Intelligentne investor

Autor: Benjamin Graham

Ilmumisaeg: 20.04.2018

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 544

Benjamin Graham on üks 20. sajandi tunnustatumaid investeerimisnõustajaid, ta on kõikjal maailmas inimesi õpetanud ja inspireerinud. Tema väärtusinvesteerimise teooria – mis kaitseb investoreid suurte vigade eest ja õpetab looma pikaajalisi strateegiaid – on teinud raamatust „Intelligentne investor“ aktsiaturu piibli alates selle esimese trüki ilmumisest 1949. aastal. Warren Buffett nimetab seda raamatut parimaks investeerimisraamatuks, mis on iial kirjutatud.

Aastate vältel on turu arengud tõestanud Grahami strateegiate tarkust. Käesolevas täiendatud väljaandes on säilitatud Grahami algne tekst ning sellele on lisatud tunnustatud finantsajakirjaniku Jason Zweigi kommentaarid. Jason Zweigi vaatenurk hõlmab tänapäeva turu olukorda, tõmbab paralleele Grahami näidete ja tänapäevaste finantssuundumuste vahel ning annab lugejale põhjaliku arusaama, kuidas Grahami põhimõtteid rakendada.

 

Benjamin Graham (1894–1976) on väärtusinvesteerimise isa, kes on inspireerinud paljusid tänapäeva ärimehi.

Jason Zweig kirjutab iganädalast Wall Street Journali kolumni „Intelligentne investor“. Ta on teinud kaastööd ajakirjadele Money, Times ja Forbes ning kirjutanud investeerimisest alates 1997. aastast.

 

„Kaugelt kõige parem investeerimisraamat, mis on kunagi kirjutatud.“

– WARREN BUFFETT

Raamatu väljaandmist on toetanud: LHV Pank, Nasdaq Tallinna börs ja Admiral Markets

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Intelligentne investor

Eessõna neljandale väljaandele    11 Autorist      13 Sissejuhatus. Mis on selle raamatu eesmärk?  17 Kommentaar sissejuhatusele    26 1. peatükk. Investeerimine või spekulatsioon: milliseid tulemusi võib oodata arukas investor?  33 Kommentaar 1. peatükile    47 2. peatükk. Investor ja inflatsioon   59 Kommentaar 2. peatükile    68 3. peatükk. Aktsiabörsi saja-aastane ajalugu: aktsiahindade tase 1972. aasta alguses   75 Kommentaar 3. peatükile    89 4. peatükk. Üldine portfellistrateegia: alalhoidlik investor 97 Kommentaar 4. peatükile    109 5. peatükk. Alalhoidlik investor ja lihtaktsiad  119 Kommentaar 5. peatükile    129 6. peatükk. Ettevõtliku investori portfellistrateegia: negatiivne lähenemine    137 Kommentaar 6. peatükile    147 7. peatükk. Ettevõtliku investori portfellistrateegia: positiivne aspekt     155 Kommentaar 7. peatükile    175 8. peatükk. Investor ja turukõikumised   183 Kommentaar 8. peatükile    202 9. peatükk. Investeerimine investeerimisfondidesse  215 Kommentaar 9. peatükile    229 10. peatükk. Investor ja tema nõuandjad   243 Kommentaar 10. peatükile    256 11. peatükk. Väärtpaberianalüüs tavainvestorile: üldine lähenemine    263 Kommentaar 11. peatükile    281 12. peatükk. Kasum aktsia kohta: mida jälgida?  289 Kommentaar 12. peatükile    299 13. peatükk. Nelja börsiettevõtte võrdlus   .307 Kommentaar 13. peatükile    315 14. peatükk. Aktsiate valimine alalhoidlikule investorile 323 Kommentaar 14. peatükile    340 15. peatükk. Aktsiate valimine ettevõtlikule investorile 349 Kommentaar 15. peatükile    366 16. peatükk. Konverteeritavad väärtpaberid ja varrantid 373 Kommentaar 16. peatükile    387 17. peatükk. Neli ülimalt õpetlikku näidet  391 Kommentaar 17. peatükile    405 18. peatükk. Kaheksa paari ettevõtete võrdlus  413 Kommentaar 18. peatükile    437 19. peatükk. Aktsionärid ja juhtkond: dividendipoliitika 449 Kommentaar 19. peatükile    456 20. peatükk. Turvavaru kui keskne kontseptsioon investeerimisel     469 Kommentaar 20. peatükile    480 Järelsõna      487 Kommentaar järelsõnale    489 Lisad      491 Lõpumärkused     529 Jason Zweigi tänuavaldused    539

Intelligentne investor

Kaarel Ots
Nasdaq Tallinna börsi juht

„Intelligentne investor“ on nagu aabits. Aabits selle kõige paremas tähenduses. Aabits, sest temas sisalduvad mõtted ja õpetussõnad on ajatud, universaalsed ja kõigile omandatavad. Kui mõelda, kuidas investeerimis- ja finantsmaailm on saja aastaga arenenud ja on praegu arenemas, näib ühest küljest uskumatu, et keegi suutis 1940. aastatel kirjutada sel teemal ajatu teose. Kuid nii on. Teisest küljest on jällegi loogiline, et fundamentaalsed tõed jäävad kehtima ka aja möödudes.

