Eduka investori taskuraamat

Autor: Joel Greenblatt

Ilmumisaeg: 11.05.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 216

New York Timesi bestseller.

Finantsmaailm, eriti aktsiaturud, on paljudele heidutavad. Ometi mängivad investeerimisotsused olulist rolli selles, milline saab olema meie kindlustunne ja pensionipõlv ning kuidas suudame oma lähedaste eest hoolt kanda. „Eduka investori taskuraamat“ selgitab, kuidas Greenblatti maagilise valemiga liigseid riske võtmata turgu ületada.

Greenblatt tunnistab, et raamat sündis suuresti soovist teha oma viiele lapsele tavapärasest sisukam kingitus. „Samuti mõtlesin, et kui ma oskan seletada, kuidas raha teenida, nii et isegi mu lapsed saavad sellest aru, siis oskan ma seda õpetada enam-vähem kõigile.“ Kuigi raamatu kontseptsioonid võivad tunduda lihtsad – rafineeritud investorile ehk liigagi –, on iga samm sel teekonnal asja pärast. Lugemisvaev saab kõigile tasutud, sest klaariks saab nii mõndagi. Muu hulgas ka see:

  • Kuidas vaadelda aktsiaturgu?
  • Miks ei ole valdav osa professionaale ja erainvestoreid edukad?
  • Kuidas leida häid ettevõtteid soodsa hinnaga?
  • Kuidas ületada turgu täiesti iseseisvalt?

Raamatu lisad on neile, kelle rahandusalased teadmised küündivad keskmisest kõrgemale tasemele. Samas ei pea neid tingimata lugema, et mõista ja rakendada selles menukis kirjeldatud meetodeid. Greenblatt on kindel, et selleks pole vaja ärijuhtimise magistrikraadi, et turgu ületad: arvukate keeruliste valemite ja majandusterminite tundmine ei anna suurt midagi juurde. „Eduka investori taskuraamatu“ lihtsatest kontseptsioonidest piisab täiesti, on enam kui 30 aastat professionaalse investorina ja 14 aastat Ivy League’i ärikoolis õppejõuna tegutsenud Greenblatt veendunud.

Raamatu kirjastamist toetas LHV.

Järjepidev turu keskmisest kõrgem tootlus on tõeliseks katsumuseks, ka professionaalsetele investoritele. Ometi võib Joel Greenblatti maagiline valem, mis selekteerib välja parima kapitali tasuvuse ja suurima tõusuruumiga aktsiad, tuua tavainvestorile suurepäraseid tulemusi, kui vaid valemit pikaajaliselt järgida ning selle toimimisse uskuda.

Lugematul hulgal erinevate investeerimisstrateegiate virvarris on juba aastakümneid toiminud Greenblatti maagilise valemi kontseptsioon lihtsasti mõistetav ka neile, kes pole aktsiaturgudega varasemalt kokku puutunud.

Raido Tõnisson
LHV analüütik

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Eduka investori taskuraamat

Tänuavaldused 11 Eessõna   15 Sissejuhatus 2010. aasta väljaandele   19 Sissejuhatus esmaväljaandele   23 Esimene peatükk   27 Teine peatükk   35 Kolmas peatükk   43 Neljas peatükk   53 Viies peatükk   65 Kuues peatükk   77 Seitsmes peatükk   87 Kaheksas peatükk   97 Üheksas peatükk   107 Kümnes peatükk   119 Üheteistkümnes peatükk   131 Kaheteistkümnes peatükk   141 Kolmeteistkümnes peatükk   153 Maagiline valem samm-sammult   163 Järelsõna 2010. aasta väljaandele   171   Lisa   193 Maagiline valem   195 Juhuslik ekslemine rikutud   203

Eduka investori taskuraamat

Raido Tõnisson, LHV analüütik

 

Lugematul hulgal erinevate investeerimisstrateegiate virvarris on Joel Greenblatti aastakümneid toiminud maagilise valemi kontseptsioon lihtsasti mõistetav ka neile, kes pole aktsiaturgudega varem kokku puutunud. 

 

Joel Greenblatti „Eduka investori taskuraamat“ on järg tema finantsklassikaks tõusnud 2005. aasta esmaväljaandele, mida on müüdud kokku üle 300 000 eksemplari. Võrreldes esmaväljaandega on 2010. aastal ilmunud täiendatud versioon ajakohasem, hõlmates andmeid sellegi kohta, kuidas on Greenblatti strateegia toiminud viimase, 2008. aasta laiaulatuslikuma turulanguse tingimustes.

 

Üsna lühike, kuid kindla suunitlusega raamat algab aktsiatesse investeerimise aluspõhimõtete, nagu kasumi teenimise olulisuse ja ettevõtte väärtuse mõistest arusaamise tutvustamisest. Kuna tema maagiline valem hõlmab kõigest põhikooli matemaatikat, on see jõukohane ka noorematele investeerimishuvilistele.

 

Kahe suhtarvu maagia

 

Tegelikkuses ei eksisteeri ühtainust maagilist valemit, mis tooks aktsiaturgudel edu. Selline sõnastus võib nii mõnegi suisa eemale peletada. Ometi on Greenblatt nimetanud oma kontseptsiooni just nii. Ettevaatlikuks teeb seegi, et tema maagiline valem annab algoritmina ette portsu aktsiaid ning investori vaevaks jääb üksnes ostuorder sisse panna ja ootama jääda.

 

Just nii lihtne see ongi: valem koosneb ainult kahest suhtarvust, mis võimaldavad börsilt leida head ettevõtted ja seda soodsate hindadega. Kui neist esimene mõõdab ettevõtte võimekust teenida oma tehtud investeeringutelt võimalikult suurt kasumit, siis valemi teine pool kasutab ära ettevõtte tegeliku väärtuse ja selle aktsia turuhinna erinevust. Kokkuvõttes selekteerib valem parima kapitali tasuvuse ja suurima tõusuruumiga aktsiad, moodustades 20–30 aktsiat sisaldava portfelli, mis peaks keskmisele investorile olema optimaalne kogus positsioone.

 

Usu jõud investeerimisel

 

Kontseptsiooni suurim võlu peitub aga selles, et kuigi see valem ei eelda investorilt aktsiate edasist analüüsi ja tuleviku prognoosimist, pakkusid maagilise valemi 30 parimat aktsiat 17 aasta jooksul kuni 2004. aastani ligikaudu 30,8protsendist aastatootlusmäära, ületades S&P 500 mõõdetuna turu keskmist üle kahe korra.

 

Kuigi tavainvestorile on see psühholoogiliselt suur katsumus, on oluline strateegiast kinni pidada – ja seda ka keerulistel aegadel. Nimetatud 17 aasta sisse jäi koguni kahe aasta pikkune periood, mil S&P 500 indeks ületas Greenblatti maagilist valemit.

 

Pika aja jooksul on tema maagiline valem aga väga edukaks osutunud. Tuleb siiski meeles pidada, et nii maagilise valemi kui ka iga teise strateegia puhul on oluline sellesse pikka aega uskuda. Ükski investeerimisstrateegia ei tööta järjepanu kuust kuusse ja aastast aastasse, vaid paratamatult tekib aegu, mil tuleb tunnistada turuindeksite paremust.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).