline käsiraamat, mis aitab juhtidel teha seda, milleks nad on valitud – juhtida.

Kui oled juht, pole sul mingeid vabandusi, toonitab Jocko Willink, suure lahingukogemusega USA mereväe eriüksuse NAVY SEAL ohvitser, kes töötas välja suure osa SEAL üksuse juhtide koolitussüsteemist. „Sina pead otsused vastu võtma. Sina pead suhteid looma. Sina pead suhtlema nii, et kõik saaksid sinust aru. Pead kontrollima oma ego ja emotsioone. Pead suutma eemalduda. Pead suutma kinnistada uhkust oma meeskonna tegevustesse. Pead suutma neid välja õpetada. Pead olema tasakaalukas, taktitundeline, teadlik ja võtma vastutust.“ See nimekiri on lõputu, moodustades keeruka süsteemi, mida nimetame juhtimiseks.

„Kõik sõltub sinust, aga ei tiirle ümber sinu,“ just nõnda mõtestab Jocko lahti juhi rolli meeskonnas. Juhtimine on meeskonnamäng ning meeskond on alati palju tähtsam kui juht. „Sel hetkel, kui sead oma huvid meeskonna omadest ettepoole, oled juhina läbi kukkunud. Eksid rängalt, kui arvad, et tuled sellest puhtalt välja ja et meeskond ei märka sinu enesekeskseid manöövreid.“

Erusõjaväelasena on Jocko asunud tsiviiljuhte õpetama samade põhimõtete järgi nagu kunagi mereväe eriüksuse juhte, sest lahinguvälja juhtimispõhimõtted pädevad igasugustes olukordades. Ta on absoluutselt veendunud, et kui kasutada raamatus kirjeldatud strateegiaid ja taktikaid meeskonna toetamiseks ja missiooni täitmiseks, on edu garanteeritud. „Kui meeskond on edukas, võidad ka sina, nii juhi kui inimesena. Kõige tähtsam on see, et sinu inimesed võidavad – see ongi tõeline juhtimine.“

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Juhtimise strateegia ja taktika

SISSEJUHATUS. Juhtimise õppimise alused   11 Esimene osa. JUHTIMISSTRATEEGIAD ALUSTÕED Esimene rühm: eemaldumine   23 Teine rühm: ülbus ja alandlikkus   28 Kolmas rühm: piiride ületamine   37 Lahingureeglid ja juhtimispõhimõtted  40 Suhete jõud   50 Mängi mängu   53 Millal on vastuhakk omal kohal?   56 Sünnitakse või saadakse?   61 Juhtimine ja manipuleerimine  67 Alluta oma ego   69 Juhid räägivad tõtt   73 Õpi  77   ALUSPÕHIMÕTTED Ole võimekas ja küsi abi   79 Usalduse võitmine ja suhete ülesehitamine   81 Käsuliini pidi alla   82 Käsuliini pidi üles   84 Usaldus ja hajutatud juhtimine   85 Mõjuvõimu ja lugupidamise väljateenimine   87 Ülim vastutus kõige eest   88 Ennetav vastutus    92 Vastutuse võtmine siis, kui sind süüdistatakse   93 Korja padrunikestad üles   95 Juhtimine tagantpoolt   97 Ära reageeri üle   101 Mul ükskõik   102 Kõik on ühesugused, igaüks on eriline   103 Lase loodusel oma tööd teha  108 Isolatsioon juhina   109 Tea, mis on tähtis ja mis mitte  110   PÕHIMÕTTED Meeskonna kõige tähtsam liige   113 Kontrolli ulatus   114 Hoolitse oma inimeste eest distsipliiniga   117 Pealesunnitud kord   119 Uhkus   121 Käskude jagamine   126 Jah-mehed   129 Erand põhimõttest: pole olemas halbu meeskondi, on ainult halvad juhid   130   Teine osa. JUHTIMISE TAKTIKA JUHIKS SAAMINE Kuidas värske juhina hakkama saada   135 Kuidas juhiks valitud saada  137 Kui sind ei valita   138 Petja sündroom   139 Juhi ebakindlus   142 Toetajast või kolleegist juhiks   143 Vimmast üle saamine  147 Linnas on uus šerif   148 Pea hoogu, Rambo!   151   JUHTIMISOSKUSED Millal ohjad haarata ja juhtima hakata   155 Ära võta isiklikult   159 Ära asu kaitsepositsioonile   160 Korduva otsustamise protsess   162 Hajutatud juhtimine või laisk delegeerimine   165 Lihtsam väljapääs   166 Maine hindamine   168 Harju mõjutama   169 Kõik on hästi (aga mitte nii hästi)   174   MANÖÖVRID Juhtimise abil õpetamine ja loomine   177 Negatiivse suhtumise korrigeerimine   177 Tagasihoidlikkuse õpetamine   182 Enesekindluse tekitamine või taastamine   184 Kõrgetasemeliste meeskonnamängijate loomine   185 Kolleegide juhtimine   186 Mikrojuhtiv, otsustusvõimetu või nõrk juht   190 Millal mikrojuhtida   194 Boss tahab kogu au endale saada   197 Juht, keda on peaaegu võimatu kaitsta   199 Stressi leevendus   201 Karistus   204 Millal loobuda   206   KOMMUNIKATSIOON Anna üksustele infot   213 Kuulujutukontroll   217 Selged juhised   218 Sest mina ütlen nii   220 Mikside rada  222 Taktitundeline tõerääkimine   225 Tasakaalus kiitus   228 Lootus   232 Ultimaatumid   233 Ultimaatumi esitamine juhina   233 Ultimaatumi esitamine alluvana   235 Kui sinule esitatakse ultimaatum   236 Peegelda ja vähenda   237 Millal alluvate peale karjuda    239 Pane inimesed kuulama   242 Vabandamine   243 Ole sõbralik, aga vali sõnu   244 Ole eeskujuks    245   Kokkuvõte. Kõik sõltub sinust, aga ei tiirle ümber sinu   247

