Emotsionaalse pagasi pärssiv jõud

Autor: Naomi Shragai

Ilmumisaeg: 18.08.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 232

Kas märkad vahel tööl, et sind on tugevad tunded halvanud? Kas ägestud liialt kolleegi või ülemuse kriitika peale? Kas oled edukas ning rabad meeletult tööd, kuid kahtled siiski oma asjatundlikkuses? Sageli viivad nende ja paljude teiste tööeluga seotud murede juured lapsepõlve, kinnitab psühho- ja pereterapeut Naomi Shragai.

Üha rohkem kliente astub Shragai kabinetiuksest sisse tööelu puudutava probleemiga: kes ei saa üle sunnist olla meeltmööda oma kolleegidele; kes pelgab, et ta pole vaatamata oma tublidusele ülesannete kõrgusel; kes murrab piike ebaõiglustunde, keelepeksu või kiusuga kontoris; kes on hädas delegeerimisega.

Me kõik sipleme oma kasvatuse ja õpitud käitumismustrite lõksus, külvates tööl minevikuga seotud konflikte, dünaamikat ning suhteid taasluues omajagu segadust ja hõõrumisi. Nõnda polegi imestada, et kontorist saab tihti irratsionaalsuse ja lahendamata vaidluste kasvulava. Shragai pakub oma raamatus vastuseid mitmetele tööelu kurnavatele küsimustele ning aitab tekkinud pingeid leevendada.

  • Kuidas varased kogemused ja teadvustamata motiivid annavad värvi töökohal toimuva tajumisele?
  • Kuidas meie varased kogemused juhtimist mõjutavad?
  • Miks reageerid kontoris toimuvale tugevalt, vahel ka irratsionaalselt?
  • Kuidas leevendada tunnete intensiivsust, langetada paremaid otsuseid, teha tõhusamat koostööd, olla avatum tagasisidele ning võtta kuulda alternatiivseid käsitlusi?
  • Millised on kolleegide ebaõiglase või suisa hullusena näiva käitumise tagamaad?
  • Kuidas võib pere varajane probleemsus aidata karjääri teha, kui välja töötada teine, eluterve ning loominguline trajektoor?

Tööelu on liiga pikk, et langeda enesehävituse ohvriks. Vaata oma minevikule julgelt näkku, et mitte kukkuda tuttavasse, ent kahjulikku suhtedünaamikasse. Vaid nii saad muuta oma tööelu taas asiseks ning nauditavaks.

Naomi Shragai raamat on haarav ja tänapäevane vaade tööelule. Terapeudi ja organisatsiooni psühholoogina kirjeldab ta mahlakalt, kuidas neuroosid, mille tagamaad peituvad tihti meie lapsepõlves ja kulgemisloos, avalduvad just tööl. Näiteks võib tubli lapse sündroom põhjustada tööelus perfektsionismi ning perekonnas alanud autoriteedipelgus on lihtne kanduma üle ka ülemustele.

Autor jutustab oma klientide lugude kaudu, kuidas probleemsed seosed tekivad ning kuidas neist vabaneda nii, et me oleksime oma eneseteostuses psühholoogiliselt nõtked ja vabad. Selleks ei pea kaugeltki olema õppinud psühholoog ega terapeut, et tema taipamisi ja soovitusi ellu viia.

Nautisin head tasakaalu näidete, teadusviidete ja arutelude vahel ning olin meeldivalt üllatunud, et kirjeldatu sobitub suurepäraselt ka Eesti konteksti.

Tiina Saar-Veelmaa
psühholoog ja Happyme.ee asutaja

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Emotsionaalse pagasi pärssiv jõud

