Coach´i inimest, mitte probleemi

Autor: Marcia Reynolds

Ilmumisaeg: 01.02.2023

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 216

Intelligentne inimene on meister oma tunnete eiramises ning tegevuste ja uskumuste ratsionaliseerimises. Öelda talle, et ta peab muutuma, on täielik ajaraiskamine. Peegeldav uurimine on ainus viis panna tarka inimest oma mõtetes kahtlema ning uusi lahenduskäike nägema, ütleb sertifitseeritud meister-coach Marcia Reynolds.

Coaching peaks olema uurimisprotsess, mitte rida mehhaanilisi küsimusi, on Reynolds veendunud. Hetkes kohalolek, coach´itava väidete peegeldamine, kokkuvõtete tegemine, ümbersõnastamine ja erinevuste väljatoomine on palju võimsam kui imet tegevate küsimuste paaniline otsimine. „Sa ei pea hauduma välja meisterlikke küsimusi. Sa ei pea mõtlema välja, kas see, mida öelda tahad, on intuitsioon või omaenese vajaduste häbitu projektsioon,“ kinnitab Reynolds.

Võtmesõna on partnerlus, rõhutab Reynolds. Coach’id ei tegutse ekspertide ega analüütikutena ka siis, kui neil on asjakohane kogemus ja haridus. Coach’id on mõttepartnerid, kes aitavad coach´itaval näha oma blokeeringute taha, et nad suudaksid väljakutsetele ise lahenduskäike leida.

Reynolds ütleb, et juhtide peamine vabandus mitte coach’ida – mul pole aega – põhineb enamasti hirmul, et nad ei suuda seda efektiivselt teha. Reynolds kirjutaski selle raamatu mõttega neid hirme leevendada ning teha coaching kättesaadavaks igaühele – juhile, coach´ile, lapsevanemale, õpetajale, sõbrale –, et pidada tähendusrikkamaid vestlusi kõikvõimalikes olukordades.

Raamatus tuleb juttu:

  1. Põhjustest, miks on peegeldav uurimine mõtlemise muutmisel sedavõrd võimas vahend, et korrigeerib meie käitumist ka pikas perspektiivis.
  2. Olukordadest, kuna tasub coaching’uga lagedale tulla. Kui pidevalt coach’ida, tüütad oma alluvad, sõbrad ja partneri ära.
  3. Tõekspidamistest, mis on coaching’u mõtte õigelt rajalt kõrvale tirinud, kuidas need coaching’u tõhusust piiravad ning mida nendega peale hakata.
  4. Viiest läbimurdvast coaching’u praktikast ja kuidas neid rakendada.
  5. Kolmest vaimsest harjumusest, mida on vaja peegeldava uurimise meisterlikuks läbiviimiseks ning harjutused nende juurutamiseks.

Marcia Reynolds, PhD, oli Rahvusvahelise Coach’ide Föderatsiooni viies ülemaailmne president ning hiljuti võeti ta üleilmses kogukonnas selle nn tunnustusringi Circle of Distinction liikmeks. Global Gurus on tunnustanud teda ühena viiest maailma parimast coach’ist.

Marcia Reynolds on mõttepartneriks nii kogenud kui ka algajale coach’ile, suunates lugejat sukelduma coaching’u vestluste süvakihtidesse, et läbi peegeldava uurimise märgata lünki coach’itavate loogikas ning toetada uskumuste, tunnete ja vajaduste teadvustamist. Ta pakub nõuandeid, kuidas töötada seestpoolt väljapoole, kaevuda kliendi mõttemustritesse ja emotsionaalsetesse filtritesse.

Autor rõhutab, et kestvad lahendused kerkivad pinnale siis, kui mõtteid on korrastatud ja avardatud. „Olla kohal on palju tähtsam kui olla ideaalne“ on üks paljudest Marcia coaching’u-pärlitest, mida ta armastusega jagab.

Signe Vesso, PhD
coach, superviisor, koolitaja
meeskondade ja juhtide arengupartner

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Coach´i inimest, mitte probleemi

Sissejuhatus. Küsimuste esitamine ei ole sama mis uurimine  9 I osa. Mis on coach’iv vestlus?  17 Miks on inimese coach’imisel nii suur jõud?   27 Coaching’uga seotud hullud uskumused   43 II osa. Viis põhipraktikat   59 Tulipunkt. Coach’i inimest, mitte probleemi   63 Aktiivne kordamine. Pöördelise tähtsusega detailide taasesitamine asjast ülevaate saamiseks  71 Ajusse sissehäkkimine. Aarete ülesleidmine varanduselaekast  97 Väravavahi roll. Õigel teel püsimine   119 Uus järgmine samm. Taipamiste ja pühendumiste coach’imine 143 III osa. Kolm vaimset harjumust   155 Keskendu täielikult   161 Võta vastu (mitte ära lihtsalt kuula)   173 Taba ära hinnangu andmine ja vabane sellest   183 Kokkuvõte. Vestlusele lisaks. Coaching kui elustiil ja kultuur   197 Märkused   203 Tänusõnad   211 Autorist   213

