Juhi mõtteviis

Autor: Rasmus Hougaard, Jacqueline Carter

Ilmumisaeg: 01.12.2020

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 288

 

Kui ligi 86% juhtidest peab end eeskujulikuks ja sütitavaks, annab ligi 82% alluvatest oma juhile risti vastupidise hinnangu. Veelgi enam – ligi 35% vastanuist loobuks koheselt palgatõusust, kui vaid saaks oma ülemusest lahti. Millest selline üüratu lõhe ja rahulolematus?

Osaliselt on tegu süsteemiveaga, väidavad Hougaard ja Carter raamatus „Juhi mõtteviis“, sest ühes võimutunde paisumisega kipuvad juhid oma häid omadusi minetama. Juhtide puhul on ligi kolm korda suurem tõenäosus, et nad segavad kolleegidele vahele, tegelevad koosolekul mitme asjaga, tõstavad häält ja solvavad teisi. Uuringud kinnitavad sedagi, et sageli käituvad nad ebaviisakamalt, isekamalt ja ebaeetilisemalt kui nende alluvad. Teisisõnu, kuigi töötajad ihkavad üha enam inimkeskset töökultuuri, ei suuda enamus juhte seda vajadust kuidagi katta.

Hougaard ja Carter pööravad külma kõhuga segi kõik senised juhtimiskäsitlused ning vaatavad teemat värske ja sügavalt inimliku pilguga. Juhtides lugeja läbi rägastikust, mida teadus on mõistuse töötamise kohta õpetanud, selgitavad nad, kuidas kasvatada õnnetundest, tähendusrikkusest, julgusest ja põhimõttekindlusest laetud töökultuuri, milles pole lämmataval egotsentrilisusel ja ebapädeval riskivalmidusel mingit kohta.

„Juhi mõtteviis“ selgitab, kuidas organisatsiooni areng saab alguse juhi isiklikust arengust ning sellest, kas ta on võimeline iseendast sotti saama. Kui juht saab aru, kuidas tema mõistus töötab, suudab ta teisigi paremini mõista, seega juhtida. Ja sellest on kogu organisatsioonil vaid võita.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Juhi mõtteviis

Eessõna 13 Sissejuhatus 17 MIK-juht 23   ESIMENE OSA Enese mõistmine ja juhtimine Enese mõistmine 45 Enese meeleteadlik juhtimine 69 Isetu enesejuhtimine 91 Enese kaastundlik juhtimine 109   TEINE OSA Oma inimeste mõistmine ja juhtimine Oma inimeste mõistmine 133 Meeleteadlik juhtimine 149 Isetu juhtimine 163 Kaastundlik juhtimine 181   KOLMAS OSA Oma organisatsiooni mõistmine ja juhtimine Oma organisatsiooni mõistmine 201 Meeleteadlikuks organisatsiooniks saamine 213 Isetuks organisatsiooniks saamine 231 Kaastundlikuks organisatsiooniks saamine 243   Järelsõna. Juhtimine keerulises tulevikus 255 Lisa A. „Juhi mõtteviisi“ nutirakendus 259 Lisa B. Kaastunde treenimise harjutused 261 Tänusõnad 267 Autoritest 269 Autorite kollektiiv 271 Märkused 273

Juhi mõtteviis

Anni Kuusik
kliiniline psühholoog, programmi Mindful Self-Compassion õpetaja tasemel Trained Teacher

 

Praegust aega iseloomustavad info üleküllus, kiired muutused ja globaalne seotus. See pakub küll põnevaid võimalusi, kuid võib mitmel rindel sahmimise tõttu muutuda ka kurnavaks. Me vajame igapäevaseid meeleteadlikkuse harjumusi, et olla keskendunud, kohal ning võimelised süvenema.

 

Meeleteadlikkuse praktiseerimiseks on mitmesuguseid viise, ent tõsine katsumus on muuta need püsivateks harjumusteks. Raamat „Juhi mõtteviis“ pakub asjalikke soovitusi organisatsioonidele, kus juba tegeldakse meeleteadlikkusega, kuid see on ka hea sissejuhatus neile, kes alles kaaluvad nende praktikate toomist oma ettevõtetesse.

 

Mis iseloomustab silmapaistvaid juhte?

 

Autorid toovad välja kaks omadust, mis iseloomustavad silmapaistvaid juhte ja edukaid organisatsioone. Need on isetus ja hoolivus, mida saab igaüks endas kasvatada. Elutark isetus aitab näha, kuidas ühiste pingutustega edu ja tulemusi saavutada. Isetu juht näeb ja tunnustab kõigi pingutusi. Isetus tähendab ka julgust tunnistada vigu ning seista silmitsi hirmuga olla ebatäiuslik. See loob psühholoogilise turvatunde, mille puhul ei pea vigasid varjama. Nõnda leitakse probleemidele kiiremini nutikaid lahendusi.

 

Isetu juht toob enda asemel esile töötajate panuse ning võtab vastutuse vigade tunnistamise ja lahendamise eest. Ta väljendab tänulikkust ja innustab töötajaidki seda tegema. Kui töötajad taipavad, et juht näeb nende tegelikku panust, kasvatab see soovi pühenduda ning aitab kaasa ettevõtte käekäigule.

 

Majandusliku edu võti

 

Enamik juhte nimetab hoolivust ja kaastundlikkust üheks olulisimaks omaduseks, mis suurendab juhi autoriteetsust ja usaldusväärsust. Hoolivus mõjutab nii otsuseid, mida teeme, kui ka viise, kuidas me neid ellu viime. Raskete otsuste ning kiirustamise puhul muutub selle väljanäitamine küll parajaks katsumuseks, kuid samas tuleb meeles pidada, et just hoolivalt ja lugupidavalt edastatud negatiivne tagasiside lubab valutumalt edasi liikuda ning kiiremini uutele lahendustele jõuda.

 

Majanduslik edu on targa hoolivuse ja nutika tegutsemise tagajärg. Pikas perspektiivis toob üks ilma teiseta kaasa seisaku või kahju, seda nii töötajatele kui ka aktsionäridele. Raamat pakub sisukat ülevaadet teadusuuringutest ja tippjuhtide kogemustest koos praktiliste harjutustega sellest, miks ning kuidas kasvatada iseendas ja organisatsioonis meeleteadlikkust, tarka isetust ja hoolivust. Eriti aktuaalne on see ajal, mil organisatsioonid seisavad silmitsi valikuga, milline hakkab olema nende mõju ühiskonna ja keskkonna käekäigule.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).