Börsil rikkaks

Autor: Anu Lill

Ilmumisaeg: 05.12.2022

Kirjastus: Äripäev

Lehekülgi: 232

Raamat „Börsil rikkaks“ toob päevavalgele Eesti ühe kõige ainulaadsema investeerimiseksperimendi: investor Toomase projekti telgitagused ja seni avaldamata põnevad seigad, millega on asjaosalised aastate jooksul silmitsi seisnud.

Eksperiment sai alguse 2002. aasta jaanuaris ning seisnes selles, et Äripäev eraldas oma börsitoimetusele miljon Eesti krooni (64 000 eurot). Seda raha asusid toimetuse ajakirjanikud reaalselt investeerima. Eksperimendi pikkuseks määrati 30 aastat ja kui Toomas suudab stabiilselt turge ületada ja oma keskmise aastatootluse 12protsendilist eesmärki täita, peaks eksperimendi lõpuks tema vara kasvama 2 miljoni euroni.

Eksperimendi algusest on möödas ligi 21 aastat, 9 aastat on veel minna. Selle aja jooksul on välja koorunud hulk õppetunde, mida kõrva taha panna, et ise investor Toomase „ämbreid“ vältida, või vastupidi, Toomasele edu toonud praktikate najal oma portfelli kasvu kiirendada.

Esimest korda tulevad oma nimede ja nägudega avalikkuse ette kõik investor Toomase nimel investeerimisotsuseid teinud ajakirjanikud. Arusaam, et investor Toomasena on töötanud üksnes finantsharidusega professionaalid, ei pea sugugi paika. Börsitoimetusse on Toomaseks tulnud ka kokad ja muusikud. Raamatust selgub:

  1. Kuidas on börsitoimetuse ajakirjanikud Toomase investeerimisotsusteni jõudnud?
  2. Milliste viperuste ja paanikaolukordadega on aastate jooksul silmitsi seistud ning milliste lahendusteni jõutud?
  3. Millised on kõige olulisemad ja kasulikumad õppetunnid selles siiani väga edukalt kulgenud rahakasvatamise projektis?
  4. Milliste üllatavate seisukohtadeni on jõudnud ettevõtjad, kes on aastate jooksul investor Toomase käekäiku jälginud?

Üks on nüüdseks selge – iga täiesti tavaline inimene suudab teha sama mida investor Toomas: investeerimise abil oma vara kasvatada.

 

Investor Toomasel on Eesti investorkogukonnas legendi staatus: 20 aastaga on ta kasvatanud oma portfelli 64 000 euro pealt rohkem kui poole miljoni euro peale. See on muljet avaldav tulemus ning teeb silmad ette paljudele. Hindan investor Toomast kõrgelt, sest ta jagab oma kogemusi ja õppetunde teistega. Sellel raamatul on suur panus investorite harimisel! Soovin investor Toomasele kõrget tootlust!

Kristjan Liivamägi
investor, autor, rahanduse õppejõud ja finantsökonoomika doktor

 

Kes siis ikkagi on see investor Toomas, kelle võitudest, kaotustest ja kõhklustest me igal nädalal Äripäevast loeme? Kamp ajakirjanikke, kes otsustasid tõestada, et investeerimine sobib kõigile! Raamat toob välja parimad otsused, emotsionaalsed äpardused, erinevad taktikad ja praktilised õppetunnid, mis on kasulikud nii algajale kui ka kogenud investorile. Lisaks lood toimetuse köögipoolelt, päris nimede ja nägudega.

Liisi Kirch
rahatarkuse edendaja ja investor

 

Investor Toomas on Eesti investoreid inspireerinud juba aastaid, tuues sellesse maailma inimesi, kes pole tahtnud varem börsist ja aktsiatest midagi kuulda. „Börsil rikkaks“ annab põneva ülevaate projekti tagatoast ning aimdust sellest, kuidas tehakse tegelikult investeerimisotsuseid. Praegustel tormilistel aegadel on see eriti kasulik lugemine neile, kes pole varem börsidel langusfaasi kogenud, et õppida investor Toomase eelmistest kriisikogemustest. Soovitan soojalt!