[read]

Tänases hoomamatus infoväljas jääb sisukaid, läbi mõeldud, universaalseid – ja seega ajaproovile vastu pidavaid – tekste võib-olla mitte päriselt vähemaks, aga muu müra sisse kadumise tõttu tunnetuslikult vähemaks kindlasti. Seda enam pakub mulle rõõmu ja rahuldust, kui saan võtta aeg-ajalt kätte midagi ajatut, raamatu, mida lugedes ma saan rahuliku südamega olla kindel, et seal kirjas olevad printsiibid jäävad kehtima. Ka kümne, kahekümne ja saja aasta pärast. „Intelligentne Investor“ on üks neist oma valdkonna tugiteostest, millest saab muu ja pidevalt muutuva virvarri taustal kindlalt kinni hoida.

 

Olen veendunud, et seda raamatut – ja nüüd juba ka eestikeelsena – loetakse, nauditakse ja sätitakse oma investeerimispõhimõtete alustalaks veel väga pikka aega. Olgu siis tegu algajaga, kes investeerimisega alles tutvust teeb, või juba kogenud investoriga, kes tahab endale väärtusinvesteerimise põhitõdesid uuesti meelde tuletada. [/read]

Indrek Naur
vandeadvokaat, investor

Väärtusinvestori piibel

Oma investoritee alguses otsisin raamatut, kust saaks investeerimise kohta süvendatud teadmisi. Lugesin läbi sadu raamatuid ja ainus raamat, mida ma ka hiljem olen mitu korda lugenud, on Benjamin Grahami „Intelligentne investor“.

 

Benjamin Grahami raamatut „Intelligentne investor“ võib ilma liialdamata pidada väärtusinvestori piibliks, sest piibliks võib ülekantud tähenduses lugeda iga raamatut, mis on mingis valdkonnas tähtsaim või põhiline. Mul on hea meel, et tänu investor Toomasele on väärtusinvestori piibel nüüd ka eesti keeles.

[read]

Kes on väärtusinvestor? Lühidalt öeldes on väärtusinvestor see, kes otsib börsilt aktsiaid, mille hind on võrreldes ettevõtte väärtusega odav. Graham pidas allahinnatuks ettevõtteid, mille aktsiatega kaubeldakse alla likvideerimisväärtuse (P/B). Ta pidas tähtsaks ostmise ja hoidmise põhimõtet, sest varjatud väärtusega ettevõtte väärtus kasvab ajaga – ettevõtte kapitalisatsioon suureneb ja jooksvalt jaotatakse aktsionäridele kasumit. Graham ei hinnanud aktsiatega spekuleerimist ja pidas tähtsaks massipsühholoogia tunnetamist, sest odav väljamüük annab väärtusinvestorile võimaluse soetada väärtusliku ettevõtte aktsiaid mõistliku hinnaga.

 

Grahami kuulsaim õpilane Warren Buffett peab seda raamatut maailma parimaks raamatuks ja kasutab raamatu põhimõtteid siiani. Usun, et kui keegi Eestis järjekindlalt kasutab Grahami raamatu „Intelligentne investor“ põhimõtteid, võib ükskord ka Eestis olla oma Warren Buffett.[/read]

 

Jaak Roosaare
investor, “Rikkaks saamise õpiku” autor

Kõigi aegade parim

 

Maailma edukaim investor Warren Buffett on nimetanud Benjamin Grahami raamatut „Intelligentne investor“ ülekaalukalt kõigi aegade parimaks investeerimisõpikuks.

 

Raamatu autor Benjamin Graham oli Buffetti üks esimesi tööandjaid ja mentoreid, kes õpetas noorele Warrenile selgeks eduka aktsiavaliku saladused. Veelgi enam, Grahamilt õppis Buffett mõtteviisi, mis tegi temast jätkusuutliku ja eduka investori.