Autorist   6 Autori märkus   7   Sissejuhatus. Sisedraamade väljaelamine töökohal   13 Tugevate tunnete võimusesse haaratusest ja kaitserajatistest, mida töökohal püstitatakse   21 Petturi sündroom ehk kuidas enese tundmine petjana võib olla otsekui õnnistus   35 Kas tõrjumishirm ajab krampi? Ehk kui teistele meeldimine muutub kompulsiivseks   55 Liigsel pingutamisel on piirid ehk edu hind, mida ei osata ette näha   71 Isiksuste kokkupõrked: millist rolli mängid neis sina?   89 Paranoia, kadedus ja irratsionaalse konflikti alged   107 Konfliktihirm ehk miks ei ole olemas täiuslikku lapsepõlve   127 Kontrollifriigid, kiusajad ja türannid. Kuidas nendega toime tulla ja teada, millal on aeg põgeneda? 147 Pjedestaali riskid. Miks idealiseerimine lõpeb vältimatu kriisiga   167 Nartsissistide (enamiku) kaitseks ja nende kohta käivatest väärarvamustest   185 Varjukülgede eelised. Kui neurootilistest omadustest on abi   201 Kas töö hakkab mind ealeski vastu armastama?   217   Tänusõnad   223 Bibliograafia   227

Emotsionaalse pagasi pärssiv jõud

Tiina Saar-Veelmaa, psühholoog ja Happyme.ee asutaja

 

Psühhoterapeut ja organisatsioonipsühholoog Naomi Shragai kirjeldab mahlakalt, kuidas neuroosid, mille tagamaad peituvad lapsepõlves ja kulgemisloos, avalduvad just töökohtadel.

 

Sageli peituvad neurooside tagamaad meie lapsepõlves ja kulgemisloos. Näiteks võib tubli lapse sündroom põhjustada perfektsionismi ka tööelus. Liiati kui tublidus ei pälvinud piisavat tunnustust või eelistati teisi lapsi, võib pidev tähelepanu puudus saada takistuseks ka karjääriteel. Perekonnas alanud autoriteedipelgus on lihtne kanduma ülemusele ning temagi ees tuntakse end kammitsetuna või hirmul.

 

Uurinud üle 20 aasta tööõnne ja eneseteostuse psühholoogiat Eestis, on mulle silma jäänud, et mõni suudab vahetada mitu töökohta või käituda korduvalt samamoodi, enne kui jõuab jälile tegelikule põhjusele. Töökohal raisatakse inimeste potentsiaali seetõttu, et puudub kultuur, mis aitaks välja tuua nende parima osa ja kaitseks neid neurooside avaldumise eest.

 

Võrdlemismajanduse ja ülepingutatult optimistliku kultuuri varjupool

 

Autor utsitab endast mõtlema kui osadest: kui üks osa üritab lahendada möödanikusündmusi, siis teine osa tahab ikkagi väga edu saavutada. Seega ei määra probleemsed küljed inimeste kogu olemust ja me peaksime kolleege nägema eeskätt asjatundjatena.

 

Oluline on teadvustada sedagi, et tehnoloogia ja töökeskkonna kiire muutumine tingib ebakindlust ja ärevust. Inimesed pelgavad vigu ning tunnevad üha enam, et nad pole ülesannete kõrgusel. Pidev võrdlemismajandus ja ülepingutatult optimistlik kultuur annavad sellele ainult hoogu juurde. Sellises olukorras vajame üha enam nutikaid lähenemisi, mis aitavad nurjumisi tunnistada ja neist õppida, mitte aga võtma neid isiklikult ning selle tagajärjel läbi põlema.

 

Edu kõrge hind

 

Me ei mõtle sageli sellele, mida kõike me tööelu ohvrialtarile toome. Naomi sõnul pole midagi halba selles, kui inimene tahab anda endast parimat, hästi teenida ning ametikaaslastelt ja perelt tunnustust ning imetlust pälvida. Paraku avastavad pingutajad ennast nõiaringist, kus tuleb pidevalt end tõestada ja üha uusi kõrgusi püüda.

 

Head nõu saavad raamatust ka need juhid, kes pole julgenud endast targemaid inimesi värvata või vajavad, et neid autoriteetideks peetakse. Loomulikult viib ka see rada tagasi lapsepõlve. Samuti aitab raamat juhtidel oma inimesi paremini mõista ning nendega keerulisi vestlusi pidada.

 

Selleks ei pea aga olema kaugeltki õppinud psühholoog ega terapeut, et Naomi arusaamu ja soovitusi ellu viia. Töökultuuridel, meeskondadel ja organisatsioonienergial aitab terveneda igasugune teadvustamine.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).