Jaak Roosaare
aktsiainvestor aastast 1999

Raamatu kirjastamist toetas SEB.

Vaata näidislehekülgi ›

Hind klubis: 30.50 € Hind poes: 38.50 €

Börsil rikkaks

Sissejuhatus  5 Näod ja nimed investor Toomase taga  7 Müüdi kummutamine ehk Toomase tegelik argipäev  41 Investeerimisotsuste tagatuba. Komistuskivid investeerimisteekonnal  49 Põnevad seigad, tulised vaidlused  65 Lugejate kiitused ja kirumised  73 Toomase suurimad õnnestumised ja möödapanekud  79 Ettevõtjate pilk investor Toomase tegudele  89 Eksperimendist sündinud õppetunnid Toomastele  93 Investor Toomase investeerimispõhimõtted  101 Toomase investeerimisõppetunnid  105 Õppetund nr 1: ära ole jäärapäine  107 Õppetund nr 2: ole välisbörsidel ettevaatlik  113 Õppetund nr 3: tee oma otsused ise!  123 Õppetund nr 4: ära kohitse oma parimaid positsioone  127 Õppetund nr 5: kahjumiga on raske leppida, kasumi tahaks kiiresti välja võtta  133 Õppetund nr 6: vali IPO-delt ainult parimad aktsiad  139 Õppetund nr 7: kas joosta karjaga kaasa või võidelda turuga?  153 Õppetund nr 8: spekuleerimine võib ebaõnnestuda  165 Õppetund nr 9: kukkuv nuga lõikab näppu  175 Õppetund nr 10: hoia rahatagavara  179 Õppetund nr 11: osta parimaid juurde   183 Õppetund nr 12: korista põhjalikult!  187 Õppetund nr 13: ideaalset hetke ei ole  193 Õppetund nr 14: seiklused võlakirjadega Balti börsil  197 Õppetund nr 15: kriis tuleb alati ootamatult  203 Õppetund nr 16: nii tehes paned oma tootlusele suure põntsu  229

Börsil rikkaks

Liisi Kirch, rahatarkuse edendaja ja investor

 

Investor Toomas, Eesti üks jälgituimaid finantsblogijaid ja suurimate investeerimisürituste korraldajaid, on võtnud Anu Lille sule kaudu oma kogemused kokku ning pistnud raamatukaante vahele.

 

Raamatus „Börsil rikkaks“ tuleb juttu edulugudest ja ebaõnnestumistest, kõhklustest ja vaidlustest, investeerimispõhimõtetest ning õppetundidest. Kõike seda läbi mõnusa huumoriprisma, tuletades samas meelde olulisi nüansse, mis on vajalikud nii algajatele kui ka edasijõudnud investoritele.

 

Eestlaste investeerimisusinusest hämmastunud lätlased

 

Rääkisin hiljuti Läti kolleegiga, kes koordineerib rahatarkuseteemalisi tegevusi, ning juttu tuli ka investeerimistarkuse jagamisest. Õhinaga pöördus ta seltskonnas minu poole ja ütles, et eestlastel on võimas kogemus, mida tuleks laiemalt jagada: investor Toomase eksperiment – milline suurepärane idee rahatarkuse populariseerimiseks! Neil on kahju, et nende investor Andris tegi algust alles nüüd! Parem siiski hilja kui mitte kunagi. Eks eestlased olegi lätlaste arvates juba ammu investorid, nemad ainult vaatavad ja imestavad ning proovivad meie jälgedes käia.