Coach´i inimest, mitte probleemi

Signe Vesso, PhD, coach, meeskondade ja juhtide arengupartner

 

Marcia Reynoldsi raamat “Coach´i inimest, mitte probleemi” on võluv ja mitmekihiline teekond coaching‘u sügavustesse. Ilma nende coaching´u alustaladeta ei pruugi pikaajalised tulemused ilmneda. Järgnevalt mõned mõtted, mis mind enim kõnetasid.

 

Meie raamid hoiavad meid turvaliselt ja ummikus olevana

 

Marcia selgitab metafoori abil, et kuskil inimese aju keskpaigas on üks kast, mis on tulvil lugusid, mida kasutame igapäevaseks navigeerimiseks. Selle kasti raamid on läinud aastatega tugevamaks, kaitstes meie lugusid ja seisukohti välise sekkumise eest.

 

Kui keegi summeerib, sõnastab ümber ja kordab sõnu, mida ütleme, ning pilte, mida loome, suudame näha oma lugusid kõrvalt, väljaspool oma mõtlemist. Teise lugu kuulates saab coach täpselt määratleda võtmearusaamad, mis seda koos hoiavad. Sõnastamine võib tuua selgust valikusse, mida coach´itav tahab teha, kuid mille tegemisega seotud ebamugavust ta väldib.

 

Oluline on töötada seestpoolt väljapoole, kaevuda kliendi mõttemustritesse ja emotsionaalsetesse filtritesse

 

Tähtis pole niivõrd see, millist coaching´u mudelit kasutada, kuivõrd see, kuidas teist kuulata ja kuuldu põhjal tagasipeegeldusi teha, et aidata coach´itaval endast teadlikumaks saada ja ärgitada teda oma mõtteid kriitilisemalt vaatlema.

 

Marcia julgustab testima coach´itava tõlgendusi ja oletusi. Oluline on märgata emotsionaalseid nihkeid vestluses, nii et coach´itav teadvustaks midagi uut, mitte ei piirduks juba olemasolevate mõtete ümberkorraldamisega. Läbi raamatu kumab Marcia sügav uskumus, et coach ise on suurim tööriist coach´itava hüvanguks. Ta soovitab tunnetada coach´itava emotsionaalseid muutusi ning kasutada uudishimu, et uurida välja, mis selle põhjustas.

 

Kestvad lahendused kerkivad pinnale siis, kui mõtteid on korrastatud ja avardatud

 

Negatiivsete mõttemustrite peatamiseks peab keegi teine meie mõtteid meile tagasi peegeldama, küsides küsimusi, mis panevad juurdlema: miks me niimoodi mõtleme. Peegeldaval uurimisel näeb coach´itav oma uskumusi, nagu need oleks uurimiseks lauale laotatud. Nõnda näeb ta oma loogikas peituvaid lünki ja iganenud seisukohti, saab hinnata uskumusi ning selgitada välja valikuid mõjutavaid hirme ja soove.

 

Coaching vs. nõu andmine või tagasiside

 

Autor usub siiralt, et coaching on lähenemine, mis on juhtimises tulemuslikum ja kõikidele osapooltele kasulikum kui harjumuspärane nõu andmine või tagasiside. Ta toob välja, et paljud juhid arvavad, et lihtsam on anda nõu kui võtta aega ja coach’ida teist ise lahendusi leidma. Nad ei saa aru, et aja säästmise asemel nad hoopis raiskavad seda. Kasulik teave, mida juhid tagasisidena annavad, tekitab tihti hoopis kaitsereaktsiooni või alandab enesekindlust, vähendades algatusvõimet ja uuenduslikkust.

 

Olla kohal on palju tähtsam kui olla ideaalne

 

Coach’ide vastutus on luua turvamull, et inimene saaks end mõnusalt iseendana tunda. Marcia kirjeldab võtteid, kuidas oma kohalolekut seadistada: enne kliendiga kohtumist tuleb teadlikult valida, kuidas soovid end tunda. Coach’i emotsioonid mõjutavad teise turvatunnet palju rohkem kui valitud sõnad.

 

Lõpetuseks tõstaksin esile autori sõnumi: coaching on väärtuslik põhjusel, et mitte keegi ei muuda oma mõtteviisi ise. Isiklik vägi tuleb sellest, kui inimene tunneb, et teda nähakse, temast hoolitakse ja peetakse lugu.

 

Soovin kõikidele häid mõttepartnereid!

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).