Juhtimise strateegia ja taktika

Martin Jõesaar, Combat Ready kaasasutaja

 

Jocko Willinkil on suurepärane oskus siduda militaar- ja ärimaailm. Tuues hulga näiteid ning lahendusi mõlemast, tõestab ta selgelt, et juhtimise põhimõtted on universaalsed.

 

Jocko on USA mereväe eriüksuse NAVY SEAL suure lahingukogemusega ohvitser, kes töötas välja enamiku SEALi juhtide koolitussüsteemist. Seda arendades pani ta kirja põhimõtted, kuidas lahendada juhtimisalaseid ülesandeid. Need toimivad absoluutselt igas valdkonnas.

 

Kõik algab vastutuse võtmisest, millele keskendub Jocko Willinki ja Leif Babini esimene raamat „Ülim vastutus“ (ingl „Extreme Owner­ship“). Võttes vastutuse kõige eest, mis meie elus toimub, kontrollime oma elu. Me ei otsi vabandusi ega süüdista teisi, kui miski ei lähe nii, nagu me tahtsime, vaid tunnistame, et me saanuksime ka ise paremini teha. Seejärel keskendume asjadele, mida me saame olukorra parandamiseks teha kohe. Lõpetuseks keskendume protsessi või oma tegevuste muutmisele, et sama probleemi edaspidi ennetada.

 

Paraku on siin omad ohud. Kuigi autorid valisid esimese raamatu pealkirja teadlikult sõna extreme, pole äärmused kunagi head. Elu on harva must-valge ja juhtidena peame lahendama ülikeerulisi olukordi, mis mõjutavad paljude elusid. Oluline on otsustades juhinduda organisatsiooni eesmärkidest, suhete hoidmisest ja arendamisest. Kui organisatsiooni strateegilistest eesmärkidest saadakse selgelt aru, on ka siin tekkivad vastuolud lahendatavad.

 

„Juhtimise strateegia ja taktika“ on oluline täiendus Jocko olemasolevale raamistikule. Nagu varasemates raamatutes, kasutab ta nüüdki rohkesti lahingusituatsioonide kirjeldusi ja näiteid enda teenistusest SEALi üksuses, et rõhutada õpikohtade tähtsust. Sõda iseloomustavad pidevalt muutuv keskkond, napp informatsioon, vajadus kiiresti otsustada ja tugev stress. Ärimaailma saab iseloomustada täpselt samamoodi, mistõttu on nendest näidetest palju õppida ka neil, kes ei ole militaarvaldkonnaga kokku puutunud.

 

Ei ole olemas halbu meeskondi, on ainult halvad juhid

 

See on ütlus, mis leiab korduvalt kinnitust nii selles raamatus kui ka samateemalistel koolitustel. Maailm muutub pidevalt, kuid see, kuidas ja kui kiiresti me suudame kohaneda, oleneb juhtimisest: lõpuks taanduvad kõik probleemid juhtimisprobleemideks. Seetõttu peab juhtide arendamine olema iga ettevõtte üks suurimaid prioriteete.

 

Kõikide Jocko raamatute läbiv teema on juhtide koolitamine ja arendamine. Juhtimine on oskus ning seda peab õppima praktika kaudu. Sel põhjusel on Jocko koos oma meeskonnaga ehitanud üles ettevõtte Echelon Front. Eestis ja Põhja­Euroopas on nende koostööpartner ettevõte Combat Ready, mis keskendub samuti vastutuse võtmise kultuuri loomisele organisatsioonides, aga ka juhtide arendamisele praktilise treeningu kaudu.

 

Vastutuse võtmise kultuuri loomine saab alguse meist kõigist. Igaüks peab olema valmis juhtima, seda olenemata ametinimetusest: mõjutame me ju oma valikutega nii alluvaid ja kolleege kui ka juhte ning koostööpartnereid. Keskendudes vastutuse võtmisele ja probleemide lahenduste leidmisele, suuname teisigi järjest rohkem sama tegema. Kui lisada siia teadlik ja pidev juhtide arendamine, tekib organisatsioonis vastutuse võtmise kultuur, mis loob võimalused suurepäraste tulemuste saavutamiseks.

 

Jocko raamatud ja koolitused annavad võimaluse rakendada juhtimisvõtteid, mis on teinud SEALi üheks parimaks eriüksuseks kogu maailmas.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).