[read]

Mida sellest raamatust võib leida? Kohe esmalt on sobiv hoiatada, et tegemist pole lihtsa lugemisega. Ka mul endal, kuigi olen suur investeerimisraamatute sõber, läks raamatu läbitöötamisele aega mitu kuud ning korduvalt oli tahtmine raamat pooleli jätta ja midagi kergemat lugeda. Aga ärge andke alla! Usun, et pingutus on vaeva väärt. Mis selle raamatu lugemise raskeks teeb? Esiteks kindlasti teistsugune ajaline taust. Raamatu esimene versioon ilmus aastal 1949 ja midagi pole teha – ettevõtted, majandus ja ka sõnavara on sellest ajast saadik tublisti muutunud. Raudteefirmade võlakirjade asemel on nüüd kuum sõna tehnoloogiaaktsiad ja krüptovaluutad. Inflatsioon, intressid ja majanduskasvu ootused on sootuks teised. Teiseks on kindlasti muutunud ka kogu investeerimisfilosoofia – puhtalt bilanssi uurides on tänapäeval USA aktsiaturul raske konkurentsieelist saavutada. Ja kolmandaks on ka raamatu maht selline, et päris ühe nädalavahetusega seda läbi ei loe. Ma ise lugesin 2003. aastal ilmunud täiendatud versiooni, milles iga peatüki järel on Jason Zweigi järelsõna ja kokkuvõtted. See tegi lugemise palju lihtsamaks.

 

Miks siis ikkagi seda raamatut lugeda ja mida sellest õppida? Kohe esimeses peatükis teeb autor lugejale selgeks, mis vahe on investoril ja spekulandil. Peale selle jagatakse investorid kaheks: kaitsvateks (defensive) ja ettevõtlikeks või ründavateks (enterprising). Väga hea mõttemuster!

 

Warren Buffett tõstab oma sissejuhatuses esile kaks raamatu kõige tähtsamat peatükki: peatükid 8 ja 20. Esimene neist räägib bipolaarsest tegelasest nimega Härra Turg ning mõttest, et aktsia hind ja ettevõtte väärtus on kaks eri asja. Teine aga turvalisusvaru kontseptsioonist (margin of safety), mis soovitab alati jätta endale puhvri juhuks, kui analüüs päris täppi ei läinud. Need põhimõtted on eduka pikaajalise investeerimiskarjääri alustalad. Seega soovitan neid peatükke lugeda ikka ja jälle, kuni need on muutunud osaks mõttemaailmast. Ja ülejäänud raamatut võtta pigem väljakutsena.[/read]

Tarmo Tanilas
Swedbanki investeeringute strateeg

Väärtusinvesteerimise suurmeister

 

Kui investeerimises korraldataks ülemaailmseid suurvõistlusi, oleks selle esimeseks olümpiavõitjaks suure tõenäosusega kuulutatud Briti päritolu USA investor Benjamin Graham.

Tema teadmised investorite psühholoogiast ja varade õiglase hinna määramisest ning oskus oma peaga mõelda ja vajaduse korral turu suuna suhtes vastupidi liikuda, andnuks talle konkurentidega võrreldes selge edumaa. Sellest sai suurepäraselt aru ka tema kuulsaim õpilane Warren Buffett, kes on nimetanud Benjamin Grahami 1949. aastal esimest korda üllitatud ja hiljem bestselleriks kujunenud teost „Intelligentne investor“ kõigi aegade parimaks investeerimisraamatuks. Just Graham oli Buffetti peamine mentor, kelle käest õpitud oskused on tal aastakümnete jooksul võimaldanud saavutada turu keskmisega võrreldes imetlusväärse tootluse. Autosõitu ei saa õpetada inimesed, kes pole ise kunagi autot juhtinud. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik, aga ma ei suuda selliseid juhendajaid tõsiselt võtta. Samamoodi on ka investeerimisega. Mulle meeldib Benjamin Graham, sest ta on praktik, kes räägib ausalt nii õnnestunud kui ka ebaõnnestunud tehingutest. Tema näited on selged ja elulähedased ning neil on väga suur praktiline väärtus algajale investorile, kes liigub oma finantsvabaduse poole.

[read]

Selle raamatu hoolikas lugemine ning loetu praktikas rakendamine võimaldab kõigil meil saada intelligentseks investoriks. Stockmanni hulludel päevadel on terve linn täis kollaseid kilekotte, sest tualettpaberi 30% hinnalangus paneb rahvahulgad kauplusele tormi jooksma. Kui aga aktsiaturul pakutakse varasid samasuguse hinnasoodustusega, läheb enamik meist paanikasse ning soovib positsioonidest kiiresti loobuda! Kas pole mitte absurdne?

 

Inimpsühholoogia mõistmine ning oskus varade hinda õiglaselt hinnata on eduka investeerimise peamised nurgakivid. Hindan kõrgelt Benjamin Grahami oskust lihtsate ning eluliste näidete varal demonstreerida, kuidas väga intelligentsed inimesed muutuvad börsidel äkitselt täiesti ebaratsionaalseks. Lugege seda raamatut väga hoolikalt, tehke märkmeid ning analüüsige oma senist finantsturgudel käitumist. Korralik kodutöö, selgete sihtide ja reeglite seadmine ning tugev närvikava teevad teist üsna ruttu investorid, kes hea tahtmise korral võiksid minna ka investeerimise suurvõistlustele.[/read]

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).