 

Olin üsna üllatunud, et ta Toomasest teadis, kuid ma suutsin omakorda tema kulme kergitada, kui ütlesin, et Toomas omab juba 20 aastat turgudel tegutsemise kogemust. Selgitasin teistelegi seltskonnas viibinutele, kuidas sündis Toomase tegelaskuju: tegu on kamba ajakirjanikega, kes otsustasid tõestada, kuidas investeerimine sobib kõigile, ning Toomasel on peale artiklite raadiosaated, konverentsid, ajakiri ning kohe-kohe ka omanimeline Investeerimisklubi. Ja nagu sellest vähe oleks – õige pea on parimad õppetunnid ka raamatukaante vahel! Pärani silmad ja ahhetused olid omal kohal – Toomase tegevus ongi väga laiapõhjaline ning tänuväärne!

 

Investeerimine kui kollektiivse mõttetöö vili

 

Mulle kõlas kogu raamatu ühe olulisima mõttena meeskonnatöö olulisus – investor Toomas pole kunagi tegutsenud üksi ja omapäi, pigem vastupidi. Isegi kui investeerimine pole olnud mõne alustava tiimiliikme puhul igapäevane asi, on kõik Toomase otsused sündinud kollektiivse mõttetöö tulemusena. See annab hea võimaluse üksteiselt õppida, märgata nüansse, mille peale ise ei tuleks, ning vältida vigu, mis võinuksid mõne eelduse ületähtsustamisel tekkida.

 

Ülimalt põnev oli lugeda, kuidas eri aegadel on Toomase tagatoas inimestevaheline dünaamika toiminud ning kuidas enne otsustamist võib aset leida tuline lahing! Investeerimine on meeskonnasport ja hulga lihtsam on seda teha üheskoos partneri või sõpradega. Nende puudumisel tasub aga hakata Toomase tegemisi jälgima ning üritustel osalema, et saaks asjast huvitatud inimestega kontakti tekitada.

 

Omades dekaadi ületavat investorkogemust, tean, kuivõrd lihtne on kaasa minna eufooria või hirmuga, mis paratamatult turgu mõjutavad. Raamatus toodud 16 õppetundi on justkui investeerimistarkuse kuldvaramu. See on raamat, mis peaks olema kergesti leitav iga investori raamaturiiulilt, et saaks vajaduse korral närvi rahustada, või vastupidi, julge hundina otsuseid teha.

Kõik raamatud

Kodukord

1. Äripäeva raamatuklubis ilmub iga kuu (v.a juulis) 1–2 klubiraamatut juhtimise, psühholoogia, müügi, turunduse vms teemal.

2. Kord kuus saadame klubi liikmetele uusi raamatuid tutvustava uudiskirja.

3. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatud kuni 20% poehinnast odavamalt, peale selle teeme muid sooduspakkumisi.

4. Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta. Kui tellite raamatud kulleriga, on tasu 5,40 eurot.

5. Klubiraamatute eest saab tasuda e-arve püsimaksekorraldusega või arve alusel.

6. Kui soovite kuu klubiraamatutest loobuda, teatage sellest hiljemalt 20. kuupäevaks (juunis ja detsembris 15. kuupäevaks). Loobumiskuupäeva tuletame meelde ka SMS-i teel. Teatamata jätmist peame raamatute tellimiseks.

7. Raamatutest loobumisest saate teatada:
a) klubi kodulehel raamatuklubi.aripaev.ee,
b) telefonil 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17),
c) aadressil [email protected].

8. Klubi liige saab jooksva kuu klubiraamatuid osta ka e-raamatuna, klubihinnaga e-raamatu ostmiseks saadame kuu uudiskirjas lingi ja unikaalse sooduskoodi. E-raamatu ostmine ei tühista paberraamatute tellimust.

9. Kui ostate aasta jooksul vähemalt 6 raamatut, saate lisaks kingituseks valida ühe varem ilmunud klubiraamatu.

10. Raamatuklubist lahkumiseks kirjutage [email protected] või helistage 667 0400 (tööpäeviti kell 9‒17).