Juhiks saamine

Autor: Julie Zhuo

Ilmumisaeg: 11.02.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 280

 

Wall Street Journal bestseller.

„Meie tiim kasvab, selgitas ülemus. Me vajame veel üht juhti ja sina saad kõigiga läbi. Mis sa arvad?“ Nõnda kõlas Julie Zhuo ülemuse põhjendus, miks just temast peaks saama kujundusmeeskonna juht Harvardi nohikute poolt käima lükatud idufirmas, mille suvepäevad mahtunuks siis veel kenasti tagaaeda ära. Kuigi Julie toonased teadmised juhtimisest piirdusid kahe sõnaga – koosolekud ja ametikõrgendus –, võttis ta selle väljakutse ilma pikema jututa vastu.

Alles hiljem hakkas ta öeldu üle järele mõtlema. Ma saan kõigiga läbi. Juhtimine tähendab ju kindlasti enamat kui ainult seda!? Kuid mida?

Facebookis praktikandina alustanud Julie Zhuo on nüüdseks Sillicon Valley üks tunnustatumaid tippjuhte. Ta tunnistab, et kõige kirkamad õppetunnid on tulnud läbi tehtud vigade, mida on jagunud ohtralt. Kuid elu käibki nii – sa saad oma valusad vitsad kätte, et järgmine kord teisiti, kui veab, paremini teha. Mida ja kuidas, just sellest raamat „Juhiks saamine“ räägibki.

Zhuo on nüüdseks veendunud, et heaks juhiks mitte ei sünnita, vaid kasvatakse. Tema raamat kirjeldab teekonda, kuidas lõputute hirmude ning kahtluste kiuste enesekindlaks juhiks saada.

Kui Zhuo käest oleks enne tema juhiks saamist küsitud, mida see töö endast kujutab, vastanuks ta:

JUHI TÖÖ ON …

  • kohtuda alluvatega, et aidata neil probleeme lahendada
  • anda tagasisidet, mis on hästi ja mis mitte
  • selgitada välja, keda tuleks edutada ja keda vallandada

Zhuo tänane, parandatud versioon ütleb aga, et:

JUHI TÖÖ ON …

  • luua hästitoimiv meeskond
  • toetada alluvaid nende karjäärieesmärkide saavutamisel
  • luua protsessid, et töö sujuks ja oleks tõhus

Haaravalt kirjutatud „Juhiks saamine“ on õpetlik teejuht sellest, kuidas tippjuhiks kujuneda.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Juhiks saamine

Sissejuhatus Heaks juhiks ei sünnita, selleks saadakse 11 Esimene peatükk Mis on juhtimine? 23 Teine peatükk Kolm esimest kuud 47 Kolmas peatükk Väikese meeskonna juhtimine 65 Neljas peatükk Tagasiside kunst 91 Viies peatükk Enese juhtimine 115 Kuues peatükk Suurepärased koosolekud 151 Seitsmes peatükk Edukas värbamine 173 Kaheksas peatükk Pane asjad liikuma 201 Üheksas peatükk Kasvava meeskonna juhtimine 229 Kümnes peatükk Kultuuri loomine 251 Järellugu 1% teekonnast on läbi 267   Tänusõnad 271 Viited 275

Juhiks saamine

Kaisa Moora
Jardini OÜ tegevjuht

 

Pakkusin end 22aastaselt arendusjuhi positsioonile ema loodud lillepoodide jaeketti Jardin. Mind kutsuti juba põhikoolis ideede generaatoriks, mistõttu oli see igati loomulik samm.

 

Mul polnud ametijuhendit, otsest juhti ega ka sisseelamise juhiseid. Ettevõte oli kasvamise faasis, tegevused olid välja kujunenud, kuid polnud veel ametlikke juhte. Kõik tegid midagi ja see toimis.

 

Tabasin end aeg-ajalt mõttelt, et kas ka nn päris juhid teevad asju nii nagu mina? Mis siis, kui saadakse aru, et tegelikult leiutan ma seda kõike põlve otsas?

 

Lugedes Julie Zhuo raamatut „Juhiks saamine“, tõdesin, et selliseid kõhklusi tekib ka teistel. Ajaga on tulnud teadmine, mida tähendab ütlus „Juhtimine on kunst“. Juhtimises ei saa keegi teine peale sinu enda vaidlustada seda, mis on päris. Sestap pole tähtsust, mida ühes või teises kohas tehakse, sinu olukord on unikaalne.

 

Rasked kogemused on need, mis enim arendavad

 

Juhiks olemine on loomulik osa tööst. See pole midagi eriskummalist. Arvan, et see mõtteviis aitas mul toona väheste kogemustega hakkama saada. Nõustun Zhoga, et „sündinud juhti“ ei eksisteeri. Jah, on olemas juhieeldustega inimesi, kes on edasipüüdlikud, töökad ega suuda jääda kriitilistes olukordades passiivseks, kuid juhi sügavam olemus kujuneb elu- ja töökogemuse kaudu. Rasked kogemused on need, mis enim arendavad.

 

Ka täna tuleb iga päev minu lauale tohutu hulk unikaalseid olukordi, mis vajavad lahendamist. Vahel olen tahtnud, et neid oleks vähem. Zhuo kirjutas, et aeg-ajalt peaks juht ausalt vaatama peeglisse ja küsima: kas mina pean motiveerivamaks saavutada tulemust või mängida teatud rolli? Kui selleks on välja kujunenud roll, on parem täita spetsialisti ülesandeid valdkonnas, kus on sinu tugevused. Kui sa aga soovid saavutada visiooni, on raskustega hakkama saamine igati loomulik.

 

Noore juhina õppisin teistelt palju. Kord soovitas kolleeg, et ma ütleksin hommikuti kõlavalt tere, mitte ei asuks kohe oma töö kallale. Võtsin selle kommentaari vastu, kuigi see häiris mind, sest teadsin, et ma ju ütlen kõigile tere. Sealtmaalt hakkasin kõiki hommikuti kõlavalt teretama ning märkasin, kuidas mu alluvad aktsepteerisid mind kui noort juhti silmanähtavalt rohkem.

 

Prioriteedid vs. kompenseerimine

 

Audio­raamatute kuulamine on uute ideede ja energia ammutamisel olnud oluliseks abiks. Kvaliteetne raamat annab võimaluse süvenenult mõelda koos maailma tipptasemel mõtlejatega. Kehtib külgetõmbeseadus: kui sa oled parasjagu teatud vastuste otsinguil, leiad ka selle õige raamatu.

 

Pärast emapuhkuselt naasmist otsustasin, et tegevjuhi töö on järgmine loogiline samm. Kuigi minu ametinimetus oli juba paar aastat sisaldanud sõna „juht“, siis tõeline juhtimisalane katsumus alles algas. Kui ma varem keskendusin ettevõtte ilusamaks ja paremaks tegemisele, siis nüüd olin saanud rolli, kus pidin tagama ettevõtte elujõulisuse.

 

Oma meeskonda luues sain olulise, kuid valusa õppetunni. Tundsin tohutut vastutust meeskonna soorituse eest. See tõi kaasa selle, et kui keegi ei saanud asjadega hakkama, kompenseerisin seda oma panusega. Kuigi meeskond oli rahul, kaldusin prioriteetidest kõrvale ning vastutuse piirid muutusid häguseks. Nõustun Zhuoga, et juhi roll on tulemuste kordistamine, mitte nende saavutamine.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).